CplusE #16 – uszkodzenia opon cz.1

Witajcie! Opony w trakcie eksploatacji poddawane są sporym przeciążeniom, zróżnicowanym temperaturom, wysokiemu ciśnieniu i zgubnemu wpływowi nawierzchni, która – jak dobrze wiemy – nie zawsze jest gładka jak stół.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że ogumienie może uszkodzić się na wiele różnych sposobów. Dzisiaj pokażę wam jak wyglądają niektóre z nich.

Nazywam się Adam Wołowiec. Zapraszam na CplusE. Jedziemy z tematem!

Budowa opony ciężarowej

Opona ciągnika siodłowego czy naczepy ma dość skomplikowaną konstrukcję.

Elementem nadającym jej wytrzymałości jest pakiet stalowych pasów i ich osnowa, które bardzo dobrze widać na tym przekroju.

To takie specjalne przekładki splecione z drutu, które biegną na całej długości oraz w poprzek opony.

Sprawiają, że wytrzymuje ona 9, a nawet 12 atmosfer. To ciśnienie, któremu sama guma raczej nie dałaby rady.

Niezwykle ważnym elementem opony jest stopka. 

Tutaj też widzimy stalowe wzmocnienie i jest tego nawet więcej.

W tym miejscu opona osadza się na feldze. I to właśnie tu przenoszą się obciążenia i temperatury. Musi to być solidny i wytrzymały element.

Bok opony też jest wzmocniony stalowymi drutami. Na przekroju nie widać tego dobrze, bo biegną wzdłuż. Pomimo wzmocnienia, to najcieńszy i najbardziej podatny na poważne uszkodzenia obszar opony.

Tu jest czoło opony z bieżnikiem i bark.

Zobaczcie, ile tutaj jest gumy. To dlatego, że większość opon jest pogłębialna.

W trakcie eksploatacji guma z tego miejsca się ściera. Wtedy specjalnym urządzeniem pogłębia się rowek bieżnika i taka opona wraca do użycia. Jest to zupełnie bezpieczne rozwiązanie stosowane przez większość producentów opon.

A od środka jest jeszcze wypełniacz wewnętrzny, czyli taka warstwa uszczelniająca.

Tak w skrócie wygląda budowa opony, a teraz przejdźmy może do rodzajów uszkodzeń.

Rodzaje uszkodzeń opony

Jak już wspomniałem, opony można zepsuć na wiele różnych sposobów. Dobrze jest wiedzieć, jak odróżnić te niegroźne od takich, które znacząco zmniejszają bezpieczeństwo lub uniemożliwiają dalszą jazdę.

Chłopaki z serwisu pomogli mi przygotować kilka uszkodzonych opon, więc porozmawiamy oglądając przykłady.

Tutaj mamy dość częsty rodzaj uszkodzenia, czyli jazdę na zbyt niskim ciśnieniu. 

Przejechanie nawet krótkiego odcinka na zbyt niskim ciśnieniu może trwale uszkodzić oponę. I nie mam tu na myśli jazdy na kompletnym kapciu.

Optymalne ciśnienie to dla takich opon 9 bar, a już przy 8 atmosferach pracuje ona w niewłaściwy sposób. Bieżnik będzie się nieprawidłowo zużywał i zwiększą się opory toczenia.

Przy jeszcze niższym ciśnieniu opona będzie się bardziej grzała. A w końcu stanie się miękka i mogą pojawić się na niej takie ciemne paski.

Wszystko dlatego, że niedopompowana opona pracuje w sposób, do którego nie jest przystosowana. Zgina się w miejscach, gdzie nie powinna, jest bardziej plastyczna, a to narusza jej stalową konstrukcję.

W naszym sklepie znajdziesz bardzo przydatny przewód do pompowania kół.

Jeśli na czas nie zorientujemy się, że nie mamy właściwego ciśnienia, naruszona zostaje struktura opony, co sprawia, że prawdopodobieństwo wystrzału graniczy niemal z pewnością. Jaką ma siłę? Możecie się przekonać patrząc na tę tutaj.

Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na koła przy inspekcji zestawu. Ale o tym wspominałem w naszym pierwszym filmie.

Z kolei to uszkodzenie dotyczy opon na kołach przy naczepie. Nie jest zbyt częste, bo aby powstało musi nałożyć się kilka niefortunnych czynników.

Główne przyczyny to awaria układu pneumatycznego albo brak prawidłowego wypoziomowania zestawu przed jazdą. Takie uszkodzenia to najczęściej otarcia, spiłowania lub podłużne przecięcia. Tutaj mamy oponę, która została starta przez zabudowę pojazdu na skutek niewłaściwego wypoziomowania.

Dodam, że takie uszkodzenie najczęściej nie musi dyskwalifikować z dalszej jazdy, a opona nadaje się jeszcze do naprawy. Ale oczywiście wszystko zależy od skali.

Idźmy dalej. 

Pęknięcie w rowku bieżnika opony zdarza się najczęściej i w zasadzie nie jest niebezpieczne.

Jedną z jego przyczyn są napięcia, jakim poddawana jest opona, gdy np. kręcimy kierownicą na postoju albo gdy staramy się zestawem zawrócić w miejscu.

Czasem opona pęka w rowku bieżnika, gdy zdarzy się nam najechać na krawężnik.

To uszkodzenie przeważnie jest bardzo powierzchowne i nie stanowi przeciwskazania do dalszej jazdy.

Warto dodać, że tego typu pęknięcie nigdy nie postępuje w głąb. Prawie zawsze, gdy opona pęknie w tym miejscu, to guma odrywa się w bok.

Podsumowanie

Na dzisiaj koniec, ale do oponiarskiego tematu jeszcze wrócimy, bo chcę wam opowiedzieć o pozostałych rodzajach uszkodzeń.

Jeśli wam się podobało, dajcie łapkę w górę. Jeśli chcecie zobaczyć więcej użytecznych filmów, zapraszam do subskrypcji kanału.

Życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry