CplusE #52 – Kraj rozpoczęcia i zakończenia

Witajcie! Ostatnio rzuciła mi się w oczy prośba o zaprezentowanie na tachografie wpisu kraju rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy. Uznałem, że ten temat rzeczywiście ma kilka ciekawych aspektów, o których z pewnością nie wszyscy wiedzą. Dlatego…

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Przepisy i informacje ogólne

Tachografy cyfrowe sporą część swoich zadań wykonują automatycznie, ale – przynajmniej na razie – nie mają wbudowanych modułów GPS, dlatego też obowiązek wprowadzania informacji o kraju rozpoczęcia i zakończenia pracy spada na kierowcę. Sama konieczność wynika z tego rozporządzenia parlamentu europejskiego i rady UE. 

Na jego mocy mamy obowiązek wprowadzania w tachografie cyfrowym symboli państw, w których rozpoczynamy i kończymy dzienny okres pracy.

Czyli, po każdym odpoczynku dziennym lub tygodniowym należy wpisać kraj rozpoczęcia dnia pracy. A przed odpoczynkiem trzeba wpisać kraj zakończenia.

Przepisy mówią o konieczności wprowadzania symboli, inaczej kodów krajowych. Dla Polski, to oczywiście PL, ale czy wszyscy wiedza jaki kod używany jest przez tachograf w odniesieniu do Lichtensteinu? Myślę, że są tacy, którzy nie mają pojęcia i w sumie nic dziwnego.

Swego czasu częstym błędem było mylenie symbolu Francji (F) z symbolem Wysp Owczych (FR). Kierowcy jeżdżący po Francji, jako kraj rozpoczęcia albo zakończenia dnia pracy, wprowadzali FR i to był błąd, który mógł narażać ich na nieprzyjemności przy ewentualnej kontroli, ale o konsekwencjach opowiem później.

Dokonanie wpisu

Oczywiście praktyka zawodowa i zawarte w instrukcji obsługi tachografu wyjaśnienia kodów krajowych ułatwiają sprawę, jednak pomyłki i tak mogą się zdarzać. Niektórzy producenci tachografów wyeliminowali ten problem, bo umożliwili kierowcom wprowadzanie pełnej nazwy kraju, co rozwiewa wszelkie wątpliwości w temacie symboli.

Tak jest na przykład w tym tachografie.

Ok, ale jak prawidłowo dokonać wpisu kraju rozpoczęcia? Po przerwie dobowej albo tygodniowej ten model tachografu powinien automatycznie poprosić was o wprowadzenie kraju. No chyba, że nie zaznaczyliście kraju zakończenia przed odpoczynkiem. Wtedy poprosi najpierw o kraj zakończenia. 

Wkładamy kartę. Najpierw przywitanie. To jest data i godzina ostatniego wycofania karty. Czy odpoczywałem do teraz? Tak. No i mamy pytanie o kraj. Jak wspominałem, tutaj są pełne nazwy krajów. Jest ich trochę ponad 50.

Dobra, ustawiam Polskę i dzień mamy rozpoczęty.

Całkiem proste, i tak to się robi w większości krajów. Wyjątkiem jest Hiszpania, gdzie poza wyborem państwa należy jeszcze dodać region, w którym kończymy albo zaczynamy pracę.

Tutaj oczywiście dodatkowym utrudnieniem są wspomniane wcześniej symbole, jeśli nasz tachograf nie obsługuje pełnych nazw. Ale instrukcja obsługi urządzenia powinna rozwiać wasze wątpliwości także w tej kwestii.

Na przykładzie Hiszpanii pokażę wam jeszcze, jak w tym tachografie wpisać kraj zakończenia. Trzeba wejść w zakładkę MIEJSCA, potem wybrać MIEJSCE ZAKOŃCZENIA i na końcu wybieramy kraj.

Szukamy sobie Hiszpanii i jak ją wybierzemy, to pokaże się kolejna zakładka z wyborem regionu. Wspólnot autonomicznych w Hiszpanii jest 17, przynajmniej tyle można wybrać w tachografie.

Kary

Nie jest to czarna magia, a najważniejszym zadaniem kierowcy w tej kwestii jest po prostu pamiętać o wpisywaniu kraju rozpoczęcia i zakończenia pracy. Ale czy za zapominalstwo albo za błędne wprowadzenie kraju są przewidziane jakieś mandaty?

W polskiej ustawie o transporcie drogowym nie ma bezpośredniego zapisu, który mówiłby o mandacie za brak wpisania kraju zakończenia i rozpoczęcia dnia pracy, co nie oznacza jednak, że ITD nie ma możliwości nałożenia kary w takiej sytuacji.

Bo w załączniku drugim wspomnianej ustawy, tym który mówi o odpowiedzialności osoby zarządzającej transportem, jest następujący zapis.

Mówi on o naruszeniach przepisów o stosowaniu urządzeń rejestrujących. Temat potwierdzałem w Inspekcji Transportu Drogowego i dowiedziałem się tam, że – co oczywiste – brak wpisanego kraju rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy mieści się w definicji naruszenia.

Co za tym idzie, może skutkować karą administracyjną w wysokości 2000 złotych nałożoną na osobę odpowiedzialną za transport.

To w Polsce, inaczej do tematu podchodzą inspektorzy w krajach Europy Zachodniej, bo tam za wspomniane naruszenie, możliwe jest ukaranie kierowcy i (w zależności od państwa) mandat może wynieść nas nawet do 150 euro. Warto mieć to na uwadze.

I jeszcze jedno. Poczytałem na forach internetowych, jakie informacje dotyczące kraju rozpoczęcia i zakończenia krążą wśród kierowców. Niektórzy twierdzą, że jeśli jeździ się wokół komina (czyli tylko po kraju), to nie ma takiego obowiązku. Jest to oczywistą bzdurą, bo przepisy nie przewidują żadnych wyłączeń w tej kwestii.

Błąd przy wprowadzaniu

Ostatnim, bardzo ważnym aspektem tego tematu jest to kiedy powinno się dokonywać wpisów dotyczących kraju. Dlaczego to istotne? Bo wpisywanie kraju rozpoczęcia lub zakończenia pracy tachograf interpretuje jako pracę inną, której wykonanie przerywa odpoczynek.

Dlatego warto wpisywać kraj rozpoczęcia bezpośrednio przed pierwszą czynnością, czyli np. przed rozpoczęciem jazdy. A kraj zakończenia zaraz po zatrzymaniu się na parkingu. Nie robimy tego podczas odpoczynku, bo po przerwiemy go, narażając się na mandat.

Załóżmy taką hipotetyczną sytuację, że kierowca zaczął skrócony odpoczynek dobowy po nocce o godzinie 9:00 rano, ale zapomniał o niezwłocznym wprowadzeniu kraju zakończenia. Przypomniał sobie o tym po godzinie i wpisał go o 10:00. Położył się spać i po 9 godzinach ruszył w dalszą drogę.

Niestety tutaj jest naruszenie, bo wprowadzając kraj zakończenia w trakcie pauzy kierowca przerwał ją i tachograf odnotował jedynie 8 godzin ciągłego odpoczynku.

Podsumowanie

Jak widzicie, choć temat jest pozornie nieskomplikowany, to kryje w sobie parę istotnych szczegółów, które mogą przysporzyć problemów kierowcom. Na koniec chciałem dodać, że planowane jest wprowadzenie inteligentnych tachografów cyfrowych, które będą oferowały geolokalizację.

Dzięki temu kraj rozpoczęcia i zakończenia będzie wprowadzał się automatycznie, razem z zapisałem całej przejechanej trasy. Dajcie znać, co sądzicie o takim rozwiązaniu. 

Na dzisiaj tyle, życzę szerokości z CplusE, do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry