CplusE #164 – Trzy pytania o tachograf

Witajcie! Czas na kolejny odcinek merytorycznego Q&A, w którym odpowiadamy na pytania zadawane przez widzów. Dzisiaj mamy trzy pytania dotyczące obsługi tachografów, więc jeśli jesteście zainteresowani tym zagadnieniem, to zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Pytanie 1 – Jak prawidłowo zaznaczać aktywności kierowcy, gdy jednego dnia jeździmy naprzemiennie ciężarówkami z tachografem cyfrowym i analogowym?

Tachografy analogowe, to już mocno przestarzały sprzęt, który w zasadzie odchodzi na zasłużoną emeryturę. Nie oznacza to jednak, że podczas swojej pracy kierowcy nigdy się już z nim nie zetkną, bo przecież nie we wszystkich firmach transportowych jeżdżą same nowe ciągniki.

Na naszym koncie mamy dwa odcinki dotyczące obsługi tachografów na tarczki, więc jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, to zachęcam do obejrzenia ich w wolnym czasie. Odnośniki dodałem w opisie pod tym filmem.

W swoim komentarzu dotyczącym analogów widz pytał o to, co powinien zrobić, gdy podczas codziennej pracy przez część dnia jeździ tachografem na tarcze, a później przesiada się do ciężarówki z nowocześniejszym urządzeniem cyfrowym. Mamy nawet opisany szczegółowy przykład.

Widz w swoim przykładzie podaje, że w południe zakończył pracę w ciężarówce z tachografem cyfrowym i przesiadł się bezpośrednio na analoga, w którym pracował do końca dnia, czyli do 16:00. Następnego dnia rano zaczyna pracę od pojazdu z nowocześniejszym tachografem cyfrowym.

Pytanie brzmi, czy po przejściu z tarczek na kartę kierowcy, trzeba sporządzić w tachografie cyfrowym szczegółowy wpis manualny, dotyczący okresów aktywności, które były zapisane przez tachograf analogowy na wykresówce? A może nie trzeba tego robić i wystarczy, że kierowca będzie przewoził ze sobą tarczki?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba kierować się jedną, najważniejszą zasadą, która mówi o ciągłości rejestracji danych dotyczących aktywności kierowcy. Ciągłość oznacza, że nie może być przerw w zapisie informacji o naszej jeździe, odpoczynku, dyspozycji lub pracy innej. Jeśli chodzi o rejestrowanie tych danych, to dopuszczalne jest wykorzystanie zarówno tachografów cyfrowych, jak i analogowych.

Mając obie te kwestie na uwadze, można stwierdzić, że w dniu ewentualnej kontroli wystarczy, że kierowca, który naprzemiennie rejestruje swoje aktywności na tarczach i na karcie, będzie musiał po prostu udostępnić inspektorowi zapis tych danych za ostatnie 28 dni. Wystarczy więc, że będzie miał ze sobą tarczki za ten okres oraz ważną kartę kierowcy.

Dlatego nie ma obowiązku za każdym razem robić drobiazgowego wpisu manualnego, o ile kierowca zawsze będzie miał w kabinie tarczki oraz kartę, które w sposób ciągły potwierdzą jego aktywności za ostatnie 28 dni. Pamiętajcie też, że inspektor będzie chciał zobaczyć oryginalne tarcze, a nie ich kserokopie.

Jeszcze jedna uwaga. Przenoszenie się z ciężarówki z tachografem analogowym do pojazdu z urządzeniem cyfrowym zajmuje jakiś czas. Zgodnie z przepisami i zasadą ciągłości rejestracji danych o aktywnościach kierowcy, ten czas należy wprowadzić w tachografie za pomocą wpisu manualnego.

Jeśli rano jeździmy na analogu, a później przesiadamy się na cyfrę, to czas przesiadki (czyli okres pomiędzy tym co jest zarejestrowane na tarczy, a tym co będzie zarejestrowana na karcie), trzeba wpisać jako inną pracę. Jeśli natomiast kończymy dzień w tachografie analogowym, a do cyfrowego wsiadamy np. dopiero nazajutrz rano, to w luce powinniśmy zapisać odpoczynek. Mam nadzieję, że pomogłem.

Pytanie 2 – Jak prawidłowo obsługiwać tachograf w podwójnej obsadzie?

Szczegóły związane z przepisami regulującymi pracę w podwójnej obsadzie opisałem w czternastym odcinku CplusE, który opublikowaliśmy dokładnie 25-ego czerwca 2017 roku, jak zwykle o 20:00. Niesamowite, jak ten czas ucieka. Mam wrażenie, że dopiero co zaczynaliśmy pracę nad naszym merytorycznym kanałem dla kierowców zawodowych, a minęły już trzy lata. I wszystko dzięki wam, czyli widzom, którzy chcą nas oglądać. No ale wracajmy do tematu.

Pytanie dotyczyło obsługi tachografu w podwójnej obsadzie, a szczegółowo widz pytał o rozpoczęcie dnia. Tutaj jedna kwestia, o której warto pamiętać. W tzw. załodze kilkuosobowej kierowcy nie muszą rozpoczynać pracy jednocześnie. Możliwa jest sytuacja, że jeden z kierowców jedzie po zestaw do bazy, odbiera go, rejestruje się w tachografie, a dopiero potem udaje się po swojego załoganta w umówione miejsce.

Można tak robić, ale z zastrzeżeniem, że okres od zalogowania się pierwszego kierowcy w slocie numer jeden, do zalogowania się drugiego kierowcy w slocie numer dwa, nie będzie trwał dłużej niż godzinę. To jest pierwsza rzecz, o której musicie pamiętać. Druga to samo logowanie się w tachografie w podwójnej obsadzie. Nie ma nic prostszego.

Przytrzymując przycisk 1 w tachografie otwieram kieszeń i wkładam swoją kartę kierowcy. Chipem do gór i do przodu.

Tachograf wita mnie po nazwisku. Informuje o ostatnim wycofaniu i pyta czy do tego momentu odpoczywałem. Daję tak. Wydruku mi nie potrzeba. Wpisy potwierdzam. No i urządzenie wyświetla mi gotowość do jazdy.

Teraz musicie poczekać, aż karta wam się wczyta do końca, a tachograf pokaże „czasy” w miejscu tych kreseczek przy pozycji pierwszego kierowcy. Następnie wkładamy drugą kartę. Ten kierowca również zostaje przywitany i mamy dokładnie ten sam zestaw pytań wyświetlany przez tachograf. Gdy jego karta również się wczyta, jesteśmy gotowi do jazdy.

Warto dodać, że organy kontrolne w niektórych krajach Europy lubią, gdy nasz dzień pracy zaczyna się od młotków, bo to jest ten okres, kiedy powinniśmy np. zrobić obowiązkowy obchód pojazdu. Jeśli młotków nie będzie to niektórzy inspektorzy na zachodzie mogą się przyczepić. Pozostaje pytanie, co trzeba zrobić, żeby w trakcie dnia pracy zamienić się miejscami.

Przytrzymujemy guzik 1. 

Tachograf pyta mnie czy wpisać kraj zakończenia. Klikam wstecz, żeby anulować, bo nie kończymy jeszcze pracy, tylko się przesiadamy. 

To samo pytanie będzie przy drugiej karcie. 

Teraz możemy zamienić karty miejscami. 

Wkładamy najpierw jedną i czekamy aż się wczyta, potem drugą. Gotowe.

To w zasadzie wszystko.

Pytanie 3 – Jaką aktywność ustawić w tachografie podczas holowania?

Szczerze mówiąc to ciekawy temat i wcześniej się nad tym nie zastanawiałem. Zadzwoniłem nawet do ITD, żeby zaczerpnąć opinii inspektorów w tej sprawie i po prostu powiem wam teraz, jak oni do tego podchodzą.

Okazuje się, że kwestie holowania pojazdów ciężarowych nie są w żaden sposób uregulowane w kontekście czasu pracy kierowcy i raczej nigdzie nie znajdziemy jakiegoś oficjalnego stanowiska Inspekcji Transportu Drogowego na ten temat.

Trzeba tutaj zastosować po prostu logiczne myślenie i pewien prosty podział na sposoby holowania. W przypadku sztywnego holu kierowca jest w pojedzie. Siedzi za kierownicą, musi go obsługiwać i czuwa, by holowanie przebiegało we właściwy sposób. Wtedy, zdaniem inspektora ITD, kierowca musi mieć włożoną kartę do tachografu i rejestrować jazdę. To jest aktywność, którą wykonuje.

Natomiast sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy pojazd jest holowany w taki sposób, że kierowca nie może w nim przebywać. Wtedy w tachografie powinna być rejestrowana praca inna albo okres dyspozycji, ale tak naprawdę najlepiej byłoby kartę z tachografu po prostu wyjąć, bo kierowcy nie ma w pojeździe. I to w zasadzie wszystko.

Podsumowanie

Bardzo dziękuję, że obejrzeliście dzisiejszy odcinek do końca. Mam nadzieję, że moje odpowiedzi wam się przydadzą, a jeśli macie dodatkowe pytania, to zadawajcie je w opisie pod filmem. Postaram się na nie odpowiedzieć w kolejnym odcinku Q&A. 

Zachęcam do subskrypcji kanału, bo to bardzo pomaga w jego rozwoju. Życzę szerokości z CplusE, do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry