CplusE #252 – PKZ – profil kierowcy zawodowego. Zmiana w pozyskiwaniu i odnawianiu uprawnień

Witajcie! Przyszedł czas na kolejny film z serii Q&A, w której staramy się rzeczowo odpowiadać na merytoryczne pytania widzów naszego kanału. A macie ich całkiem sporo i w sumie nic dziwnego, bo co jak co, ale transport to skomplikowana materia.  Nie przedłużając, zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Pytanie 1 – Kilka pytań o wpis kraju przy przekroczeniu granicy!

Pytań na ten temat było kilka, więc wrzuciliśmy je do jednego worka. Zaczniemy od tego, że niektórzy z Was mają wątpliwości, czy po przekroczeniu granicy najpierw robić wpis kraju zakończenia, a później dopiero rozpoczęcia, czy też wystarczy sam kraj rozpoczęcia.

Oczywiście robimy tylko wpis kraju rozpoczęcia. Symbol państwa, do którego wjechaliśmy ustawiamy na początku pierwszego postoju, a ten powinien odbyć się w najbliższym możliwym miejscu na granicy albo po jej przekroczeniu. Tak stanowi przepis. Kolejne pytanie było o to, jak długo taki postój powinien trwać.

Wydaje się, że dokładnie tyle ile zajmie nam wklepanie wpisu kraju w tachografie. Gdzieś przeczytałem jednak, że postój nie może trwać krócej niż minutę, bo tak „postój” definiują przepisy ruchu drogowego. Nie mam pewności, ale myślę, że chyba to jednak trochę przesada. Musicie po prostu zrobić wpis i to wszystko.

Jest jeszcze jedno pytanie. Jak robić wpis przekroczenia granicy kraju, gdy pracujemy z tachografem na tarczki. Tutaj też nie ma wielkiej filozofii. Trzeba się zatrzymać, wyjąć wykresówkę z tachografu i w miejscu zakończenia zapisu – tam gdzie kończy się linia – należy wpisać odręcznie symbol kraju. Ważne, żeby zrobić to czytelnie i zapisać właściwy symbol.

Pytanie 2 – Jak w 2022 roku będzie wyglądało pozyskiwanie kwalifikacji zawodowej w Polsce? Ponoć coś tam zmieniają.

Rzeczywiście, zmieniają się przepisy dotyczące zasad uzyskiwania oraz odnawiania uprawnień kierowcy zawodowego. Nowy będzie obieg dokumentów i dojdzie też profil kierowcy zawodowego, czyli coś w stylu profilu kandydata na kierowcę. Z jedną różnicą: PKK dotyczy uprawnień do kierowania pojazdami a PKZ kursu na kwalifikację.

Swoją drogą, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat całego procesu pozyskiwania uprawnień kierowcy zawodowego, to na naszej stronie cpluse.pl oferujemy pełen kurs, który – krok po kroku – przeprowadzi Was przez każdy etap wyrabiania dokumentów. Kurs jest zaktualizowany i uwzględnia najnowsze zmiany w przepisach.

Wiadomo, że do pracy w charakterze kierowcy wykonującego przewozy drogowe potrzebna jest kwalifikacja wstępna. Obecnie, zanim zapiszemy sią na szkolenie w tym kierunku będziemy musieli uzyskać orzeczenie lekarskie i psychologiczne, które potwierdzą naszą zdolność do pracy w tym zawodzie, ale to w zasadzie nic nowego.

Nowinką jest za to konieczność wyrobienia profilu kierowcy zawodowego, który uzyskuje się

w Wydziale Komunikacji właściwym dla Waszego adresu zameldowania. A do czego posłuży ten nowy profil?

Przede wszystkim będzie potwierdzał wykonanie wspomnianych badań, ale zawrze też informacje identyfikujące osobę ubiegającą się o wpisanie kodu 95 do prawa jazdy oraz wydanie świadectwa kwalifikacji. Oczywiście główną zaletą tego rozwiązania będzie możliwość aktualizowania, udostępniania i archiwizowania danych w systemie cyfrowym, co sporo ułatwia.

A co było powodem wprowadzenia tego rozwiązania? Głównie chodzi o uszczelnienie systemu, bo zdarzały się np. przypadki nielegalnego drukowania świadectw kwalifikacji, na podstawie których próbowano dodać sobie wpis kodu 95 do prawka. Dzięki cyfryzacji obiegu dokumentów ma być to utrudnione.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak powinien przebiegać cały proces wyrabiania PKZ, czyli profilu kierowcy zawodowego, to odsyłam Was do naszego zaktualizowanego kursu. Ta lekcja jest całkowicie darmowa, więc możecie swobodnie obejrzeć ją do kawki i ciastka nawet dzisiaj. A my kontynuujemy Q&A.

Pytanie 3 – Jakie kary można dostać za niewłaściwe opłacenie myta w Niemczech z wykorzystaniem systemu TollCollect?

Jeden z widzów zadał nam pytanie o karę w Niemczech za niewłaściwe uiszczenie opłaty drogowej.

W komentarzu czytamy, że kierowca przez 2 dni jeździł – jak się domyślam – ciągnikiem siodłowym z naczepą, a miał ustawione w TollCollect 2 osie i przedział wagowy od 12 do 18 ton. Czyli nijak to się ma do właściwego ustawienia urządzenia.

Rzecz jasna, opisana sytuacja jest w Niemczech wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. Trzeba też zapłacić wstecznie niewłaściwie uregulowaną kwotę myta. I chyba wspomniana kara tego widza raczej nie ominie, bo jego komentarz jest sprzed miesiąca. Ale warto wiedzieć, że mógłby jej uniknąć, gdyby zastosował jeden prosty trik.

A w zasadzie nie trik, tylko opisaną przez BAG procedurę, którą można stosować, gdy omyłkowo lub nieumyślnie ktoś nie zapłaci za drogi w Niemczech w odpowiedniej sumie, albo nie uiści opłaty wcale. Trzeba tylko szybko się zorientować i zadziałać w temacie.

Pomimo tego, że niemieckie przepisy nie przewidują możliwości płacenia za myto po zakończeniu korzystania z dróg publicznych, to jeśli takie uchybienie zdarzy Wam się jednokrotnie, można zgłosić się samemu do Urzędu Federalnego ds. Transportu Towarów, czyli BAG i tam dobrowolnie opłacić zaległość. Wtedy BAG nie będzie wszczynało postępowania i unikniecie grzywny.

Jest jednak kilka warunków. Musicie się sami zgłosić w przeciągu 2 dni roboczych od zdarzenia. Wykroczenie w tym czasie nie może zostać wykryte. No i nie możecie mieć na koncie podobnego zdarzenia przynajmniej przez ostatnie 6 miesięcy.

Odpowiednie wnioski znajdziecie na stronie, którą dodałem do opisu tego filmu na kanale. No i to w zasadzie konkluduje nasz dzisiejszy merytoryczny Q&A.

Podsumowanie

Więcej pytań i odpowiedzi dotyczących transportu znajdziecie na naszym kanale za jakiś czas. Zachęcam Was również do sprawdzenia playlisty z merytorycznymi Q&A. Zebrało się tych filmów całkiem sporo i to dość obszerna kopalnia wiedzy o branży. Dzięki za dzisiaj, życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry