CplusE #28 – Tryb OUT w tachografie

Witajcie! Zastosowanie funkcji OUT – podobnie jak w przypadku reguły jednej minuty – spotyka się z wieloma różnymi interpretacjami kierowców. W tym filmie postaram się wytłumaczyć jak prawidłowo korzystać z trybu „poza zakresem” i dla jakich okoliczności jest on zarezerwowany.

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem.

Rozporządzenie WE 561/2006, o którym tak dużo mówiłem przy okazji czasu pracy kierowców ma zastosowanie podczas przewozu drogowego.

Czytamy o tym w artykule drugim. Co to oznacza? Wyjaśnienie jest dalszej części dokumentu, gdzie rozporządzenie definiuje czym w jego rozumieniu jest przewóz drogowy.

To podróż odbywana w całości lub części po drogach publicznych. A według jednej z adekwatnych ustaw, możemy nazwać tak drogi:

·         krajowe,

·         wojewódzkie,

·         powiatowe,

·         i gminne.

Kiedy jedziemy ciągnikiem poza wymienionymi wyżej drogami zachodzi tzw. „stan szczególny”, a jednym z rodzajów takiego stanu jest jazda „poza zakresem”. W tachografach cyfrowych odzwierciedla ją funkcja OUT, z której można korzystać tylko wtedy, gdy zjedziemy z drogi publicznej.

Do takich miejsc zaliczają się przykładowo serwis, parking w bazie waszej firmy albo parking przy magazynie. To są lokacje, które NIE podlegają przepisom rozporządzenia WE 561/2006, czyli możemy włączyć tam tryb OUT.

Tutaj mamy tachograf cyfrowy Stoneridge. Jak w większości tego typu urządzeń, bezpośrednio po ruszeniu z włożoną kartą kierowcy zacznie on rejestrować jazdę, dlatego jeśli chcecie włączyć tryb „poza zakresem”, musi to być w trakcie postoju.

Tryb OUT można uruchomić z włożoną kartą kierowcy, ale jest też możliwość jazdy bez karty. W praktyce oznacza to, że np. pracownik serwisu, który będzie podjeżdżał ciągnikiem na kanał nie musi mieć uprawnień C+E.

Teraz pokażę wam, jak odpalić tryb OUT bez włożonej karty kierowcy.

Naciskamy OK, żeby wywołać MENU. Za pomocą strzałek odszukujemy sobie zakładkę MIEJSCA. Tutaj wybieramy opcję „poza zakresem” i zatwierdzamy OK.

W tym miejscu widzimy, że funkcja OUT jest włączona. Teraz – np. jako mechanik – mogę sobie spokojnie podjechać ciągnikiem na kanał nie dysponując kartą.

Niezwykle istotne jest to, żeby kierowca wyłączył funkcję OUT przed wyjechaniem na drogę publiczną, bo za jazdę w trybie poza zakresem po drogach grozi 2000 zł mandatu dla kierującego takim pojazdem. Oczywiście do tego dochodzą jeszcze mandat dla firmy i dla osoby odpowiedzialnej.

Tryb OUT możemy dezaktywować ręcznie, poprzez menu – ale w tym tachografie „poza zasięgiem” wyłącza się automatycznie, po włożeniu albo wyjęciu karty kierowcy.

Co, zatem tryb „poza zakresem” daje kierowcy? W zasadzie niewiele. Kiedy jesteśmy np. na parkingu przy magazynie i chcemy podjechać pod dok, to w trybie OUT z włożoną kartą zarejestrowana przez tachograf jazda zostanie potraktowana przy ewentualnej kontroli jako praca inna.

Na pewno funkcja OUT nie umożliwia przerwania odpoczynku dobowego, bo – jak już mówiłem w kilku poprzednich odcinkach – odpoczynku przerywać nie wolno. Oczywiście za wyjątkiem wjazdu i zjazdu na prom lub pociąg, o czym informacje znajdziecie na moim kanale, w jednym z wcześniej opublikowanych filmów.

Tryb OUT jest najczęściej wykorzystywany przez pracowników serwisu i – jak już wspominałem – dzięki niemu mogą oni jeździć ciągnikiem bez karty kierowcy.

W hipotetycznej sytuacji przyjeżdżamy na bazę naszej firmy. Wyjmujemy kartę kierowcy, oddajemy kluczyki w serwisie i jedziemy do domu odpoczywać. W tym czasie mechanik bierze nasz ciągnik i bez karty jeździ nim po bazie. Podjeżdża na kanał, parkuje go i tak dalej. Taka sytuacja to prawidłowe wykorzystanie funkcji OUT.

Dlaczego? Bo – po pierwsze – kierowca nie przerywa odpoczynku, a – po drugie – ciągnik przemieszcza się poza drogą publiczną.

Ale nawet w takiej sytuacji może być problem z wyjaśnieniem inspektorowi, co właściwie działo się z ciągnikiem i gdzie był wtedy kierowca. Szczególnie jeśli zapyta o to inspektor za granicą.

Dlatego wydaje mi się, że warto sporządzić sobie wydruk zawsze, kiedy ktoś korzysta z trybu OUT w samochodzie, którym później macie jechać w trasę.

Tylko musi to być wydruk z tachografu, NIE z karty kierowcy. Tu będzie zaznaczone, kiedy ciągnik miał włączoną funkcję OUT.

Na odwrocie opisujemy w jakiej sytuacji wykorzystany był tryb „poza zakresem” i do tego data oraz podpis. Warto poprosić też o pieczątkę z serwisu. Tak dla uwiarygodnienia. Wiecie, niby nie ma obowiązku robienia takiego wydruku, ale przezorny zawsze ubezpieczony.

Podkreślam, że wykorzystywanie funkcji OUT do podjazdów w czasie odpoczynku jest niedozwolone. Tak samo nie wolno włączać trybu „poza zakresem” kiedy np. kończy wam się czas jazdy i braknie wam pół godzinki do bazy. Niestety to też jest działanie wbrew przepisom.

Podsumowanie

To w zasadzie tyle. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące funkcji OUT dajcie znać w komentarzach. W miarę możliwości postaram się odpowiedzieć. Dzięki za dzisiaj, a jeśli wam się podobało zostawcie lajka pod filmem i dajcie suba.

Życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry