CplusE #66 – Podnoszenie dachu w naczepie

Witajcie! Kontynuujemy serię o naczepach. Tym razem pokażę wam jak wygląda podnoszenie dachu w naczepie plandekowej. Propozycje tego tematu znalazłem w komentarzach. Zachęcam do pisania tego typu sugestii, bo dzięki temu mogę poruszać zagadnienia, które was najbardziej interesują. 

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Po co podnosić dach?

Na początek pytanie, po co podnosić dach w naczepie? To proste, podniesiony dach ułatwia załadunek i rozładunek oraz zmniejsza zagrożenie uszkodzenia towaru albo poszycia naczepy.

Do tego, załadunek z podniesionym dachem, jest szybszy, bo operator wózka widłowego ma więcej swobody i nie musi precyzyjnie manewrować, żeby czegoś nie zniszczyć. Podnoszenie dachu jest szczególnie wygodne, gdy mamy do załadowania wysoki i nieporęczny ładunek, który wchodzi do naczepy „na styk”.

Naczepa MEGA

Słowo o naczepie, którą dzisiaj mamy. To jest mega.

Dzięki obniżonej konstrukcji i mniejszym kołom ma ona zwiększoną wysokość przestrzeni ładunkowej, jednocześnie nie przekraczając dozwolonej maksymalnej wysokości dla tego typu pojazdów – czyli czterech metrów. W zależności od wersji te „megi” mogą mieć nawet 3 metry wysokości przestrzeni ładunkowej. Dodatkowo tę wysokość można też regulować w zakresie od 285 cm do wspomnianych 3 metrów, dostosowując go np. do różnych rodzajów ciągników.

Mechanizmy podnoszenia dachu

Rodzaj mechanizmu podnoszenia dachu zależy od producenta naczepy i od jej wersji. Takie najczęściej spotykane to mechaniczny i hydrauliczny. Działanie tego pierwszego oparte jest o amortyzatory gazowe, co sprawia, że to dość awaryjne rozwiązanie, bo jeśli siła podnoszenia takiego amortyzatora po jakimś czasie użytkowania spadnie, trzeba go wymienić.

To samo w przypadku uszkodzenia. Nie wolno próbować podnosić dachu, gdy widzimy, że amortyzator ma jakieś wgniecenia czy silne otarcia. W takiej sytuacji powinien zostać wymieniony na nowy.

Natomiast, podnoszenie hydrauliczne wymaga od nas kilku chwil pompowania. Inne rozwiązania to np. mechanizm korbowy, ale są też automaty, w których wystarczy przytrzymać guzik albo przekręcić wajchę.

Podnoszenie dachu

Zaczynamy od najważniejszego, czyli od otwarcia drzwi naczepy. Bez tego podnoszenie dachu nie będzie możliwe, bo jak widzicie drzwi trzymają się zaczepów przymocowanych właśnie do elementów dachu.

Może wydawać wam się to śmieszne, ale zdarza się, że przez taki mały błąd (czyli nie otwarcie drzwi) kierowcy psują wspomniane amortyzatory gazowe. Naprawdę, nie uda się podnieść dachu bez otwarcia drzwi.

Dobrze jest też zabezpieczyć je sobie w ten sposób. Po prostu, żeby nie przeszkadzały przy całej operacji.

Teraz należy odpiąć i poluzować plandekę, to konieczne, ona musi sobie swobodnie wisieć.

Ok, teraz możemy podnosić dach. W tej naczepie zastosowano mechanizm hydrauliczny. Jego zasada działania jest dość prosta.

Najpierw musimy zamknąć zawór spustowy pompy ręcznej, który znajdziecie w kłonicach narożnych. | Teraz – za pomocą pompki – podnosimy dach na taką wysokość jaką musimy osiągnąć, by umożliwić załadunek albo rozładunek. W trakcie podnoszenia zwróćcie uwagę na haki, czy żaden z nich przypadkiem nie zaczepił się o ramę. Kiedy uznamy, że wysokość jest wystarczająca, po prostu przestajemy pompować.

Teraz pokażę wam, jak podnieść dach by ułatwić załadunek bokiem.

Najpierw przesuwamy plandekę maksymalnie w jedną stronę. Ściągamy deski, a kłonice kładziemy po stronie przeciwnej. Potem podnosimy dach naczepy z przodu dokładnie tym samym sposobem, co poprzednio. Teraz dach jest przygotowany do załadunku wysokich towarów bokiem. 

Jak widzicie, prosta sprawa, a opuszczenie dachu jest w tym przypadku jeszcze łatwiejsze.

Wystarczy otworzyć zawory spustowe przekręcając je w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Dach opadnie samoczynnie.

Uwagi dodatkowe

Pamiętajcie, żeby przed podniesieniem dachu upewnić się, że nie uderzymy w nic jego powierzchnią, a zimą wypada sprawdzić, czy nie leży na nim lód albo śnieg, no i oczywiście nie jeździmy z podniesionym dachem.

To jest opcja na załadunek i rozładunek, nie na zwiększenie powierzchni ładunkowej. Podnosząc dach na do granicznej wysokości, czyli około 40-50 cm, przekraczamy maksymalną dozwoloną wysokość zestawu. Po załadunku lub rozładunku dach należy z powrotem opuścić.

Podsumowanie

Tyle w temacie podnoszenia dachu. 

Dzięki za dziś, życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

* Dane w materiale opracowane na 2018 rok.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry