CplusE #23 – Funkcje komputera pokładowego

Witajcie! Komputery w ciągnikach siodłowych odpowiadają za całą masę procesów i funkcji oraz przechowują sporo istotnych dla kierowców informacji. Dzisiaj zapoznam was z niektórymi ustawieniami takiego systemu w MAN’ie TGX.

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Komputer

Na początku zaznaczam, że oczywiście w innych markach ciągników komputery i ich opcje będą wyglądać inaczej. Różnice są nawet pomiędzy poszczególnymi modelami i rocznikami MAN’a, jednak podstawowe informacje, które możemy pozyskać tą drogą nie powinny się znacząco różnić.

Wielu z was temat może wydać się oczywisty, ale uwierzcie mi, nie dla wszystkich jest, więc uznałem, że warto go zrealizować.

Dobra, komputerem w MAN’ie możemy sterować z kierownicy. Przyciski są tutaj.

Menu włączamy w tym miejscu, u dołu, a po opcjach poruszamy się tymi strzałkami.

Przyciskiem „OK” wybieramy i zatwierdzamy konkretne ustawienie, a strzałka ESC odpowiada za cofanie się do poprzedniej zakładki w menu.

Komputerem możemy operować również za pomocą przycisków pod deską rozdzielczą, ale jest to mniej wygodne. W sumie do wykorzystania, kiedy coś stanie się z guzikami na kierownicy.

Po włączeniu menu mamy 4 podstawowe ustawienia. Te dotyczące Pojazdu, sytemu Audio, połączeń Telefonicznych i Komunikatów komputera. A kreski, to jest powrót.

Pojazd

Najciekawszym dla nas będzie menu Pojazdu, które jest kopalnią wiedzy ciągniku i jego stanie.

Dane jazdy

Co my tu mamy? W tym menu mamy informacje związane z jazdą.

Na samej górze jest kasowanie zapisów dotyczących trasy. Jak to skasujecie, to zaczną wam się rejestrować od zera zapisy dotyczące np. średniego zużycia paliwa czy prędkości.

W kolejnym miejscu sprawdzamy wspomniane średnie zużycie paliwa. W prawym dolnym rogu jest liczba przejechanych kilometrów od ostatniego kasowania danych. A po lewej jest podana całkowita ilość zużytego paliwa.

Tutaj to wszystko.

Pod zakładką „trasa prędkość” jest informacja o naszej średniej prędkości. 

Tutaj też mamy liczbę przejechanych kilometrów od ostatniego kasowania, a po lewej jest łączny czas prowadzenia. 

Ok.

Mamy także wyświetlane częściowe funkcje tachografu, więc wiadomo o co chodzi. Idziemy dalej. Jazda, pauza i tak dalej.

Pod tą zakładką natomiast sprawdzamy chwilowe zużycie paliwa.

Czyli ile paliwa spalamy w danym momencie jazdy.

W tym miejscu sprawdzić można ciśnienie ładowania, w sumie doładowania. 

Chodzi o turbo i podawane jest w barach.

W modelu MAN’a, którym dysponuję więcej ustawień w zakładce „Dane jazdy” nie ma, ale w innych wersjach może kryć się tu coś jeszcze. Przechodzimy dalej.

Dane kontrolne

Kolejnym podmenu w zakładce „Pojazd” są „Dane kontrolne”.

Pod zakładką Olej silnikowy mamy pokazany poziom i temperaturę oleju.

Dalej sprawdzimy napięcie akumulatora. U mnie jest poprawne, bo jeden akumulator ma 12 volt, są dwa, więc mamy 24. No, trochę ponad, bo niedawno przyjechałem i akumulatory się ładowały. To powinno za chwilę spaść.

Poniżej mamy przedstawioną procentowo pozostałą grubość okładzin hamulcowych. Na pierwszej osi lewa i prawa strona, no i na drugiej osi też obie strony. Jakby pojazd był czteroosiowy, to byłyby oczywiście tu zaprezentowane wartości dla pozostałych osi.

Poniżej mamy zapas ciśnienia w układzie pneumatycznym z wartością podaną w barach.

W danych całkowitych mamy z kolei podane informacje dotyczące przejechanych godzin oraz zużytego paliwa przez ten ciągnik w ogóle. 

W serwisie możemy sprawdzić, kiedy wypada nam kolejna czynność serwisowa taka jak na przykład wymiana oleju silnikowego, osuszacza itp.

Na koniec mamy diagnostykę, gdzie możecie sobie sprawdzić błędy, które zakomunikował komputer. Na przykład EDC – mamy tutaj – to jest diagnoza sterownika w silniku. Na podstawie tego numeru można zorientować się, co oznacza dany błąd.

Te błędy można skasować komputerem diagnostycznym.

TCU to jest sterownik skrzyni biegów. Tutaj też mamy kilka błędów.

Na samym dole jest ZBR, czyli sterownik świateł.

Ta funkcja zapala wszystkie kontrolki, dzięki czemu możecie sprawdzić, czy każda z nich działa poprawnie.

Niektóre mogą świecić na żółto lub czerwono. Zmieniamy to tutaj. Kolor zależy od tego czy komunikat, który spowodował zapalenie się kontrolki jest krytyczny, czy też tylko informacyjny albo ostrzegawczy.

Na temat błędów i komunikatów zrobię jednak osobny odcinek, a teraz przechodzimy dalej.

W zakładce diagnoza mamy jeszcze identyfikację pojazdu. Do sprawdzenia tutaj jest nr podwozia, typ silnika, numer silnika i na koniec ograniczenie prędkości zapisane komputerowo.

Teraz pokażę wam jedną ciekawą rzecz. Niektóre ze wskaźników w ustawieniach komputera możemy sobie wyróżnić tak, by wyświetlały się nam na stałe.

Wystarczy wybrać takie ustawienie i za pomocą guzika „zatwierdź” zrzucić je na pulpit. Ja sobie wezmę na przykład coś z „Danych pojazdu”. Może chwilowe zużycie.

No i mam. Teraz będzie się to stale wyświetlało w czasie jazdy. Oczywiście można taką opcję w dowolnym czasie zmienić na inny wskaźnik albo wyłączyć całkowicie. Robi się to w menu, pojazd i Wskaźnik WYŁ.

Ok zniknęło. Przejdźmy jeszcze do ustawień pojazdu w menu.

Ustawienia

Pierwszym ustawieniem jest włącznik EfficientRoll, to manowska nazwa systemu, który ma – nazwijmy to – ekologiczne zastosowanie. To chyba polega na tym, że komputer wrzuca bieg jałowy, jeśli z obliczeń wyjdzie mu, że taka operacja oszczędzi paliwo. Można go włączyć i wyłączyć.

Poniżej ustawiamy prędkość ostrzegawczą. Wybieramy wartość, po której zaświeci nam się taka czerwona lampka w tym miejscu na desce, obok prędkościomierza.

Łatwo zmienić takie ostrzeżenie i np. jak jeździ się dużo w terenie zabudowanym, to można sobie ustawić na 50 km/h i będzie nas trzymało w ryzach.

Tutaj natomiast ustawiamy sobie głośność sygnału ostrzegawczego. A tu jasność/kontrast wyświetlacza.

A to jest ciekawa rzecz. Niektórzy nie wiedzą, jak w tym manie wyłączyć światła dzienne, bo one się odpalają samoczynnie po włączeniu zapłonu. Nie da się ich zgasić z poziomu deski, bo taką opcję mamy tutaj.

W kolejnym miejscu ustawiamy sobie w jakich jednostkach komputer ma nam wyświetlać zużycie paliwa. Tutaj do wyboru są litry na 100 kilometrów. Kilometry na litr. Litry na godzinę i mile na galon.

Na samym dole są informacje serwisowe. Ustawia się tam liczbę komunikatów, które komputer ma nam wyświetlać. Podział jest na nowe i aktualne.

W ustawieniach to wszystko. Oczywiście w tym modelu MAN’a. W innych mogą być jeszcze jakieś dodatkowe opcje.

W menu można jeszcze zmienić ustawienia Języka, systemu Audio oraz Telefonu, ale to są rzeczy, w które nie będę się dzisiaj zagłębiał.

Podsumowanie

Tak po krótce wygląda menu komputera w MAN’ie. Jeśli macie jakieś pytania, umieśćcie je w komentarzu pod filmem. Jeżeli wam się podobało, dajcie lajka i zasubskrybujcie kanał. Życzę szerokości z CplusE, do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry