CplusE #104 – Komputer pokładowy Volvo FH

Witajcie! Dzisiaj posiedzimy trochę w kabinie nowego Volva FH 500, bo chcę wam pokazać funkcje komputera pokładowego w tym ciągniku. Z pozoru prosta sprawa, ale z komentarzy wiem, że wielu z was to interesuje. 

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Komputer pokładowy w nowych Volvach FH jest mocno rozbudowany, a – moim zdaniem – jego najważniejszą, pozytywną cechą jest przejrzystość. Chodzi o to, że nie musimy dokopywać się do ważnych treści, bo są one po prostu podane na tacy, jeśli sobie go odpowiednio ustawimy. Do tego zastosowano tu trzy różne wyświetlacze, które znacznie ułatwiają czytanie danych.

Z lewej strony jest ekran wyświetlający podstawowe dane takie jak poziom paliwa.

Na środku jest prędkościomierz i obrotomierz oraz drugi wyświetlacz, nazywany przez producenta centralnym.

Komputerem pokładowym zawiadujemy z wykorzystaniem trzeciego wyświetlacza. Tu będziemy przeglądali menu, ale oprócz tego pokazuje on jeszcze komunikaty, ostrzeżenia oraz pozostałe informacje o działaniu systemów ciągnika.

Dla porządku dodam jeszcze, że wokół ekranów rozmieszczono tradycyjne kontrolki.

Rozwiązanie z trzema wyświetlaczami jest moim zdaniem całkiem praktyczne. Choć dwa z nich to tylko proste ekrany ciekłokrystaliczne, to informacje podane są na nich w jasny i estetyczny sposób. Podobne rozwiązania sprzyjają skupianiu się na trasie, a nie np. na poszukiwaniu jakiejś informacji w menu komputera, która nas w danym momencie interesuje.

Na ekranie po lewej mamy zegarek, temperaturę na zewnątrz, dobowy licznik kilometrów z pamięciami T1 i T2 oraz całkowity przebieg. W środku są wskaźniki temperatury płynu chłodniczego, AdBlue oraz paliwa.

Rzecz jasna wskaźnik temperatury nie powinien wychodzić na czerwone pole, a w razie problemów zapali się dodatkowa lampka ostrzegawcza. Pamiętajcie też, że wartości reprezentowane przez te słupki są poglądowe i podawane w przybliżeniu.

Drugi wyświetlacz umieszczony jest w centralnej części obok prędkościomierza i obrotomierza.

Tutaj możemy znaleźć informacje związane z układem napędowym ciągnika. Na górze mamy ustawienia tempomatu wraz z prędkością. Na dole od lewej są informacje o biegach i trybach jazdy, o których opowiem więcej przy okazji odcinka o I-Shift. Jest też info o położeniu i statusie hamulca pomocniczego. Szczegóły również innym razem.

Wyświetlacz informacyjny kierowcy

Przechodzimy do najważniejszej atrakcji dzisiejszego odcinka, czyli do wyświetlacza głównego, który umożliwia nam kontrolę komputera. Zacząć wypada jednak od sposobu nawigacji.

Z tego miejsca sterujemy zarówno komputerem pokładowym, jak i zestawem infotaiment. Pomiędzy ekranami przełączamy się z wykorzystaniem tego przycisku.

Taki sam symbol na wyświetlaczu informuje nas o tym, którym urządzeniem aktualnie sterujemy.

Po menu komputera poruszamy się tym joystickiem. Góra, dół oraz wciśnięcie, które funkcjonuje jako potwierdzenie i przejście dalej. W niektórych zakładkach w menu przydają się jeszcze strzałki w prawo i w lewo. Poszczególne zakładki opuszczamy przyciskiem escape. Poza tym mamy tu jeszcze do dyspozycji klawisze do zmiany utworów i sterowania głośnością radia.

Przechodzimy do samego menu. Włączamy je klikając guzik w joysticku.

Od razu wyświetla nam się lista zakładek, które mamy do wyboru. Tachograf, wskaźniki, komputer pokładowy, wskaźniki obciążenia osi, zegary nagrzewnicy, ulubione, ustawienia i tzw. czynności obsługowe, czyli konserwacja na koniec.

Standardowy zestaw. Jedziemy po kolei.

Pod pierwszą zakładką są podstawowe dane z “Tachografu”. Czas pracy, całodniowy czas jazdy, tygodniowy i dwutygodniowy.

Dalej “Wskaźniki”. Tu będzie trochę więcej treści. Mamy rozkład obciążeń osi, ciśnienie, układu hamulcowego, dodatkowy prędkościomierz, stan akumulatora, wolto/amperomierz, poziom oleju silnikowego, temperatura i ciśnienie. Następnie jest temperatura oleju w skrzyni, ciśnienie w turbinie, data i na koniec informacja o blokadzie mechanizmu różnicowego.

Wskaźniki, które was najbardziej interesują możecie sobie dodać do ulubionych i one będą wam się stale wyświetlały. Ja sobie ustawię np. stan akumulatora.

Wracamy do menu. Teraz “Komputer pokładowy”. Tutaj są informacje o zużyciu paliwa, dziennym przebiegu, dystansie jaki zrobimy z dostępnym zapasem paliwa. Jest też etapowe zużycie.

W zakładce “Wskaźniki obciążenia” przydają się strzałki na boki. To jest tandem, więc możemy przełączać nimi pomiędzy wskazaniami dla solówki i przyczepy.

W “Timerach nagrzewania” możemy ustawić sobie punkt aktywacji regulatora czasowego, czyli to o której i jakiego dnia klimatyzacja ma się włączyć. Można też taki punkt usunąć.

Dalej w “Ulubione” możemy sobie wybrać pomiędzy trybem preferowanych wskaźników, które wyświetlają się stale. Może to być jeden wskaźnik albo kilka, pomiędzy którymi będziemy mogli łatwo przechodzić.

Teraz “Ustawienia”.

Możemy w nich zmienić język komputera czy dostosować jasność wyświetlacza albo włączyć lub wyłączyć czujnik natężenia światła.

Tutaj też kalibrujemy wskaźnik obciążenia osi dla pojazdu i przyczepy. W podzakładce pojazd możemy zmienić ustawienia kontroli trakcji, a dokładnie włączyć lub wyłączyć tryb hamowni.

Tutaj też resetujemy dane np. dotyczące średniego zużycia paliwa. Dalej możemy ustawić sobie alert czasu jazdy, żeby go nie przekroczyć. Ustawione mamy 4 godziny i 15 minut. Można to zmienić np. na 3h i 45m.

Zostały nam jeszcze ustawienia zegara i jego formatu. Zmiana jednostek wykorzystywanych przez system. Mogą być np. mile na godzinę dla prędkości pojazdu. A na samym dole są ustawienia klimatyzacji.

Wychodzimy z ustawień i teraz będzie ostatni punkt w menu, czyli “Czynności obsługowe”.

Na samej górze są komunikaty pojazdu. Nam pokazuje niski poziom paliwa. Następnie dane użytkowe. Potem klocki hamulcowe. Tutaj wyświetla się, że są nowe.

Kolejna podkategoria to dane pojazdu. W diagnostyce będą kody usterek i informacje o zdarzeniach w systemie ciągnika. Mamy jeszcze reset danych serwisowych – to robi się np. po wymianie akumulatorów – oraz immobilizer i na koniec czyszczenie ogrzewania postojowego.

Podsumowanie

To wszystko, co znajdziemy w menu komputera tego egzemplarza Volvo FH. Dajcie znać, co jeszcze chcecie zobaczyć w kontekście tych ciągników. Dzięki za dzisiaj. 

Życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry