CplusE #256 – Czym zajmuje się Adam poza CplusE?

Witajcie! To już 30 odcinek z serii naszych merytorycznych Q&A. Opowiadamy tu na pytania widzów, czyli mówimy dokładnie o tym, co Was interesuje. Dzięki za dziesiątki pytań i setki komentarzy, które zbierają się pod tymi filmami. Wasze zaangażowanie tworzy ten cykl, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Zwykle zajmujemy się tu merytorycznymi tematami, ale z okazji 30 odcinka postanowiłem odpowiedzieć na jedno trochę luźniejsze pytanie, za to takie, które bardzo często przewija się w komentarzach.

Pytanie, które dotyczy mnie osobiście, bo wielu z Was jest zainteresowanych tym, czym ja właściwie zajmuję się poza nagrywaniem filmów na tym kanale. No i dzisiaj w końcu na nie odpowiem. Zapraszam na CplusE. Jedziemy z tematem!

Pytanie 1 – Wpis przekroczenia kraju przy jeździe osobówką?

Temat wpisu kraju przy przekroczeniu granicy wydaje się niewyczerpany, bo rodzi u Was wiele wątpliwości i pytań. Czy słusznie? Pewnie tak, bo przepisy – nawet te najprostsze – nie są w stanie w swojej treści ogarnąć wszystkich okoliczności, które generuje różnorodność transportu. Tu mamy dobry przykład.

Jeden z widzów opisał swój dzień pracy, w którym najpierw jedzie osobówką z Polski do Niemiec i dopiero u naszych zachodnich sąsiadów wsiada do ciężarówki, gdzie wkłada kartę do tacho i robi wpis manualny.

Pytanie jest o wpis kraju. Czy to ma być Polska, z której widz wyruszył, a może Niemcy, bo tu startuje ciężarówką? I jak to wszystko ma się do przekroczenia granicy polsko-niemieckiej w osobówce? Przyznam, że to dość ciekawe zagadnienie, bo rozpatrywać można je na różne sposoby.

Zacznijmy od wpisu kraju przy przekroczeniu granicy. Jedni mogą twierdzić, że tak naprawdę najlepiej byłoby, gdyby kierowca uwzględnił moment przekroczenia granicy, pomimo tego, że nastąpił on w osobówce.

Tłumaczenie jest takie, że skoro dojazd do ciężarówki to pozostawanie w dyspozycji, to kierowca jest już de facto w pracy i przepisy go dotyczą. Mnie osobiście to nie przekonuje, ale taka interpretacja istnieje.

Hipotetycznie można byłoby zrobić wpis manualny w którym dzielimy przejazd autem osobowym do ciężarówki na dwie części i pomiędzy nimi określamy wpis kraju przy przekroczeniu granicy, a później dodajemy drugą część dyspozycji (czyli dojazd już po niemieckiej stronie) i kraj rozpoczęcia już w Niemczech.

Przykładowo mogłoby to wyglądać tak: kraj rozpoczęcia Polska. Dyspozycja. Wpis kraju Niemcy. Potem znowu dyspozycja. Praca inna – np. przygotowanie do jazdy. I jazda. Ale to możliwe tylko pod warunkiem, że będziemy mieli najnowszy model tachografu.

Nie wszystkie modele urządzeń pozwalają na takie skomplikowane wpisy. Choć można jeszcze zrobić wydruk wpisu manualnego i dodatkowo opisać go ręcznie długopisem. Jednak czy takie działanie ma sens? Zdania są podzielone i dużo zależy od interpretacji przepisów.

Skonsultowałem ten temat z ITD i zdaniem inspektora najrozsądniejsze byłoby uznanie, że wpis przekroczenia kraju dotyczy tylko jazdy pojazdem wyposażonym w tachograf, więc w tym przypadku nie powinniśmy w ogóle tego tematu brać pod uwagę. Ale… gwarancji, że BAG czy organy kontrolne z innych krajów Unii też tak myślą, nie ma żadnej. Nie ma nawet pewności czy inny inspektor z ITD też jest tego zdania.

Jest jeszcze kwestia samego wpisu rozpoczęcia. Jeśli rozpoczynamy pracę od dyspozycji, która była przejazdem osobówką z Polski do Niemiec, to mamy dać kraj rozpoczęcia Polska czy Niemcy? To też sporo zależy od modelu tachografu, ale zdaniem inspektora lepiej określić kraj rozpoczęcia jako Niemcy. To wszystko.

Pytanie 2 – Ile prądu pobiera webasto?

Pobór prądu, jakim cechuje się ogrzewanie postojowe w ciężarówce nie jest stały. W początkowej fazie – czyli podczas rozruchu i w pierwszych minutach nagrzewania kabiny – na pewno będzie większy niż później, podczas utrzymywania temperatury.

Z pewnością dużo zależeć będzie też od warunków i ustawień temperaturowych, w których ogrzewanie postojowe działa. No i nie bez znaczenia jest również producent urządzenia, bo na tym polu też mogą występować jakieś nieznaczne różnice w poborze prądu.

Uśrednioną i często podawaną wartością jest pobór na poziomie około 3 amperogodzin. Iveco w swoich materiałach dotyczących ogrzewania postojowego podaje natomiast, że przy dużym obciążeniu urządzenie pobiera około 20 amperogodzin w ośmiogodzinnym cyklu pracy. To uznajmy za odpowiedź na pytanie.

Pytanie 3 – Czym zajmuje się Adam Wołowiec poza prowadzeniem CplusE?

Pytanie o to czym zajmuję się poza CplusE przewija się w komentarzach od dawna. Odpowiedź jest dość prosta. Przede wszystkim od lat jestem kierowcą zawodowym, choć ostatnimi czasy – z uwagi na inne zajęcia – jeżdżę dużo mniej. Kiedyś prowadziłem duże autobusy pasażerskie, również w ruchu międzynarodowym, a teraz można mnie spotkać w zasadzie tylko w ciężarówce.

Jednak moim głównym zajęciem obok tworzenia kanału CplusE jest sprawdzanie umiejętności nowych kierowców, którzy przychodzą pracować w Omedze Pilzno. O tym nagraliśmy cały odcinek, więc zachęcam Was do jego obejrzenia. Tam są szczegóły testów, które przeprowadzam.

Poza tym jestem też instruktorem nauki jazdy. Mam uprawnienia do szkolenia w kategoriach C, C+E, D oraz D+E, a nawet T, ale często prowadzę również kursy w kategorii B, co dla wielu z Was może być zaskoczeniem. Przy okazji pozdrawiam wszystkich widzów kanału, których szkoliłem. Było Was sporo.

Na koniec dodam, że jestem kierowcą entuzjastą, co widać po moim „prawku”. Wyrobiłem sobie wszystkie możliwe kategorie. Nie z przymusu, czy do pracy. Po prostu to lubię. I na tym zakończmy tę niemerytoryczną wstawkę do merytorycznego Q&A. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Waszą ciekawość.

Podsumowanie

To wszystko na dzisiaj. Pamiętajcie, że ta seria nie może istnieć bez Waszych pytań. Piszcie je w komentarzach. Z góry dziękuję i życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry