CplusE #92 – Aplikacja SENT GEO – obsługa

Witajcie! Dzisiaj zajmiemy się aplikacją SENT GEO, która funkcjonuje w ramach systemu monitorowania transportu towarów wrażliwych. Jej poprawna obsługa jest bardzo ważna, bo pozwoli wam na uniknięcie kar sięgających nawet 7,5 tys. złotych. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

W ramach systemu monitorowania drogowego przewozu towarów wrażliwych istnieje konieczność rejestrowania i przesyłania lokalizacji pojazdu, który uczestniczy w takim transporcie. Możemy to robić za pomocą zewnętrznych systemów lokalizacji, ale chyba najpowszechniejszym i najłatwiejszym do wdrożenia jest wykorzystanie w tym celu aplikacji SENT GEO na smartfona.

Wystarczy do tego telefon lub tablet z Androidem albo iOS i dostęp do internetu. Aplikację pobieramy poprzez sklep albo z portalu PUESC, prowadzonego przez Ministerstwo Finansów.

SENT GEO używa wbudowanego w urządzenie modułu GPS, dzięki czemu telefon albo tablet staje się pełnoprawnym elementem transportu towarów wrażliwych w systemie SENT. I teraz ważna uwaga. Telefon wykorzystywany w tym celu nie może być sprzętem przedpotopowym. Powinien dobrze i sprawnie działać.

Do tego producent aplikacji podaje, że w urządzeniu trzeba wyłączyć tryby oszczędzania energii albo niskiego zużycia baterii. Chodzi o to, żeby w trakcie transportu wyświetlacz cały czas był włączony, a połączenia z GPS oraz z siecią stale utrzymane.

Kiedy zainstalujemy program w telefonie należy go zarejestrować. Definiujemy hasło i kod PIN. Po przejściu wszystkich etapów procesu rejestracji, do programu SENT GEO w naszym telefonie zostanie przypisany unikalny numer lokalizatora GPS.

Musimy przekazać  go osobie upoważnionej do obsługiwania platformy PUESC w firmie, bo za pomocą numeru GPS będzie można aktywować aplikację. Robi się to poprzez przesłanie na nią pierwszego numeru przesyłki SENT.

Tak naprawdę SENT GEO nie jest jakoś mocno skomplikowana w obsłudze. Kiedy ją włączamy i zalogujemy się za pomocą numeru PIN widzimy ekran główny, gdzie jest kilka ważnych elementów.

Kluczowe są te trzy ikony, a oprócz nich na górze widnieje numer lokalizatora GPS, a na dole guzik start, którym uruchamiamy przekazywanie danych.

Na ekranie mamy także ostatnią zapisaną lokalizację oraz listę numerów SENT, które są przypisane do danego transportu. Dotykając numeru można sprawdzić informacje szczegółowe.

Obowiązkiem kierowcy jest zadbanie o to, by zarówno telefon, jak i program działały prawidłowo przez cały okres transportu towaru wrażliwego, na terenie Polski. Jeśli np. wieziemy towar wrażliwy spoza kraju, aplikację należy mieć włączoną od samej granicy. Trzeba o tym pamiętać.

Przewóz

Pierwsza sprawa, to bateria. Przed przewozem i w jego trakcie najlepiej podłączyć telefon do ładowania, by mieć pewność, że urządzenie nie wyłączy się gdzieś po drodze.

Kiedy sprawdzimy już, że dane z systemu zgadzają się z informacjami w liście przewozowym oraz z tym, co jest na pace albo w cysternie, musimy jeszcze skontrolować status urządzenia za pomocą wspomnianych przed chwilą ikon.

Dotyczą kolejno stanu naładowania urządzenia, połączenia z serwerem danych lokalizacyjnych oraz poziomu sygnału lokalizacyjnego. Kiedy świecą na zielono wszystko jest ok. Możemy klikać guzik START i ruszać w trasę. Ważne, by w trakcie jazdy kontrolować ich status, który przekazywany jest za pomocą kolorów.

Kolory ikony baterii wskazują na stan naładowania urządzenia. Zielona bateria – dobry, żółta – średni, czerwona – niski. Proste. Do tego, jeśli pośrodku wyświetla się błyskawica, to znaczy, że telefon jest w trakcie ładowania.

I to rozwiązanie raz jeszcze polecam, bo jest najlepsze w trakcie przewozu towaru wrażliwego. Lepiej nie ryzykować i mieć telefon stale podpięty do zasilania.

Z ikoną GPS jest trochę inaczej. Kiedy jest wygaszona, to prawdopodobnie nie mamy włączonego modułu GPS w telefonie. Zielony kolor oznacza, że sygnał jest ok. Żółty mówi o trudnościach w zlokalizowaniu pojazdu, które trwają dłużej niż 10 minut. Czerwony oznacza z kolei, że urządzenie nie mogło się połączyć z GPS powyżej godziny.

Z kolorami ikon przesyłu danych jest bardzo podobnie. Kiedy symbol jest wygaszony, dane nie są przesyłane. Kolor zielony, aplikacja przesyła dane prawidłowo. Żółty, wystąpiła ponad 10-minutowa przerwa w przesyłaniu danych. Czerwony, przerwa trwa dłużej niż godzinę.

Kiedy coś jest nie tak i aplikacja komunikuje nam problemy z GPS-em albo przesyłem danych, trwającym ponad godzinę, należy zatrzymać się w najbliższym możliwym miejscu.

Pomóc może ponowne uruchomienie telefonu, ale najlepiej jest zadzwonić do osoby odpowiedzialnej za system SENT w firmie i ona powinna nas poinstruować o dalszych krokach. Jest też infolinia aplikacji SENT GEO.

W każdym razie nie polecam ignorować komunikatów aplikacji, bo za niedopełnienie obowiązków, kierowcy grozi kara grzywny w wysokości od 5000 do 7500 zł. Dla przedsiębiorstwa kary są jeszcze wyższe, bo sięgają 46% wartości ładunku. Najniższa kara dla firmy to 20 tys. złotych. W obu przypadkach sporo, więc lepiej mieć się na baczności.

Aplikacja musi być włączona przez cały czas. Od miejsca wysłania, do miejsca odebrania ładunku. Kiedy przywieziemy towar na miejsce, musimy zatrzymać przekazywanie danych klikając w aplikacji przycisk STOP i to w zasadzie koniec. Pamiętajcie jednak, żeby nie wyłączać aplikacji bezpośrednio po jej zastopowaniu, bo może jeszcze przez jakiś czas przesyłać zebrane dane.

Podsumowanie

Nie zapominajcie o konieczności aktualizacji SENT GEO, bo bez tego może nie działać poprawnie. Robimy to dokładnie tak samo, jak z każdą inną aplikacją w naszym telefonie. Tyle na dzisiaj. 

Życzę szerokości z CplusE, do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry