CplusE #34 – Komunikaty i kontrolki

Witajcie! Dzisiaj omówimy sobie najważniejsze komunikaty, które w różnych sytuacjach może wyświetlić komputer w MAN’ie TGX. Przyjrzymy się również oznaczeniom kontrolek deski rozdzielczej i omówimy ich znaczenie. 

Nie marnując czasu, zapraszam na CplusE. Jedziemy z tematem!

Komputer

Można powiedzieć, że komputer w tym ciągniku wyświetla trzy główne rodzaje komunikatów, które różnią się od siebie stopniem ważności.

Są komunikaty stop związane z bezpieczeństwem, komunikaty stacji obsługi i informacyjne. Mogą one różnych występować w konfiguracjach z rozlicznymi usterkami, informacjami czy kontrolkami reprezentującymi poszczególne systemy w ciągniku. Każdemu z nich towarzyszy sygnał akustyczny.

Komunikaty stop informują o tym, że zagrożone jest bezpieczeństwo lub pojazd nie jest gotowy do jazdy. Jak widzicie centralna lampka ostrzegawcza – ten trójkąt z wykrzyknikiem – miga na czerwono. W tym samym momencie na wyświetlaczu jest symbol STOP i treść komunikatu.

Tego rodzaju ostrzeżeń nie radzę ignorować. Trzeba się zatrzymać w bezpiecznym miejscu. Migająca na czerwono lampka ostrzegawcza zazwyczaj oznacza poważną usterkę.

Teraz komunikaty stacji obsługi. Rozpoznajemy je po tym, że centralna lampka ostrzegawcza świeci na czerwono – nie miga, a na wyświetlaczu pokazuje się nam symbol klucza i treść komunikatu. W jego przypadku bezpieczeństwo jazdy jest ograniczone albo istnieje niebezpieczeństwo, że dalsza jazda doprowadzi do uszkodzenia pojazdu.

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego działanie i kiedy zajdzie potrzeba zatrzymać go w bezpiecznym miejscu.

Ostatnim rodzajem są komunikaty informacyjne, a rozpoznać można je po tym, że centralna lampka ostrzegawcza świeci na pomarańczowo. Na wyświetlaczu zobaczymy wtedy symbol „i” oraz treść komunikatu. Najczęściej jest to po prostu informacja, że w jednym z systemów samochodu mogło dojść do usterki.

Przy takim komunikacie trzeba po prostu zwrócić uwagę na jego treść. To może być informacja o układzie ABS albo zbyt małym ciśnieniu w układzie, tak jak było na filmie z siłownikiem hamulca w naczepie. Może to być również informacja o konieczności odwiedzenia serwisu olejowego albo dokonania przeglądu.

Te komunikaty pojawiają się najczęściej i w sumie w większości nie są to żadne błędy ani usterki tylko informacje komputera.

Dodam, że wszystkie rodzaje komunikatów wyświetlają się natychmiast po zaistnieniu usterki lub w momencie, kiedy komputer po prostu postanowi nas poinformować o czymś istotnym. Jest też miejsce, gdzie możemy je wszystkie przejrzeć hurtowo.

Wchodzimy w menu i w zakładkę komunikaty. Tutaj mogę sprawdzić, co komputer w ostatnim czasie miał mi do przekazania. Z tego co widać, to mam awarie prawego światła postojowego ciągnika. Później będę musiał sobie z Tym poradzić.

W instrukcji obsługi opis komunikatów zajmuje 56 stron, więc nie przytoczę wam wszystkich błędów, jakie mogą zostać zakomunikowane przez komputer, bo film trwałby ze 3 godziny.

Jeśli wyskoczy wam jakiś komunikat, który będzie niezrozumiały, to w instrukcji obsługi można dokładnie sprawdzić jego znaczenie, a nawet wskazówki dotyczące dalszego postępowania.

Kontrolki

Na koniec przejrzymy sobie jeszcze kontrolki.

To są wszystkie kontrolki symbolizujące systemy w tym ciągniku. Niektóre świecą się tylko w jednym kolorze inne mogą świecić na żółto i na czerwono. Są też zielone i niebieskie. Ilość kontrolek zależy od wersji pojazdu, jak widzicie u mnie jest kilka pustych miejsc.

Dobra, jedziemy od lewej.

·         To jest system utrzymania pasa ruchu.

·         Obok mamy ogrzewanie filtra paliwa. Jeśli wszystko jest ok, to kontrolka zgaśnie po 5 sekundach od uruchomienia silnika.

·         Dalej wiadomo, pasy.

·         Kolejna kontrolka odpowiada za komunikaty związane z poziomem płynu w zbiorniku AdBlue. Będzie się zapalała razem z centralną lampką ostrzegawczą świecącą na czerwono. Sygnalizuje np. spadek poziomu w zbiorniku AdBlue poniżej 5%, potem 2,5% a na koniec informuje o tym, że zbiornik jest pusty. Wtedy prędkość pojazdu zostanie ograniczona do 20 km/h.

·        Dalej mamy kontrolkę symbolizującą filtr cząsteczek stałych w silniku wysokoprężnym. 

Informuje nas np. o konieczności zastosowania jazdy regeneracyjnej – kiedy razem z nią centralna lampka ostrzegawcza świeci na żółto. Jeśli świeci na czerwono, to regenerację trzeba zrobić przy stojącym pojeździe. Włącza się to tymi przyciskami na desce rozdzielczej.

·         Kolejna po prawej kontrolka informuje o szczególnie wysokiej temperaturze spalin. Trzeba mieć to na uwadze np. podczas tankowania lub w strefach z jakimiś palnymi rzeczami.

·         Pierwsza od prawej kontrolka związana jest z systemem EBA, czyli wspomaganiem hamowania awaryjnego. Jeśli np. miga na żółto, to znaczy, że system widzi niebezpieczeństwo kolizji i może rozpocząć hamowanie w razie konieczności.

·         Kreska od lewej, to puste miejsce.

·         Dalej układ wycieraczek. Może się zaświecić, jak np. zabraknie płynu.

·         Tutaj mamy komunikaty związane ze skrzynią biegów. Taką kontrolkę może wywołać na przykład niewystarczające ciśnienie powietrza w przekładni półautomatycznej.

·         Następne z kolei są komunikaty związane ze złą pracą silnika. Dość poważne. Kontrolka może się zaświecić, kiedy np. silnik nie dostaje wystarczającej ilości paliwa.

·         Idziemy dalej. Tutaj ciekawa rzecz, poprzeczna blokada mechanizmu różnicowego. Mam na ten temat cały odcinek, warto się zapoznać. Dodałem wam odnośnik.

·         Dalej są komunikaty związane z systemem resorowania powietrznego, czyli inaczej poziomowania.

·         Pod kolejnym symbolem kryją się informacje związane z układem hamulcowym.

·         A dalej oczywiście jest kontrolka informująca nas o zaciągniętym hamulcu ręcznym.

·         W środku widzimy wspominaną już kilka razy centralną lampkę ostrzegawczą, która świeci niemal przy każdym komunikacie. Na dwa kolory.

·         Dalej jest kontrolka informująca o działaniu płomieniowego układu rozruchowego. Przed uruchomieniem pokazuje, cytując instrukcję, „że nagrzewnica płomieniowa zasysanego powietrza jest włączona”. Wiadomo o co chodzi. W zimie, kiedy silnik jest chłodny, trzeba poczekać aż ta kontrolka zgaśnie przed uruchomieniem.

·         Tutaj mamy oczywiście wszystkie komunikaty związane z działaniem układu ABS.

·         Od prawej jest kontrolka od ESP, czyli systemu kontroli trakcji.

·         Następnie wiadomo, ciśnienie oleju jest za niskie.

·         Kolejna kontrolka natomiast ostrzega o tym, że kabina jest niezablokowana.

·         Światła drogowe.

·         To jest związane z filtrem powietrza.

·         Obok po prawej mamy ABS naczepy.

·         Dalej są puste pola i wreszcie kierunkowskazy.

·         System ESP w naczepie.

·         No i komunikaty związane z tachografem.

Na koniec rezerwa paliwa, a obok: komunikaty związane z silnikiem i komunikaty odpowiadające za kontrolę ładowania.

Po lewej oczywiście są kontrolki świateł, a pod nimi wskaźnika paliwa i płynu AdBlue.

Podsumowanie

Trochę tego wymieniania było, ale mam nadzieję, że wam się przyda. Więcej informacji na ten temat znajdziecie oczywiście w instrukcji obsługi do waszego ciągnika. Na koniec zapraszam do subskrypcji kanału, dziękuje za dzisiaj. 

Życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry