Witajcie! Dzisiaj omówimy sobie najważniejsze komunikaty, które w różnych sytuacjach może wyświetlić komputer w MAN’ie TGX. Przyjrzymy się również oznaczeniom kontrolek deski rozdzielczej i omówimy ich znaczenie.
Nie marnując czasu, zapraszam na CplusE. Jedziemy z tematem!
Komputer
Można powiedzieć, że komputer w tym ciągniku wyświetla trzy główne rodzaje komunikatów, które różnią się od siebie stopniem ważności.
Są komunikaty stop związane z bezpieczeństwem, komunikaty stacji obsługi i informacyjne. Mogą one różnych występować w konfiguracjach z rozlicznymi usterkami, informacjami czy kontrolkami reprezentującymi poszczególne systemy w ciągniku. Każdemu z nich towarzyszy sygnał akustyczny.
Komunikaty stop informują o tym, że zagrożone jest bezpieczeństwo lub pojazd nie jest gotowy do jazdy. Jak widzicie centralna lampka ostrzegawcza – ten trójkąt z wykrzyknikiem – miga na czerwono. W tym samym momencie na wyświetlaczu jest symbol STOP i treść komunikatu.
Tego rodzaju ostrzeżeń nie radzę ignorować. Trzeba się zatrzymać w bezpiecznym miejscu. Migająca na czerwono lampka ostrzegawcza zazwyczaj oznacza poważną usterkę.
Teraz komunikaty stacji obsługi. Rozpoznajemy je po tym, że centralna lampka ostrzegawcza świeci na czerwono – nie miga, a na wyświetlaczu pokazuje się nam symbol klucza i treść komunikatu. W jego przypadku bezpieczeństwo jazdy jest ograniczone albo istnieje niebezpieczeństwo, że dalsza jazda doprowadzi do uszkodzenia pojazdu.
Trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego działanie i kiedy zajdzie potrzeba zatrzymać go w bezpiecznym miejscu.
Ostatnim rodzajem są komunikaty informacyjne, a rozpoznać można je po tym, że centralna lampka ostrzegawcza świeci na pomarańczowo. Na wyświetlaczu zobaczymy wtedy symbol „i” oraz treść komunikatu. Najczęściej jest to po prostu informacja, że w jednym z systemów samochodu mogło dojść do usterki.
Przy takim komunikacie trzeba po prostu zwrócić uwagę na jego treść. To może być informacja o układzie ABS albo zbyt małym ciśnieniu w układzie, tak jak było na filmie z siłownikiem hamulca w naczepie. Może to być również informacja o konieczności odwiedzenia serwisu olejowego albo dokonania przeglądu.
Te komunikaty pojawiają się najczęściej i w sumie w większości nie są to żadne błędy ani usterki tylko informacje komputera.
Dodam, że wszystkie rodzaje komunikatów wyświetlają się natychmiast po zaistnieniu usterki lub w momencie, kiedy komputer po prostu postanowi nas poinformować o czymś istotnym. Jest też miejsce, gdzie możemy je wszystkie przejrzeć hurtowo.
Wchodzimy w menu i w zakładkę komunikaty. Tutaj mogę sprawdzić, co komputer w ostatnim czasie miał mi do przekazania. Z tego co widać, to mam awarie prawego światła postojowego ciągnika. Później będę musiał sobie z Tym poradzić.
W instrukcji obsługi opis komunikatów zajmuje 56 stron, więc nie przytoczę wam wszystkich błędów, jakie mogą zostać zakomunikowane przez komputer, bo film trwałby ze 3 godziny.
Jeśli wyskoczy wam jakiś komunikat, który będzie niezrozumiały, to w instrukcji obsługi można dokładnie sprawdzić jego znaczenie, a nawet wskazówki dotyczące dalszego postępowania.
Kontrolki
Na koniec przejrzymy sobie jeszcze kontrolki.
To są wszystkie kontrolki symbolizujące systemy w tym ciągniku. Niektóre świecą się tylko w jednym kolorze inne mogą świecić na żółto i na czerwono. Są też zielone i niebieskie. Ilość kontrolek zależy od wersji pojazdu, jak widzicie u mnie jest kilka pustych miejsc.
Dobra, jedziemy od lewej.
· To jest system utrzymania pasa ruchu.
· Obok mamy ogrzewanie filtra paliwa. Jeśli wszystko jest ok, to kontrolka zgaśnie po 5 sekundach od uruchomienia silnika.
· Dalej wiadomo, pasy.
· Kolejna kontrolka odpowiada za komunikaty związane z poziomem płynu w zbiorniku AdBlue. Będzie się zapalała razem z centralną lampką ostrzegawczą świecącą na czerwono. Sygnalizuje np. spadek poziomu w zbiorniku AdBlue poniżej 5%, potem 2,5% a na koniec informuje o tym, że zbiornik jest pusty. Wtedy prędkość pojazdu zostanie ograniczona do 20 km/h.
· Dalej mamy kontrolkę symbolizującą filtr cząsteczek stałych w silniku wysokoprężnym.
Informuje nas np. o konieczności zastosowania jazdy regeneracyjnej – kiedy razem z nią centralna lampka ostrzegawcza świeci na żółto. Jeśli świeci na czerwono, to regenerację trzeba zrobić przy stojącym pojeździe. Włącza się to tymi przyciskami na desce rozdzielczej.
· Kolejna po prawej kontrolka informuje o szczególnie wysokiej temperaturze spalin. Trzeba mieć to na uwadze np. podczas tankowania lub w strefach z jakimiś palnymi rzeczami.
· Pierwsza od prawej kontrolka związana jest z systemem EBA, czyli wspomaganiem hamowania awaryjnego. Jeśli np. miga na żółto, to znaczy, że system widzi niebezpieczeństwo kolizji i może rozpocząć hamowanie w razie konieczności.
· Kreska od lewej, to puste miejsce.
· Dalej układ wycieraczek. Może się zaświecić, jak np. zabraknie płynu.
· Tutaj mamy komunikaty związane ze skrzynią biegów. Taką kontrolkę może wywołać na przykład niewystarczające ciśnienie powietrza w przekładni półautomatycznej.
· Następne z kolei są komunikaty związane ze złą pracą silnika. Dość poważne. Kontrolka może się zaświecić, kiedy np. silnik nie dostaje wystarczającej ilości paliwa.
· Idziemy dalej. Tutaj ciekawa rzecz, poprzeczna blokada mechanizmu różnicowego. Mam na ten temat cały odcinek, warto się zapoznać. Dodałem wam odnośnik.
· Dalej są komunikaty związane z systemem resorowania powietrznego, czyli inaczej poziomowania.
· Pod kolejnym symbolem kryją się informacje związane z układem hamulcowym.
· A dalej oczywiście jest kontrolka informująca nas o zaciągniętym hamulcu ręcznym.
· W środku widzimy wspominaną już kilka razy centralną lampkę ostrzegawczą, która świeci niemal przy każdym komunikacie. Na dwa kolory.
· Dalej jest kontrolka informująca o działaniu płomieniowego układu rozruchowego. Przed uruchomieniem pokazuje, cytując instrukcję, „że nagrzewnica płomieniowa zasysanego powietrza jest włączona”. Wiadomo o co chodzi. W zimie, kiedy silnik jest chłodny, trzeba poczekać aż ta kontrolka zgaśnie przed uruchomieniem.
· Tutaj mamy oczywiście wszystkie komunikaty związane z działaniem układu ABS.
· Od prawej jest kontrolka od ESP, czyli systemu kontroli trakcji.
· Następnie wiadomo, ciśnienie oleju jest za niskie.
· Kolejna kontrolka natomiast ostrzega o tym, że kabina jest niezablokowana.
· Światła drogowe.
· To jest związane z filtrem powietrza.
· Obok po prawej mamy ABS naczepy.
· Dalej są puste pola i wreszcie kierunkowskazy.
· System ESP w naczepie.
· No i komunikaty związane z tachografem.
Na koniec rezerwa paliwa, a obok: komunikaty związane z silnikiem i komunikaty odpowiadające za kontrolę ładowania.
Po lewej oczywiście są kontrolki świateł, a pod nimi wskaźnika paliwa i płynu AdBlue.
Podsumowanie
Trochę tego wymieniania było, ale mam nadzieję, że wam się przyda. Więcej informacji na ten temat znajdziecie oczywiście w instrukcji obsługi do waszego ciągnika. Na koniec zapraszam do subskrypcji kanału, dziękuje za dzisiaj.
Życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.