CplusE #246 – Ile pali ogrzewanie postojowe? TEST!

Witajcie! Dzisiejszy wpis jest reakcją na Wasze komentarze pod odcinkiem o rozgrzewaniu zimnego silnika na postoju. Powiedzieliśmy wtedy, że to bez sensu.

Okazuje się, że ta kwestia wywołuje sporo emocji wśród kierowców zawodowych i nie tylko. Niektórzy z Was zgadzali się z wynikami przeprowadzonego przez nas testu oraz naszą opinią. Inni niezupełnie. Z Waszej strony wypłynęło sporo argumentów na „tak” i na „nie”, ale naszą uwagę przykuł jeden poruszany przez Was motyw.

O tym, że przecież „webasto” też spala olej napędowy. No i co za różnica, czy rozgrzewa się kabinę silnikiem czy ogrzewaniem postojowym? Czy ogrzewanie postojowe zużyje o wiele mniej paliwa niż silnik pracujący na biegu jałowym? A tak w ogóle, to ile pali webasto?

 Zapraszam na CplusE. Jedziemy z tematem!

Oczywiście z naszej strony w sprawie przepalania silnika na postoju nic się nie zmienia. Nadal jesteśmy przekonani, że utrzymywanie długotrwałej pracy zimnego silnika ciężarówki na biegu jałowym jest bezsensowną i kosztowną zabawą.

Wciąż polecamy taki schemat działania: odpal silnik – poczekaj, aż parametry będą w normie – ruszaj w drogę, unikając początkowo wysokich i niskich obrotów.

Warto do tego schematu dodać jeszcze jeden element. Dzień pracy przed wyjazdem w trasę zimą, dobrze jest zacząć od włączenia ogrzewania postojowego. Wszystkie ciężarówki je mają, a te trzy ciągniki siodłowe Iveco S-Way NP nie są wyjątkiem. Zwyczajnie to standardowe wyposażenie.

Są różne rodzaje ogrzewania postojowego i oczywiście nie wszystkie produkuje Webasto, ale my dzisiaj nie będziemy porównywali wyników spalania pomiędzy różnymi markami czy pojazdami.

Zależy nam bardziej na tym, żeby zobaczyć, ile paliwa zniknie ze zbiornika ogrzewania postojowego, gdy będziemy ogrzewać nim kabinę przez dokładnie 60 minut. Dodatkowo sprawdzimy czas, w którym wnętrze kabiny rozgrzeje się do ustawionej temperatury. Ale zanim przeprowadzimy test małe wprowadzenie.

Jaka temperatura jest optymalna dla kierowcy?

Czy można ponad wszelką wątpliwość wskazać, jaka temperatura będzie optymalna dla każdego człowieka? Oczywiście, że nie. Uczucie ciepła czy zimna jest bardzo indywidualną kwestią. Podobnie jest z komfortem cieplnym, czyli takim stanem, w którym nie jest nam ani gorąco, ani zimno.

Jednej sztywnej wartości temperaturowej podać nie można, ale naukowcy określili pewien zakres, w którym ludzki organizm zachowuje równowagę cieplną. Ten zakres różni się zimą i latem, a wpływa na to wiele różnych rzeczy, ale rozwijać tego nie ma sensu, bo to za szeroki temat medyczny, by go zgłębiać na kanale o ciężarówkach.

Jednak z tego, co zdążyliśmy się zorientować, wynika, że zimą człowiek czuje się najlepiej, gdy temperatura jego otoczenia mieści się w przedziale od 20 do 23 stopni Celsjusza. Ta wiedza przyda nam się to do testu spalania webasto, bo użyjemy temperatur właśnie z tego zakresu.

Spalanie ogrzewania postojowego – TEST

W tym IVECO na gaz ogrzewanie postojowe zasilane jest olejem napędowym. Wybraliśmy akurat ten model ciągnika, żeby nie było wątpliwości, skąd będzie pobierane paliwo podczas testu, bo poza dwoma wielkimi zbiornikami na gaz jest tu jeszcze tylko jeden niewielki, 10 litrowy, baczek na diesla.

A w zasadzie taki zbiornik jest oryginalnie montowany przez IVECO. W naszych ciągnikach wymieniliśmy te małe baki na nieco większe – 34 litrowe. Chodziło o to, żeby kierowcy nie musieli zbyt często uzupełniać w nich paliwa. Zaważyły kwestie praktyczne. Teraz powiem Wam, jakie mamy założenia testu.

W pierwszym ciągniku ustawimy temperaturę w zakresie, która mieści się w strefie komfortu – niech będą 22 stopnie Celsjusza. W drugim wymaksujemy temperaturę, bo ustawimy ją na „High”, czyli idealnie dla kogoś, kto lubi siedzieć w piekarniku.

Ogrzewanie postojowe w obu tych ciągnikach będzie pracowało przez 60 minut. Sprawdzimy przede wszystkim, ile spali webasto. Zobaczymy też czy spalanie będzie inne przy 22 stopniach i przy maksymalnej temperaturze. Dodatkowo zmierzymy czas, w którym kabina pierwszego ciągnika osiągnie ustawioną temperaturę, no i zobaczymy na jakiej temperaturze i po jakim czasie ustabilizuje się webasto w drugim ciągniku.

A co z trzecim pojazdem?

Test zaplanowaliśmy tak, że webasto w trzecim ciągniku będzie miało ustawioną maksymalną temperaturę. Włączę je teraz i zostawię odpalone, aż skończymy nagrywać. Zobaczymy paliwa zniknie ze zbiornika przez te klika godzin.

Dodam jeszcze, że na zewnątrz mamy dzisiaj 2 stopnie Celsjusza. Wszystko jasne, więc możemy zaczynać test.

Wyniki testu

Jesteśmy już po teście. Teraz sprawdzimy sobie, ile uda się dotankować do każdego ze zbiorników ogrzewania postojowego. Dodam, że webasto w trzecim ciągniku pracowało przez 5 i pół godziny.

Ogrzewanie postojowe w ciągniku numer 1, które miało nagrzać kabinę do 22 stopni Celsjusza (czyli do optymalnej temperatury) zrobiło to w około pół godziny, ale… Trzeba uwzględnić, że nie wszędzie temperatura była taka sama. Na desce zmierzyliśmy 22,4 stopnia, na leżance 21,2 a przy suficie tylko 19,5 stopnia Celsjusza.

Dodam, że po godzinie działania ogrzewania postojowego w ciągniku numer 2 temperatura nie osiągnęła ustawionych 29 stopni Celsjusza. W sumie nic dziwnego, bo to trochę za gorąco. Teraz spalanie.

Po godzinie od uruchomienia ogrzewanie w ciągniku numer 1 zużyło 0,87 litra oleju napędowego, a w ciągniku numer 2 webasto spaliło 0,94 litra. Mówiąc szczerze, bardzo mało. Natomiast ogrzewanie w ciągniku numer 3, które było włączone przez ponad 5,5 godziny i ustawione na maksymalną temperaturę 29 stopni Celsjusza zużyło 2,23 litra oleju napędowego.

Przypomnę tylko, że w naszym teście silnik ciągnika siodłowego po godzinie pracy na biegu jałowym spalił ponad 7,5 litra oleju napędowego. Znacznie więcej.

Co z tego wszystkiego wynika? Choć fakt, że webasto jest o wiele wydajniejszym i tańszym sposobem ogrzewania wnętrza kabiny niż uruchomiony, ponad 400 konny silnik ciągnika siodłowego. Pali mniej, nagrzewa kabinę szybciej i jest cichsze. Jak dla mnie, to zamyka temat.

Podsumowanie

Dajcie znać, co sądzicie o tym, żebyśmy przeprowadzali różnego typu testy na ciężarówkach? Może macie jakieś własne pomysły, co moglibyśmy sprawdzić? Komentarze są Wasze. Dzięki za dzisiaj, życzę szerokości z CplusE i do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry