CplusE #220 – Ostatni moment na wejście do systemu e-TOLL!

Witajcie! Pod naszym ostatnim odcinkiem o e-TOLLu opublikowaliście sporo pytań dotyczących działania tego nowego systemu poboru opłat drogowych. Już niebawem nie będzie dla niego żadnej alternatywy, więc postanowiliśmy jeszcze przed końcem września rozwiać wasze wątpliwości czy obawy z nim związane. 

Zapraszam na CplusE. Jedziemy z tematem!

Zanim zaczniemy przypominam, że w naszym sklepie na stronie cpluse.pl urządzenia do obsługi systemu e-TOLL są dostępne i sprzedają się ich dziesiątki. Stąd czas oczekiwania na przesłanie sprzętu może potrwać nawet dwa tygodnie, więc zainteresowani zakupem powinni się spieszyć.

Pytanie 1 – A co, gdy mam zamiar by płacić na bramkach i nie chcę montować niczego w kabinie?

Chyba wkradło się tu pewne nieporozumienie. System e-Toll nie dotyczy jedynie autostrad, gdzie rozmieszczone są bramki. Sieć dróg, za które muszą płacić kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej jest o wiele szersza. Mam też wrażenie, że widz, który napisał ten komentarz pomyślał, że e-Toll dotyczy również kierowców osobówek.

Z systemu muszą korzystać kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony DMC. Busy, ciężarówki, pojazdy członowe i autobusy mają obowiązek rejestracji trasy za pośrednictwem e-Toll, jeśli chcą poruszać się po drogach płatnych w Polsce. Do tego dochodzą jeszcze osobówki z przyczepami, których DMC łącznie przekracza 3,5 tony.

Sama osobówka takiego obowiązku nie ma, ale kierowcy pojazdów lżejszych niż 3,5 tony mogą korzystać z e-Tollu – choćby za pośrednictwem aplikacji – na dwóch odcinkach, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. To jest na odcinku autostrady A2 Konin – Stryków i na odcinku autostrady A4 Wrocław – Sośnica. Tam za jakiś czas ponoć mają zniknąć bramki i za przejazd będzie trzeba płacić e-Tollem. Dla kierowców osobówek chyba najwygodniejsza będzie aplikacja, bo nie wymaga w zasadzie żadnych inwestycji.

No a kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony DMC nie mają wyjścia i muszą korzystać z systemu e-TOLL pod groźbą kary administracyjnej. Do końca września zostało niewiele czasu, więc jeśli jeszcze nie macie ogarniętej metody płatności za pośrednictwem e-TOLL, to zapraszamy was na naszą stronę, gdzie można kupić urządzenie, które jest gotowe do akcji.

Pamiętajcie, że teraz zamówień jest sporo, bo dużo firm zostawiło temat na ostatnią chwilę, więc czas oczekiwania na urządzenie do obsługi e-TOLL może się wydłużyć. Dlatego warto się pospieszyć. Ok. Jedziemy z następnym pytaniem.

Pytanie 2 – Co z bramownicami? Ktoś je rozbierze, czy będą rdzewieć przy drogach?

Zostawienie bramownic, by rdzewiały przy drogach nie byłoby zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Stąd najprawdopodobniej będą one podlegały rozbiórce.

Ciekawe, ile to zajmie, zwarzywszy, że dotychczas wszystkie drogi płatne musiały być upiększone gęstą siecią anten DSRC, które właśnie na bramownicach się znajdowały. Ponoć akcja składania bramownic zaplanowana jest na grudzień tego roku.

Moim zdaniem, to nie będzie łatwe przedsięwzięcie, ale w sumie chyba dobrze, że te szare klatki zniknął z naszych dróg. Jedziemy dalej.

Pytanie 3 – Co z pieniędzmi na koncie viaTOLL? Czy przechodzą na e-TOLL?

Są dwie opcje. Można poprosić o zwrot pieniędzy, które nagromadziły się na koncie viaTOLL, ale jest też możliwość przeniesienia ich na rachunek przypisany do naszego konta e-TOLL. Żeby odzyskać kasę wystarczy złożyć wniosek o zwrot i dotyczy to zarówno salda, jak i kaucji za viaBOXa oraz zabezpieczenia pieniężnego.

Warunkiem jest to, że musimy z tym wnioskiem zdążyć do 30 września 2022 roku. Po tym terminie cała kasa, którą zostawicie na koncie viaTOLL trafi do Krajowego Funduszu Drogowego. Jeśli chcecie przenieść środki z konta viaTOLL na konto e-TOLL również trzeba napisać wniosek, ale nie o zwrot kosztów, tylko o przeksięgowanie ich na nowe konto.

Co do kaucji za viaBOXa, to do 30 września skrzynki można zwracać do Miejsc Obsługi Klienta viaTOLL lub wysyłać je pocztą na ten adres.

Pozwoli to na zwrot kaucji za urządzenie lub urządzenia, które mamy. Jeśli się z tym spóźnicie, to nic nie szkodzi, bo kaucję też będzie można odzyskać. Zmieni się tylko procedura.

Od 1 października, żeby dostać kasę za viaBOXa trzeba będzie zrobić zdjęcie urządzenia z widocznym i czytelnym numerem seryjnym i wysłać je na adresy: info@viatoll.pl lub kontakt@etoll.gov.pl. Oczywiście do zdjęć trzeba dodać wniosek o zwrot lub przeniesienie środków. To wszystko.

Pytanie 4 – Czy każde z urządzeń dostępnych w e-Toll jest podpinane pod zapalniczkę?

Nie. Nie wszystkie urządzenia używane przez system e-Toll są podpinane do gniazda zapalniczki. Są też urządzenia ZSL, które trzeba podłączyć na stałe z układem elektrycznym pojazdu. Mamy też możliwość korzystania z aplikacji mobilnej na telefony. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, o których mówiliśmy w poprzednim odcinku CplusE. Zachęcam do jego obejrzenia.

Pytanie 5 – Czy ktoś będzie kontrolował, że płacę za drogi?

Oczywiście, że będzie taka kontrola. Uprawnione do niej jest rzecz jasna ITD, ale także funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Kasa, którą płacicie w systemie e-Toll idzie do Krajowego Funduszu Drogowego, który przeznacza ją na utrzymanie dróg. A jak to będzie sprawdzane?

W wybranych miejscach na drogach objętych obowiązkiem płacenia myta rozlokowano specjalny sprzęt do kontroli płatności. Mobilne wersje tych urządzeń kontrolnych będą też wyrywkowo rozmieszczane w różnych miejscach na drogach płatnych oraz w pojazdach służb.

W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej GITD nakłada karę administracyjną. Za brak opłaty elektronicznej kara wynosi 1 500 złotych w przypadku pojazdów ciężarowych. Różnych szczegółowych sankcji jest jednak o wiele więcej, a możecie sobie o nich poczytać na stronach rządowych poświęconych systemowi e-TOLL.

Dodam jeszcze, że kara administracyjna może być także nałożona na kierowcę, jeśli zdarzy mu się wprowadzić do urządzenia nieprawidłowe dane o kategorii pojazdu. Mandaty dla kierowcy posypią się również za zasłanianie tablic rejestracyjnych, co najprawdopodobniej utrudnia przeprowadzenie automatycznej kontroli.

Podsumowanie

To najciekawsze pytania, które zadaliście pod odcinkiem o e-Tollu, ale październik dopiero przed nami, więc jestem pewien, że do tego tematu będziemy jeszcze wracać. Najważniejszym pytaniem pozostaje, czy system e-Toll wytrzyma, gdy stanie się jedyną metodą płacenia za myto w Polsce. Dowiemy się tego już niebawem. 

Dzięki za dzisiaj. Życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry