CplusE #96 – Cysterna spożywcza

Witajcie! Najnowszy odcinek, to powrót do serii o naczepach. Po firankach, chłodniach, tandemach i BDF-ach przyszedł czas na cysterny. Zaczynamy od spożywczej. 

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem! 

Transport artykułów spożywczych jest dla przewoźnika i kierowcy niezwykle wymagającym zadaniem. Restrykcyjne zasady higieny, konieczność utrzymania łańcucha chłodniczego, obsługa agregatów itd. Mówiliśmy o tym w odcinkach poświęconych chłodni, a linki do nich macie w opisie pod filmem. Dzisiaj pokażę wam zabudowę, która umożliwia jeszcze bardziej skomplikowany proces transportowy, związany z ciekłymi produktami spożywczymi.

Ładowność zbiornika tej cysterny spożywczej sięga 31 000 litrów. Podzielono go na dwie komory. Pierwsza znajduje się z przodu i ma 6 tysięcy litrów pojemności, a druga zmieści 25 tysięcy i zajmuje centralną oraz tylną część cysterny.

W najwyższym punkcie naczepa ma niemal trzy i pół metra wysokości, a zbiornik jest nieco przechylony, co ułatwia np.  rozładunek, ale umożliwia też odpowiednie rozłożenie nacisku osi. Ta cysterna może być ładowana zarówno od góry, jak i od dołu.

Oczywiście cysterna to nie sam zbiornik. Kluczowa jest tu tzw. armatura, która umożliwia właściwy załadunek, transport i rozładunek. Cysterny wyposażone są np. w pompy elektryczne, niezależne systemy podgrzewania i sterylne filtry. Mówię o tym, żeby uzmysłowić wam, że to nie jest wielka bańka na mleko, tylko specjalistyczny sprzęt.

Warto wiedzieć, że dużym niebezpieczeństwem dla ciekłych produktów spożywczych przewożonych w cysternach jest korozja, która mogłaby zanieczyścić transportowany towar. Dlatego takie pojazdy wykonane są z wykorzystaniem materiałów minimalizujących ryzyko wystąpienia rdzy. 

Zbiornik zrobiony jest ze stali austenitycznej, czyli wysokostopowej stali nierdzewnej z zawartością chromu i niklu. Czasem do tego stopu dodaje się jeszcze molibden i siarkę. Taki stop tworzy bardzo cienki i niewidoczny gołym okiem film ochronny, który ma dużą odporność na chemikalia i wpływ różnych cieczy, co oddala widmo wystąpienia korozji.

Najważniejszym warunkiem tworzenia się warstwy ochronnej jest utrzymywanie wnętrza cysterny w absolutnej czystości, dlatego trzeba ją odpowiednio często i dokładnie myć. Co ciekawe w tej konstrukcji niemal każdy element musi być nierdzewny, nawet pozornie nieistotna drabinka. Wszystko, by zmaksymalizować bezpieczeństwo przewożonego towaru, który finalnie trafi na nasze stoły. A co wozi się w cysternach spożywczych?

Mogą to być np. soki i koncentraty owocowe, produkty mleczne, wszelkiego rodzaju oleje spożywcze, czekolada, gliceryna spożywcza czy składniki do produkcji leków.

Ta lista to oczywiście tylko pierwsze z brzegu przykłady. Warto wiedzieć, że dzięki dwóm komorom, w tej cysternie można transportować jednocześnie dwa różne produkty. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby np. do jednej zatankować czekoladę, a do drugiej olej palmowy, bo to towary o podobnych właściwościach i wymaganiach transportowych.

Rzecz jasna są tu pewne ograniczenia. Nie da się np. w jednej komorze przewozić czekolady, a w drugiej śmietany, bo ta pierwsza wymaga podgrzewania, a transport drugiej wiąże się raczej z niższymi temperaturami. Dodam, że w Omedze Pilzno mamy też cysterny trzykomorowe, które dają jeszcze więcej możliwości.

Obchód cysterny

Ciekawa jest sama budowa takiej cysterny spożywczej, na którą składa się naprawdę bardzo dużo różnych elementów wyposażenia, umożliwiających jej prawidłową pracę. Zróbmy sobie krótki obchód. 

Te dwie rurki wykorzystuje się do podgrzewania zawartości cysterny z użyciem płynu chłodniczego ciągnika. Po prostu towar w cysternie utrzymuje temperaturę za pomocą ciepła wytwarzanego przez silnik. Takie rozwiązanie wymaga specjalnie dostosowanych ciągników. Nie stosujemy go w Omedze, ale warto wiedzieć, że jest ono dostępne.

Żeby utrzymywać wyższą temperaturę we wnętrzu cysterny, co przydaje się np. przy transporcie czekolady, można wykorzystać specjalny system podgrzewania, który znajdziemy w tej skrzynce. Ogrzewanie może działać pobierając prąd z ciągnika albo za pomocą zewnętrznego źródła zasilania, które podpinamy tutaj.

Obok mamy mniejszą skrzynkę, czyli termograf, który spełnia dokładnie takie same zadania, jak to ma miejsce w przypadku chłodni, czyli rejestruje temperaturę w trakcie transportu. Idziemy dalej.

Tutaj znajduje się tuba na węże. Podobna jest z drugiej strony cysterny. W tej są dwa węże trzymetrowe, a ta druga przechowuje wąż sześciometrowy. Węże wykorzystuje się oczywiście przy załadunku i rozładunku.

Ta niewielka skrzynka kryje stację do obsługi pompy elektrycznej, która znajduje się z tyłu.

Tylna skrzynia zawiera najwięcej elementów.

Są tu zakończenia obu tub na węże. Mamy dwa trzymetrowe, a druga skrywa szóstkę. Tędy je wyjmujemy.

Znajduje się tu również pompa, a po lewej mamy kolano z zaworem i manometrem. Obok zasilanie. Do dyspozycji są różne wtyczki, w zasadzie chyba wszystkie jakie są dostępne na rynku. Potrzebujemy ich, by mieć pewność, że u klienta będziemy mogli się podpiąć do prądu, niezależnie od tego jaką ma wtyczkę.

Po drugiej stronie pompy jest kolektor skręcany z dwóch części, a obok rura, która prowadzi do pierwszej komory, a ta do drugiej.

W tej skrzynce pod pleksą znajduje się sterowanie zaworami.

Dalej jest np. sterylny filtr powietrza no i skrzynka na reduktory, które często okazują się przydatne u różnych klientów. Chodzi o to, żeby mieć pewność, że będziemy w stanie podpiąć się z naszą cysterną na załadunku i rozładunku. Tutaj to tyle.

Z tej strony cysterny jest tuba na wąż sześciometrowy, klasyczne sterowanie wysokością nadwozia oraz jedna ciekawa rzecz. Komputer. Można wyświetlić w nim informacje o nacisku osi, ciśnieniu w oponach, przechyle cysterny itd. Nieczęsto spotykane rozwiązanie. Teraz chodźmy na górę.

W tej cysternie nawet drabinka jest ciekawa, bo nie dość, że jest ze stali nierdzewnej, to żeby jej użyć musimy odpiąć to zabezpieczenie. Ono z kolei powoduje, że uaktywnia się czujnik i w tym momencie włącza się hamulec naczepy. Względy bezpieczeństwa przede wszystkim.

Na górze najważniejszymi elementami budowy są rzecz jasna trzy włazy do wnętrza cysterny. Za ich pomocą można ją załadować towarem, ale też np. umyć. Ten najbliżej kabiny to właz do komory pierwszej, a pozostałe dwa obsługują drugą, większą komorę. Ale szczegóły na temat ich wyposażenia i działania będą innym razem.

Podsumowanie

Jak widzicie cysterny spożywcze są niezwykle ciekawy i złożonym rodzajem zabudowy. 

Dziękuję za dzisiaj, życzę szerokości z CplusE, do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry