CplusE #130 – Sposób na czas pracy kierowcy

Witajcie! Nie ulega wątpliwości, że przepisy regulujące czas pracy kierowcy są skomplikowane. U nas na kanale potrzebowaliśmy kilku odcinków, by przybliżyć wam zupełne podstawy tego zagadnienia, a żeby przedstawić wam postępowanie w różnych sytuacjach wyjątkowych, musielibyśmy pewnie zrobić kilkanaście kolejnych. Bo codzienność za kółkiem wszystko jeszcze bardziej komplikuje i często mamy do czynienia z takimi sytuacjami, które wymykają się normom.

To może przerażać, szczególnie takich kierowców, którzy dopiero czasu pracy się uczą, albo mają z nim problem pomimo zdobytego już doświadczenia za kółkiem ciężarówki. Dzisiaj pokażemy coś, co może pomóc w praktycznym stosowaniu zasad zawartych w rozporządzeniu 561. I nie będzie to od nas wymagało doktoryzowania się w tym kierunku. 

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Mamy dzisiaj do dyspozycji urządzenie Smart Link, które udostępniła nam firma Lontex, i dzięki temu możemy je wam pokazać. Ten sprzęt jest na tyle interesujący, że postanowiliśmy wziąć go na warsztat. Biorąc pod uwagę tysiące pytań o czas pracy, które dostajemy myślę, że was ten temat zaciekawi.

Istnieje wiele skomplikowanych systemów kontrolujących czas pracy kierowców, ale działają one zazwyczaj z perspektywy firmy i przeznaczone są dla kierowników działu transportu albo dla spedytorów. Smart Link znalazł się na naszym kanale, bo jego funkcje przeznaczone są dla kierowców i to właśnie im pomagają m.in. w nadzorowaniu czasu pracy. Ale jest tu też kilka innych bajerów, które wielu mogą wydać się przydatne.

Co to jest SmartLink?

Przede wszystkim w urządzeniu Smart Link chodzi o sposób przedstawienia danych z tachografu. Wielu z nas ma problemy z czytaniem i rozumieniem wydruków, nie mówiąc już o szukaniu informacji na takim małym wyświetlaczu, jak ten zastosowany w tacho. Trzeba przyznać, że dla początkującego kierowcy to wszystko nie jest wystarczająco czytelne, co może generować różne kłopoty. 

Bo nawet jeśli nie popełni się jakiegoś rażącego wykroczenia, to wystarczy zrobić o jedną skróconą pauzę za dużo albo wydłużyć sobie okres jazdy trzy razy zamiast dwóch w tygodniu, żeby zarobić mandat. Może się wydawać, że są rzeczy błahe i proste, ale wystarczy sobie przypomnieć, jak to było, kiedy te tachografy wprowadzili, żeby uzmysłowić sobie, co czuje w tym informacyjnym gąszczu kierowca bez doświadczenia.

Oczywiście prezentacja informacji to nie wszystko, bo Smart Link nie tylko ładnie pokazuje nam te dane, ale w bardzo fajny sposób je opracowuje i liczy za nas np. pauzę dzieloną, pozostałe godziny pracy w tygodniu i w okresie dwóch tygodni czy liczbę skróconych okresów odpoczynku do wykorzystania. W jaki sposób to robi? Zacznijmy od początku.

Instalacja

Instalacja Smart Linka jest bajecznie wręcz prosta. Nie potrzeba nam żadnych firm zewnętrznych, żadnych monterów. Wystarczy samo urządzenie i telefon z system Android albo IOS.

Smart Link wykorzystuje sześciopinowe gniazdo tachografu VDO.

I tutaj trzeba wspomnieć, że system jest wspierany tylko przez tego jednego producenta tachografów. Musicie mieć to na uwadze.

Wpina się to jak pendrive i w zasadzie od razu jest gotowe do pracy. 

Teraz wystarczy pobrać aplikacje VDO Driver i sparować telefon z urządzeniem za pośrednictwem Bluetooth. Wykorzystuje się do tego numer PIN.

Gotowe. Aplikacja pobrała już informacje z tachografu, przeanalizowała je, a my mamy teraz szansę sprawdzić, czego możemy się z niej dowiedzieć.

Prezentacja danych w aplikacji

Sama aplikacja na Androidzie wygląda tak. Mamy kilka kafelków, ale nas dzisiaj będą interesować tylko te dwa górne – VDO Counter i zdalne sterowanie.

Tutaj dzieje się cała magia tej aplikacji. Dane pobrane z tachografu system dzieli na trzy zakładki. Pierwsza odnosi się do informacji bieżących, druga dotyczy czasu pracy w wymiarze dziennym, a trzecia w tygodniowym.

W centralnym punkcie zakładki „obecny” widzimy w zasadzie to, co większość nowoczesnych tachografów już ma, czyli pozostały czas jazdy, odliczany od 4,5 godziny.

Dzięki temu łatwo się rozeznać, ile nam zostało jazdy. Tylko, że akurat to nowy tachograf pokaże. Czego nie pokazuje, to liczba skróconych czasów odpoczynku i wydłużonych okresów jazdy pozostałych w danym tygodniu.

Na samym dole mamy takie pole. Te dwa kółka pokazują, że w tym tygodniu są do wykorzystania jeszcze dwa wydłużone okresy jazdy i trzy skrócone okresy odpoczynku.

I to jest moim zdaniem przydatna informacja. Dzięki temu nie musimy pamiętać, czy w tym tygodniu wykorzystaliśmy już wydłużoną jazdę czy skróconą pauzę. Wszystko mamy podane jak na tacy.

Z wartych uwagi funkcji jest również opcja wyliczenia pauzy dzielonej, która wydaje się równie przydatna. Aplikacja pokaże nam po prostu, ile minimalnie powinna trwać nasza następna pauza.

Zobaczmy teraz, jak Smart Link jest nam w stanie pomóc w obliczaniu czasu pracy w wymiarze dobowym

Tutaj do dyspozycji mamy trzy bardzo ważne dla kierowcy zawodowego informacje. Przede wszystkim, ile czasu zostało do następnego dziennego okresu odpoczynku. Poniżej jest pozostały bieżący dzienny czas jazdy, a na samym dole czas trwania następnego dziennego okresu odpoczynku.

I te liczniki biorą pod uwagę np. to, że już mamy wykorzystane wszystkie skrócone czasy odpoczynku oraz to, że np. w tym tygodniu wyjeździliśmy już maksymalne 56 godzin. Pozwoli nam to na uniknięcie jakiejś pomyłki w obliczeniach.

Ostatnia zakładka dotyczy rozliczenia czasu w wymiarze tygodnia i dwóch tygodni. Dzięki niej możemy się dowiedzieć np. ile powinien trwać następny odpoczynek tygodniowy. Czy ma być regularny – 45 godzin, czy może być skrócony.

Do tego mamy wyliczoną rekompensatę odpoczynku. Więc sami nie musimy tego robić ani o tym pamiętać. Wszystko pokaże nam aplikacja.

Ważnym parametrem jest wykorzystany czas jazdy w obecnym tygodniu i zsumowany czas jazdy z obecnego i poprzedniego tygodnia. Kolejna rzecz, której nie musimy sami liczyć. Moim zdaniem bardzo spoko.

Jest też informacja za jaki czas mamy zrobić odpoczynek tygodniowy. Aplikacja w dół oblicza 6 okresów 24 godzinnych. Super.

Jak widzicie, sporo przydatnych rzeczy. Specjalnie nie rozwijam tematu rekompensaty, skróconych okresów odpoczynku itd. Wszystko to jest na kanale w serii o czasie pracy kierowcy. A jeżeli nie wiecie o czym mowa, to ta aplikacja jest dla was.

Jedną z dodatkowych opcji Smart Linka jest zdalne sterowanie tachografem. Dzięki niemu możemy np. zrobić wpis manualny, zlecić wykonanie wydruku czy nawet wykonać wpis kraju rozpoczęcia lub zakończenia. To ostatnie jest szczególnie przydatne, bo jak pewnie dobrze wiecie tachografy VDO mają przy wpisie kraju skróty, które często się mylą. Za to w obsłudze zdalnej aplikacja pokazuje nam pełne nazwy państw, więc nie pomylimy Francji z Wyspami Owczymi.

Podsumowanie

Podsumowując, Smart Link jest całkiem przydatnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy nie czują się swobodnie w operowaniu zasadami czasu pracy kierowcy. Ma w sobie funkcje rzeczywiście mogące pomóc wam uniknąć stresu, a nawet mandatu.

Poza tym technologia jest po to, żeby z niej korzystać, więc nawet jeśli czas pracy mamy w małym palcu, może warto wspomóc się narzędziem, które na pewno nie pomyli się w obliczeniach. Co myślicie o tego typu gadżetach wspomagających pracę kierowcy? Dajcie znać w komentarzach. Napiszcie też czy jest jakiś sprzęt, który chcielibyście zobaczyć u nas na kanale. 

Życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry