CplusE #209 – Czy muszę odpoczywać po “innej pracy”?

Witajcie! Bez zbędnych ceregieli otwieramy kolejny odcinek merytorycznego Q&A. Dzisiaj będzie dużo o młotkach. Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Pytanie 1 – Czy jeśli nie chcę, to nie muszę używać “innej pracy” w tachografie?

To niezwykle ciekawe pytanie, bo rzeczywiście mogę sobie wyobrazić kierowcę, który z różnych względów nie uznaje za konieczne, by używać “innej pracy” w tachografie. Najpierw jazda, potem odpoczynek i tak w kółko. Po co jakaś “praca inna”? 

Okazuje się, że całkowity brak młotków w zapisach z tachografu może skutkować pewnymi kłopotami. Dla porządku powiem, że do okresów aktywności kierowcy należy: “jazda”, “odpoczynek”, “praca inna” oraz “dyspozycja”. Interesująca nas dzisiaj “praca inna” określa czas, w którym kierowca oddaje się zajęciom związanym z jego pracą, ale nie będącym prowadzeniem pojazdu. Te zajęcia są dokładnie opisane w 6 artykule 2. Rozdziału Ustawy o czasie pracy kierowcy. 

Za czas pracy kierowcy uznaje się oczywiście jazdę, ale także załadowywanie i rozładowywanie towaru, a nawet sam nadzór nad załadunkiem. Do tego dochodzi obsługa codzienna pojazdu, czynności administracyjne, czyli na przykład wypełnianie papierów, oraz utrzymanie wnętrza kabiny w czystości jeśli ktoś nie lubi bałaganu.

Oczywiście wymienione czynności – poza jazdą – powinniśmy wykonywać na młotkach. I choć teoretycznie można byłoby nie włączać młotków podczas tego typu pracy i robić to wszystko na pauzie, wydaje się to zachowaniem nieracjonalnym. Ogólnie sprawa przedstawia się, że lepiej te młotki mieć. Dlaczego? Bo w trakcie kontroli ich brak, mógłby sugerować inspektorowi, że nie umiesz obsługiwać tachografu, albo co gorsze, robisz na nim coś, czego nie powinieneś. 

Pomijam już nawet taką kwestię, że gdzieniegdzie dobrze przyjęte jest rozpoczynanie dnia pracy właśnie od młotków, bo sugeruje to Inspekcji, że przed jazdą sprawdzaliśmy stan pojazdu. Stąd dobrze mieć młotki zapisane na tachografie, a na pewno trzeba unikać takich sytuacji, że wcale nie mamy “pracy innej” w okresie na przykład miesiąca. Choć trudno jest mi sobie wyobrazić jak takiej sztuki można dokonać.

Ale czy “praca inna” na tachografie jest bezwzględnie potrzebna każdego dnia, aby uniknąć mandatu? Myślę, że nie. Ale czy za brak młotków można dostać mandat? Wydaje się, że nie, lecz można zaproponować taką hipotetyczną sytuację, że Inspektor udowadnia kierowcy, że ten w trakcie odpoczynku wykonywał jakąś pracę na przykład uczestniczył w załadunku lub robił cokolwiek innego przy pojeździe. W tej sytuacji na tachografie powinna być “praca inna”, a nie pauza. 

Ale czy łatwo coś takiego udowodnić? Chyba raczej trudno no i trzeba byłoby trafić na Inspektora z niezłym zacięciem, aby takie coś roztrząsał.

Pytanie 2 – Czy z wadą wzroku można ubiegać się o prawo jazdy na ciężarówki?

Tak, możesz zdawać prawo jazdy kategorii C oraz C+E z wadą wzroku, ale nie z każdą wadą. Dowiadujemy się o tym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 16 maja 2018 r. Czytamy tu, że osoby ubiegające się o wydanie prawa jazdy kategorii C lub C+E muszą mieć obuoczną ostrość wzroku nie mniejszą niż 0,8 po korekcji, czyli na przykład w okularach. 

Do tego mamy dowolność jeśli chodzi o rodzaj korekcji, bo mogą to być zarówno okulary jak i na przykład soczewki. Ważne jednak, by wielkość korekcji nie przekraczała plus/minus 8 dioptri. 

Mając mniejszą wadę nie musimy się tym wcale przejmować, ważne by mieć odpowiednio dobraną korekcję. Jednak to nie wszystko. Kandydat na zawodowca musi również prawidłowo rozpoznawać barwy: czerwoną, zieloną i żółtą oraz mieć dobre obuoczne pole widzenia. Do tego istotne jest również prawidłowe widzenie zmierzchowe.

Wszystko jest sprawdzane w trakcie badań lekarskich, które trzeba wykonać ubiegając się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych. To jedna z wielu formalności, których trzeba dopełnić. 

Jeśli marzy się Wam kariera kierowcy i chcecie się zabrać za szkolenie, ale nie wiecie od czego zacząć i co Was czeka to zachęcam do sprawdzenia kursu na stronie CplusE.pl. Tam podajemy Wam wszystko jak na dłoni i przeprowadzamy Was po kolei przez całe szkolenie i wszystkie związane z nim formalności.

Jeśli Was to interesuje to wbijajcie na CplusE.pl i szukacje zakładki kursy. A my jedziemy dalej.

Czy po “innej pracy” również muszę odpoczywać?

Kolejne pytanie o młotki. Jeden z widzów zastanawia się czy sama “praca inna” wymaga od kierowcy, by wykręcił odpoczynek. Jak dobrze wiecie, po jeździe trwającej 4,5 h trzeba wykonać pauzę. Czy podobnie jest w przypadku trwającej tyle samo “pracy innej”? Komentarz wygląda dokładnie tak:

Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Zacznę od tego, że jeśli rozpoczniemy pracę od młotków, które będą trwały na przykład 4,5 h to nie ma konieczności, by po tym okresie kręcić odpoczynek trwający 45 minut. Można od razu wsiadać do pojazdu i jechać. Skoro to już mamy wyjaśnione to teraz ważniejsze pytanie. Jak długo można prowadzić w takiej sytuacji? Okazuje się, że tu ponownie należy wziąć pod uwagę ustawę o czasie pracy kierowcy. 

Jej 13 artykuł głosi, że po 6 kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze nie krótszym niż 30 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy nie przekracza 9 godzin oraz w wymiarze nie krótszym niż 45 minut w przypadku, gdy liczba godzin pracy wynosi więcej niż 9 godzin. Wynika z tego, że po pracy innej trwającej 4,5 godziny można jechać jeszcze przez półtorej godziny, po czym należy udać się na przerwę. Jednakże musimy jeszcze wziąć pod uwagę artykuł 27 tej samej ustawy. Mowa w nim o tym, że jeśli kierowca wykorzystał przerwę w pracy zgodnie z artykułem 7 ustawy 561/2006, czyli dobrze nam znaną “45”, to nie musi stosować przerwy po 6 godzinach. 

Co z tego wszystkiego wynika? To, że jeśli zaczynacie od młotków trwających 4,5 godziny, a później chcecie jechać to możecie wsiadać za kółko, ale tylko na 1,5 godziny. Jednak, żeby móc jechać normalnie 4,5 godziny należy po długiej sesji młotków wykonać przerwę 45 minut albo pierwszą część przerwy dzielonej. Wtedy odblokuje nam się możliwość jazdy, trwającej dłużej niż 1,5 godziny. Oczywiście trzeba też pamiętać o maksymalnym dziennym wymiarze pracy i to w zasadzie wszystko.  

Podsumowanie

Takie tematy przygotowaliśmy dla Was na dzisiaj. Następny Q&A już niebawem. Nie zapomnijcie zostawić pytania, które Was nurtuje w komentarzu pod filmem. 

Dzięki za dzisiaj. Życzę szerokości z CplusE, do zobaczenia!

* Dane w materiale opracowane na 2021 rok.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry