CplusE #24 – Kary i mandaty (czas pracy cz. 7)

Witajcie! Tym razem opowiem nieco o kontroli Inspekcji Transportu Drogowego. Jakie mamy w jej trakcie obowiązki, a co należy do zadań inspektora? Dzisiaj wszystko to, co powinniśmy wiedzieć, kiedy zatrzyma nas ITD.

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem.

Głównym obszarem zainteresowania Inspekcji Transportu Drogowego są pojazdy duże. W skrócie można powiedzieć, że przy przewozie rzeczy chodzi o auta przekraczające 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej wraz z naczepą. A w kwestii transportu osobowego, to samochody konstrukcyjnie dostosowane do przewozu ponad 9 osób z kierowcą włącznie.

Tak przynajmniej myśli większość z nas, bo nie wszyscy wiedzą, że od 2011 roku Inspektorzy mogą kontrolować również samochody osobowe i warto mieć świadomość tego faktu.

Z kontrolą osobówek przez ITD jest jednak tak, że muszą zajść określone okoliczności. Przykładowo, gdy kierowca samochodu osobowego naruszy przepisy na oczach inspektora albo kiedy i tu cytat „zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających”. Wtedy może kierowcy osobówki wystawić mandat i będzie miał do tego pełne prawo.

Ja skupię się dzisiaj oczywiście na kontroli samochodów ciężarowych, bo to z kolei nasz główny obszar zainteresowań. Co kierowca powinien wiedzieć o przebiegu takiej kontroli?

No przede wszystkim, że inspektor ma sporo uprawnień, z których może korzystać.

Inspektor ma prawo wejść do pojazdu i prosić was o dostęp w zasadzie do wszystkiego, co z pojazdem jest związane, za wyjątkiem waszych rzeczy osobistych.

Może wejść do kabiny czy zajrzeć do naczepy, ale to nie wszystko, bo ma również możliwość obejrzenia przykładowo podwozia lub nawet komory silnika. Może sprawdzić urządzenia do poboru opłat oraz funkcjonowanie jednostki pomiarowej, czyli tachografu.

Do tego, rzecz jasna, ma prawo sprawdzić stan techniczny pojazdu no i jego masę, wymiary czy nacisk osi, a nawet rodzaj paliwa, jakie macie w baku. Kierowca jest zobowiązany do umożliwienia mu sprawdzenia wszystkiego, o co poprosi. A na pewno poprosi o dokumenty.

Dokumenty potrzebne, aby uniknąć kar i mandatów

O dokumentach, które powinniście mieć przy sobie w trakcie wykonywania pracy mówiłem trochę przy okazji pierwszego odcinka o kontroli zestawu przed wyjazdem. To jakie papiery musimy mieć ze sobą zależy oczywiście od przewożonego przez was ładunku i jego rodzaju, a także od destynacji. Uogólniając, inspektor może poprosić was o okazanie m.in.:

1.    Karty kierowcy,

2.    Dokumentów związanych z ładunkiem, który przewozicie,

3.    Wypisu z licencji transportowej,

4.    Zezwoleń koniecznych przy międzynarodowym transporcie drogowym,

5.    Dokumentów niezbędnych przy przewozie ładunków niebezpiecznych,

6.    Świadectwa kierowcy.

Do głowy przychodzą mi jeszcze zapisy z tachografu albo zapisane przez waz wydruki, które powstały np. ze względu na problemy z kartą lub tachografem. No i wydruki, na których powołujecie się na artykuł 12, jeśli zdarzyło się wam przekroczyć czas, albo przerwać pauzę w niedozwolonym momencie.

Waszym głównym obowiązkiem jest nieutrudnianie inspektorowi kontroli i – jeśli macie wszystkie dokumenty, sprawny zestaw oraz nie przegięliście z czasem jazdy – wszystko sfinalizuje się bez kary.

Ale nie tylko na obowiązkach się kończy, bo macie też prawa. Na przykład prawo do bacznego przyglądania się kontroli, na koniec której inspektor zawsze musi sporządzić protokół. Jeśli uznacie, że został on przygotowany nieobiektywnie lub jego treść nie zgadza się z rzeczywistością, to możecie odmówić jego podpisania.

Wiecie, protokół jest dokumentem urzędowym i materiałem dowodowym w sprawach o nałożenie kary na przewoźnika. To nie błahostka. Więc jeśli odmówicie podpisu, wasz szef będzie musiał udowodnić, co nie zgadza się w protokole.

Najlepiej jest w sytuacji, jak inspektor sporządzi protokół i ruszycie wolno. Jednak zdarza się, że nie zawsze unikniecie mandatu. Każdemu to się może się przytrafić. A co warto o takich karach wiedzieć?

Przede wszystkim, że nie podlega im tylko kierowca. Oczywiście to zależy od przewinienia, ale np. kiedy naruszenie związane jest z czasem pracy, to karę dostaje kierowca, osoba zarządzająca transportem w firmie oraz sama firma.

Do tego warto wiedzieć, że mandatu możecie nie przyjąć, ale wtedy sprawa ląduje w Sądzie i to Sąd będzie rozstrzygał kto ma rację. Dodam, że mandat podpisany i przyjęty niezwykle rzadko podlega uchyleniu.

Za co najczęściej wystawiane są mandaty? Za brak dokumentów, za przegięcia z czasem pracy czy za błędy w użytkowaniu urządzeń rejestrujących. Często przyznawanymi mandatami są również te za przekroczenie dozwolonego nacisku na oś. Taryfikator kar dla kierowców sporządzony na podstawie załącznika numer 1 do art. 92 ust. 2 ustawy o transporcie drogowym wskazuje kwoty mandatów od 50 nawet do 2000 złotych.

Mandaty dla kierowców

Podam kilka przykładów związanych z czasem pracy i obsługą tachografu, to może was zainteresować. Podkreślam, że będę mówił tylko o kwotach mandatów dla kierowców.

1. Przekroczenie maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu o czas do 1 godziny oraz za każdą następną rozpoczętą godzinę – 100 zł.

2. Skrócenie dziennego czasu odpoczynku o czas powyżej 15 minut do jednej godziny oraz za każdą następną rozpoczętą godzinę – 100 zł.

3. Przekroczenie tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu o czas powyżej 30 minut do dwóch godzin oraz za każdą następną rozpoczętą godzinę – 50 zł.

4. Skrócenie tygodniowego czasu odpoczynku o czas do jednej godziny oraz za każdą następną rozpoczętą godzinę – 50 zł.

A co kiedy naruszymy przepisy w obsłudze tachografu i wszystkim, co z tym związane? Mam kilka ciekawych przykładów.

1. Okazanie podczas kontroli wykresówki brudnej lub uszkodzonej w stopniu uniemożliwiającym odczytanie danych – 200 zł.

2. Wykonywanie przez kierowcę przewozu drogowego bez ważnej karty lub z kartą uszkodzoną po upływie dopuszczalnego okresu kierowania pojazdem – 500 zł.

3. Nieprawidłowe operowanie przełącznikiem urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego umożliwiającym zmianę rodzaju aktywności kierowcy – za każdy dzień – od 100 do 1000 zł.

4. Używanie tej samej wykresówki lub karty kierowcy przez kilku kierowców – 2000 zł.

5. Manipulowanie przy tachografie – 2000 zł.

Oprócz wlepiania mandatów ITD może też zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu lub wasze prawo jazdy, warto mieć to na uwadze.

Podsumowanie

Podsumowując naszą przygodę z czasem pracy kierowców nasuwa się jedna, ważna konkluzja. Te przepisy trzeba i warto znać. Nie tylko dlatego, by uniknąć kar i mandatów, ale przede wszystkim z powodu świadomości własnego zawodu i prawideł, które nim rządzą.

Bo przecież regulacje związane z czasem pracy kierowcy – pomimo tego, że są skomplikowane – są potrzebne i zwiększają bezpieczeństwo na drogach. No i są dla nas, kierowców.

Jeśli wam się podobało dajcie lajka i suba. Dziękuję za dzisiaj, życzę szerokości z CplusE, do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry