CplusE #168 – Niemcy zakazują CB Radia

Witajcie! Od lipca 2020 roku w Niemczech będzie zakaz korzystania z CB radia. Kierowcy, który zostanie przyłapany na rozmowie przez radiotelefon, będzie groził mandat. A wszystko, jak to zwykle bywa, związane jest z bezpieczeństwem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym i innych Niemieckich przepisach, które wpływają na kierowców, to zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Zakaz korzystania z CB radia – o co chodzi?

Wypada zacząć od tego, że zakaz dotyczący CB radia w Niemczech nie jest nowym tematem, bo wiadomo już o tym od paru lat. Dokładnie od 2017 roku, kiedy u naszych zachodnich sąsiadów weszły w życie zmiany prawne, które zaostrzyły przepisy w tamtejszej ustawie o ruchu drogowym. Jednakże akurat zakaz korzystania z radiotelefonu nie zaczął wtedy obowiązywać od razu.

W 2017-stym zabroniono korzystania w trakcie jazdy ze smartfonów, smart zegarków, tabletów, odtwarzaczy mp3, notebooków, dyktafonów i discmanów. To ostatnie jest najciekawsze. Kiedy ostatnio ktoś z was miał discmana w ręce? W każdym razie nie możecie z niego korzystać jadąc autem przez Niemcy. Dlaczego te przepisy nie objęły od razu radiotelefonów CB?

Bo podniosło się wielkie larum producentów tych urządzeń, ale również kierowców. Dało się słyszeć głosy, że jest to technologia niezbędna do wykonywania przewozów drogowych i ogólnie kierowcy się do niej przyzwyczaili, lubią ją i nie chcą z niej rezygnować. Niemiecki ustawodawca dał więc czas producentom na dostosowanie się do nowych przepisów i do 1 lipca 2020 roku obowiązuje okres przejściowy.

To nie jest tak, że CB w Niemczech będzie zupełnie zakazane i kierowcy, żeby uniknąć mandatu, będą musieli chować antenę. Chodzi raczej o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, które – zdaniem niemieckich ustawodawców – jest zagrożone, gdy kierowca sięga po mikrofon od radiotelefonu, by zakomunikować coś w eterze.

I trudno polemizować z takim postawieniem sprawy, bo pewnie każde nasze oderwanie uwagi od sytuacji na drodze, jest w trakcie jazdy – w mniejszym lub większym stopniu – tworzeniem zagrożenia w ruchu. Suma summarum, wychodzi na to, że można korzystać z CB radia w Niemczech, ale na postoju i przy wyłączonym silniku oraz w sytuacji, gdy nasz sprzęt obsługuje VOX-a albo ma jakieś inne bezdotykowe rozwiązanie głośnomówiące.

Przewozy ponadgabarytowe, a zakaz korzystania z CB

Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, że CB radio nie jest tylko urządzeniem do wymiany uprzejmości pomiędzy kierowcami. Bywa, że to narzędzie pracy. Jest tak w przypadku przewozów ponadgabarytowych, których kierowcy komunikują się z pilotami właśnie z wykorzystaniem radiotelefonów. Jak będzie teraz wyglądała ich praca w Niemczech?

Podejrzewam, że będą musieli pracować na radiach bezdotykowych, albo zupełnie zmienić technologię. W każdym razie korzystanie z CB radia również w przypadku gabarytów będzie zabronione, a ignorowanie tego zakazu w Niemczech skutkować może mandatem. Z resztą mandaty w Niemczech za coś, co gdzie indziej pozostaje bez konsekwencji, to nie nowina.

Niemieckie przepisy drogowe – mandaty za wszystko

Niemieckie przepisy drogowe są o wiele mniej pobłażliwe dla kierowców niż w innych krajach Europy. Z wielu zakazów część z nas w ogóle nie zdaje sobie sprawy, a warto wiedzieć, że za niewielkie przewinienie w Niemczech można otrzymać spory mandat. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda.

Za omawiane dzisiaj korzystanie z CB radia podczas jazdy mandaty wyniosą od 100 do 200 euro. To jednak nie wszystko, bo jeżeli w wyniku nasze frywolnej pogawędki przez radiotelefon dojdzie do wypadku i uszkodzenia mienia, to kierowca może stracić uprawnienia do prowadzenia pojazdów na okres miesiąca, a to już dla „zawodowych” jest koszmar. Niemcy się nie patyczkują. Tyczy się to oczywiście również telefonów i innych podobnych urządzeń.

Inną penalizowaną w Niemczech kwestią jest niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Jak Niemcy rozumieją bezpieczną odległość? To co najmniej połowa prędkości naszego pojazdu w metrach.

Brzmi dziwnie, ale na przykładzie będzie bardziej zrozumiałe. Jadąc 120 km/h musimy zachować odległość przynajmniej 60 metrów od auta jadącego przed nami. Za niezachowanie odległości mandaty zaczynają się od 80 euro, a w razie wywołania poważnego zagrożenia mogą nam okresowo zawiesić uprawnienia.

W Niemczech karane jest wyprzedzanie z prawej strony poza obszarem zabudowanym. Można dostać za to mandat do 120 euro. Szybsza jazda prawym pasem niż lewym jest dozwolona jedynie w korku. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

Kierowca, który zablokuje dojazd do wypadku karetce albo policyjnemu radiowozowi grozi kara w wysokości od 200 do 320 euro i może być połączona z okresowym zawieszeniem uprawnień do kierowania pojazdami. Chodzi tu rzecz jasna o nieutworzenie korytarza ratunkowego np. na autostradzie.

Ciekawe, ile wynosiłby mandat w Niemczech za jazdę takim korytarzem w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy, tak jak to czasem możemy obserwować w wykonaniu użytkowników naszych autostrad? Tego niestety nie udało mi się ustalić.

Podobne przykłady można byłoby mnożyć. Na koniec chciałbym jeszcze dodać jednak kilka słów o systemie punktów karnych, który funkcjonuje u naszych zachodnich sąsiadów. Maksymalnie w Niemczech można dostać 8 punktów, więc niewiele, ale też taryfikator za jedno przewinienie przewiduje znacznie mniej punktów niż np. w Polsce.

Kiedy uzbieramy 4-5 punktów to dostajemy upomnienie oraz informację, że możemy wziąć udział w płatnym szkoleniu, które nam część punktów usunie. Powyżej 6 punktów to już ostrzeżenie i znika możliwość zmniejszania liczby punktów na naszym koncie. Maksymalne 8 punktów skutkuje utratą prawka, a obcokrajowiec dodatkowo dostanie zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec na pół roku.

Podsumowanie

Jak bolesna jest to kara dla zawodowego kierowcy chyba nie muszę już wspominać. Dlaczego mówię o tym w kontekście CB radia i innych zakazów? Chodzi o po prostu o przestrogę, bo z błahostek może nam się zrobić spory problem. I tym kończymy. W komentarzach możecie napisać, co myślicie o zakazie korzystania z CB radia w Niemczech. Będzie wam to przeszkadzało? 

Dzięki za dzisiaj, życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry