Witajcie! Dzisiaj czas na kolejny merytoryczny Q&A. Przed Wami nowa porcja pytań z zakresu pracy kierowcy i transportu. W zasadzie staramy się odpowiadać na to, co aktualnie interesuje widzów kanału, a czemu dajecie wyraz w komentarzach. Zanim jednak zaczniemy muszę powiedzieć, że zauważyłem jedną rzecz, którą chciałbym poruszyć od razu na początku odcinka.
Bardzo często pytacie o rzeczy, które już zostały opisane na naszym kanale. Czasem odpowiedzi znajdują się w serii pytanie i odpowiedź, ale bywa, że na interesujący Was temat są gotowe odcinki. Jeśli widzimy taki komentarz, to zwykle odsyłamy do takiego filmu, ale… Nie zawsze do niego dotrzemy.
Na kanale mamy już znacznie ponad 250 filmów, więc nie dziwi, że trudno się Wam wśród nich odnaleźć. Z drugiej strony jest też spore prawdopodobieństwo, że coś, co Was interesuje jest już na kanale. Dlatego polecam wam jeden prosty sposób na szukanie odpowiedzi.
Wystarczy wejść na YouTube i wpisać np. reguła złotej minuty z dopiskiem cpluse. Na 100% wyskoczy Wam nasz film. Ostatnio popularny był temat związany z wpisem kraju. Albo uszkodzona karta kierowcy. Warto spróbować, bo odpowiedź na Wasze pytanie może być u nas już od dawna.
Proste i skuteczne. A teraz zapraszam na CplusE. Jedziemy z tematem!
Pytanie 1 – Czy mogę wyrobić kartę kierowcy, gdy nie pracuję jeszcze za kółkiem?
Dla osób spoza branży transportowej karta kierowcy to trochę abstrakcyjny temat. No bo po co dodatkowy dokument skoro mamy już np. prawo jazdy z wpisanym kodem 95? Oczywiście transportowi laicy nie muszą wcale wiedzieć, że istnieje coś takiego jak tachograf cyfrowy, który wymaga takiej karty, ale… Do rzeczy.
Widz pytał dokładnie o to, czy po odebraniu prawka z kodem 95 można wyrabiać kartę kierowcy, gdy jeszcze nie znalazło się miejsca zatrudnienia. Choć niektórym to pytanie może się wydawać bez sensu, to ja rozumiem, skąd te wątpliwości.
Odpowiedź jest prosta. W większości wypadków można wyrabiać kartę kierowcy, nie będąc jeszcze nigdzie zatrudnionym. Trzeba oczywiście spełnić szereg wymagań, których pełną listę można znaleźć np. w naszym kursie o pozyskiwaniu uprawnień dla przyszłych kierowców zawodowych.
Jednym z punktów na tej liście jest jednak coś, co mogło sprawić, że u naszego widza w głowie wykiełkowało pytanie, które zadał. Chodzi o oświadczenie potwierdzające zatrudnienie na stanowisku kierowcy w przedsiębiorstwie wykonującym przewozy drogowe. Jest nawet stosowny formularz.
Temat nie dotyczy jednak każdego, kto ubiega się o kartę kierowcy. Oświadczenie o zatrudnieniu kierowcy wymagane jest jedynie w sytuacji, w której występuje się o kartę czasową i nieodnawialną.
To z kolei dotyczy osób zza granicy kraju, które nie mają miejsca zamieszkania w państwie członkowskim lub w państwie, które jest stroną Umowy AETR. Taką czasową kartę wydaje się na maksymalnie 185 dni.
Jeśli jesteś Polakiem, to możesz śmiało wyrabiać kartę kierowcy bez takiego zaświadczenia. Okres ważności karty to maksymalnie 5 lat, ale nie może przekraczać okresu ważności prawa jazdy, więc jeśli planujesz podjąć pracę np. za rok, to możesz swobodnie wyrabiać kartę kierowcy. Niczego nie tracisz.
Pytanie 2 – Czy firma musi pobierać dane z mojej karty, jeśli jeżdżę bardzo mało?
Ewidencjonowanie czasu pracy to temat dość złożony, a biorąc pod uwagę, że niedawno pakiet mobilności zmodyfikował to i owo z tego obszaru, zacząłem się zastanawiać, czy nie zrobić o tym osobnego odcinka. Dzisiaj postaram się jednak odpowiedzieć na pytanie widza, bez nadmiernego rozszerzania zagadnienia.
Widz kanału opisuje swoją sytuację tak. Ma kartę kierowcy, bo jeździ od czasu do czasu w firmie, która ma ciężarówkę na potrzeby własne. Jest w niej zatrudniony jako kierowca zapasowy. Pytanie brzmi, czy musi odczytywać taką kartę kierowcy, jeśli ma jeden kurs w miesiącu, albo gdy wcale nie jeździ.
Zacznijmy od tego, że przy transporcie na potrzeby własne obowiązują dokładnie takie same zasady rejestrowania czasu pracy kierowcy, więc również dotyczy to ich ewidencji. Z tego powodu na pewno nie można liczyć na ulgowe traktowanie w sprawie zbierania informacji o naszych poczynaniach za kółkiem ciężarówki. Jest jednak pewna przesłanka, która może sprawić, że ewidencji prowadzić nie trzeba.
Nazywa się to zadaniowym systemem pracy. Zgodnie z artykułem 23. ustawy o czasie pracy kierowców: „W stosunku do pracowników objętych zadaniowym czasem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub ryczałt za porę nocną nie ewidencjonuje się godzin pracy.” Dodać należy, że w takiej sytuacji i tak trzeba prowadzić indywidualne karty ewidencji nieobecności pracownika w pracy z podziałem na rodzaj i
wymiar.
Więc jeśli nie jesteś objęty zadaniowym czasem pracy, czego wykluczyć nie można, ale warto się upewnić, to – według mojej najlepszej wiedzy – nie ma siły. Trzeba sczytywać Twoją kartę kierowcy i prowadzić ewidencję Twoich czasów pracy i odpoczynku. Nawet jeśli jeździsz sporadycznie.
Pytanie 3 – Jak przekładać kartę między ciężarówkami podczas jednego dnia pracy?
Na koniec krótka piłka. Widz pyta o to, jak przełożyć kartę kierowcy między tachografami, aby wszystko było zgodnie ze sztuką. To bardzo proste.
Parkujemy ciężarówkę. Wyjmujemy kartę. Przechodzimy do nowej ciężarówki. Wkładamy kartę. Robimy wpis manualny informując co robiliśmy w czasie, w którym karta była poza tachografem – załóżmy, że będzie to praca inna. No i jazda. Jesteśmy w nowej ciężarówce.
Choć niektórym z widzów odpowiedzi na takie pytania mogą wydawać się proste, to szczerze zachęcam Was do pytania o wszystko, co przychodzi Wam do głowy i jest związane z transportem oraz pracą kierowcy. Nie ma głupich pytań.
Podsumowanie
I tak merytoryczny Q&A został zdominowany przez kartę kierowcy. No cóż, czasem i tak bywa. Ważne, że mogliśmy podzielić się garścią wiedzy i rozwiać wasze wątpliwości. Przynajmniej taką mam nadzieję. Dzięki za dzisiaj. Życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia!