CplusE #195 – Jaki był 2020 rok w transporcie?

Witajcie! Trzeba przyznać, że 2020 rok był nietypowy i chyba każdemu zapadnie w pamięci. Ostatnie 12 miesięcy dość uporczywie testowało naszą wytrzymałość na zmiany i nie mam na myśli tylko pandemii koronawirusa, bo było również wiele innych wydarzeń, które mocno namieszały w transporcie. Dzisiaj postaramy się to wszystko podsumować. 

Zapraszam na CplusE. Jedziemy z tematem!

W zasadzie o 2020-tym w kontekście transportu można byłoby mówić w nieskończoność, bo rok wręcz obfitował w ważne wydarzenia, ale my postanowiliśmy skupić się na rzeczach najistotniejszych z naszego punktu widzenia, czyli kanału o tematyce transportowej. Ale już na wstępie zapowiadam, że nie powiemy o wszystkich branżowych tematach, bo odcinek trwałby godzinę i nikt nie obejrzałby go do końca. Skoro sobie to ustaliliśmy, to zaczynamy.

Pandemia – #transportkontrawirus

Pandemia, koronawirus, COVID-19. Siłą rzeczy ten temat musiał trafić na pierwsze miejsce naszego podsumowania. Głównie dlatego, że w większym lub mniejszym stopniu dotknął chyba każdego człowieka na świecie. Nawet kanał CplusE na jakiś czas zamienił się w serwis informacyjny dla kierowców, w którym codziennie mówiliśmy o aktualnej sytuacji pod hashtagiem #transportkontrawirus.

Trzeba przyznać, że z tego starcia nasza branża wyszła obronną ręką. Na początku jednak nie wyglądało to za ciekawie, bo chyba każdy pamięta wielogodzinne korki na granicy, problemy z pozamykanymi dla kierowców toaletami przy drogach czy nawet przejawy ostracyzmu społecznego wobec naszej grupy zawodowej.

Na szczęście kierowcy i branża oswoiła groźną pandemię na tyle, że wszystko funkcjonuje w miarę normalnie, choć maseczki, rękawiczki i płyn do dezynfekcji chyba na długo weszły do podstawowego wyposażenia kabiny. Pandemia zmieniła wiele, nawet to jak wygląda nasza praca na przeładunkach, ale o jednym – w sumie pozytywnej aspekcie nie wolno zapomnieć.

Moim zdaniem przez zawieruchę związaną z koronawirusem poprawiła się świadomość społeczna dotycząca tego, jak ważnym elementem naszego życia jest transport międzynarodowy. Bez codziennej pracy kierowców, spedytorów, planistów czy magazynierów nie ma towarów w sklepach albo leków w aptekach.

Nie ma też wygodnego życia w nowoczesnym społeczeństwie, które tak wszyscy lubimy i do którego przywykliśmy. Z powodu pandemii wiele osób doceniło wysiłek pracowników branży TSL, a to moim zdaniem bardzo dobry sygnał.

Pakiet mobilności – nowa rzeczywistość transportowa

Pomimo tegorocznych problemów branży transportowej związanych z koronawirusem, unijni politycy nieprzerwanie pracowali nad wprowadzeniem Pakietu Mobilności. Dla przypomnienia powiem, że pakiet to paczka zmian w przepisach wspólnotowych, których zadaniem – przynajmniej według ich twórców – ma być poprawa warunków socjalnych kierowców pracujących na terenie Unii Europejskiej.

W pakiecie znalazły się jednak takie zmiany, które zdaniem wielu specjalistów uderzają w zasadę konkurencyjności, ingerują w rynek transportowy i dyskryminują przewoźników z naszej części Europy.

Nie wszystkie przepisy pakietu weszły w życie od razu. Na część z nich – szczególnie tych najbardziej kontrowersyjnych, związanych z kabotażem – przyjdzie nam jeszcze poczekać, co nie zmienia faktu, że tym tematem transport żył przez cały rok.

Pakiet Mobilności opisaliśmy w szczegółach w serii filmów, więc nie będę się dzisiaj o nim rozwodził. Warto jednak podkreślić, że wprowadzenie przepisów Pakietu, to jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku w naszej branży.

Brexit tuż za rogiem – czy branża jest gotowa?

Brexit to fakt i nie da się już z tym polemizować. Choć wszystko dokona się dopiero w przyszłym roku, to z perspektywy branży transportowej 2020 był rokiem przygotowań do nowej rzeczywistości. Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej i staje się dla nas krajem trzecim, co sprawia, że transport na Wyspy będzie wyglądał zupełnie inaczej i będzie wymagał od przewoźników całej masy dodatkowych formalności.

Kluczowe są kwestie związane z procedurami tranzytu celnego – TIR albo T1/T2. W momencie nagrywania tego odcinka nie było jeszcze umowy handlowej, ani nie uzgodniono nawet dokładnych zasad związanych z wprowadzeniem okresu przejściowego do czerwca przyszłego roku.

Transport na Wyspy z pewnością będzie prowadzony, ale jak to ma dokładnie wyglądać, pewnie okaże się dopiero w praniu. Brexit uznajemy za trzeci najważniejszy temat 2020 roku w transporcie. Z pewnością będziemy relacjonowali wam, jak przewozy do Zjednoczonego Królestwa i z powrotem do Unii Europejskiej będą prezentowały się po nowym roku. Śledźcie nasz kanał, żeby tego nie przegapić. 

Rok 2020 na CplusE

Pandemia, pakiet mobilności i brexit, to naszym zdaniem najważniejsze kwestie, którymi żył transport, ale ostatni rok to też cała masa interesujących tematów, z którymi pojechaliśmy na kanale CplusE. Jednym z najpopularniejszych odcinków był np. film opisujący nowe przepisy w Niemczech, z których niemieckie władze szybko się wycofały. Tam był omówiony np. zakaz korzystania z CB radia.

W tym roku pokazaliśmy wam m. in. 4 stare ciężarówki, w ramach serii historycznej i te odcinki również przypadły wam do gustu, co widać po statystykach. Było też kilka nowych pojazdów ciężarowych, w tym 50 ciągników siodłowych Omegi Pilzno napędzanych LNG. Bawiliśmy się symulatorem ciężarówki, zawieźliśmy dzwon do Watykanu, a nawet zorganizowaliśmy i rozstrzygnęliśmy konkurs dla naszych widzów. Działo się.

Podsumowanie

Tym akcentem kończę dzisiejszy odcinek i zamykamy rok 2020 na kanale CplusE. Mamy już masę tematów na 2021, więc wróćcie do nas w przyszłą nie dzielę. Jak zwykle o 20:00. Dzięki za dzisiaj, życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku i szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry