CplusE #144 – Winiety. Czy muszę je mieć na postoju?

Cześć! W komentarzach na kanale pisaliście o tym, aby omówić kwestie wykorzystywania winiet w transporcie. W serii o opłatach drogowych pominęliśmy to zagadnienie, co daje nam możliwość zajęcie się tym tematem teraz. Dziś omówię dla Was dwa rodzaje winiet, których ja używam na codzień. To eurowinieta i brytyjska HGV Levy.

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Czym jest winieta?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest winieta. To czasowa opłata za korzystanie z dróg na terytorium danego kraju. W odróżnieniu od większości systemów poboru opłat, podstawą do naliczania kwoty w przypadku winiet jest okres na jaki ją wykupimy, a nie liczba przejechanych kilometrów na terytorium danego kraju. 

Winiety dzielimy na dzienne, tygodniowe, miesięczne oraz roczne. Wysokość opłat uzależniona jest od rodzaju pojazdu, liczby osi, klasy emisji spalin i od tego, czy jest to eurowinieta, czy brytyjska HGV Levy.

Eurowinieta

To system poboru opłat oraz kontroli użytkowników dróg w takich krajach jak Dania, Szwecja Luksemburg i Holandia. Zakup eurowiniety dotyczy kierowców pojazdów ciężarowych o DMC od 12 ton i więcej. To wymóg za korzystanie z dróg klasy A oraz autostrad.

Taryfa eurowiniet zawiera cennik opłat dziennych, tygodniowych, miesięcznych oraz rocznych. Na podstawie podanego okresu zostanie obliczona optymalna kwota. 

Co ważne, jeżeli wybierzemy kilka taryf dziennych, system zaproponuje nam zakup winiety tygodniowej na dłuższy okres, za tą samą cenę. Oczywiście możemy także sami zdecydować, czy interesuje nas zakup tygodniowej opcji czy pojedynczych kilkudniowych.

Eurowinieta zaczyna obowiązywać od godz. 00.00 dnia, w którym ją wykupimy do ostatniej opłaconej doby do godz. 24. Dokument możemy nabyć maksymalnie na jeden rok do przodu. 

Jeżeli chodzi o miejsca zakupu, są to przede wszystkim stacje paliw oraz internet. Według mnie druga opcja jest najprostszym i najszybszym rozwiązaniem. Aby opłacić należność wystarczy podać numer karty paliwowej lub prywatnej karty płatniczej, klasę pojazdu, ilość osi, kraj pochodzenia pojazdu, klasę emisji spalin i daty, w których eurowinieta będzie obowiązywać. Zakupu możemy dokonać w kilka sekund przez internet.

Co istotne, eurowinieta dzienna jest ważna wyłącznie przez jeden dzień kalendarzowy. Nie tak dawno taryfa nieco podrożała. Wcześniej wynosiła 8 euro, a teraz jest to 12 euro dziennie dla pojazdu kategorii emisji spalin EURO 6 (do 3 osi). 

Od 2020 roku w przypadku zakupu rocznej eurowiniety dla pojazdu klasy emisji spalin EURO 6 będzie to 750 euro, natomiast w przypadku klasy emisji spalin EURO 0 aż 1407 euro. Jest to prawie dwa razy drożej. Zmiana ta wynika z potrzeby dbania o środowisko. Im niższa klasa emisji spalin pojazdu, tym opłata niestety będzie wyższa. 

HGV Levy

Czas zająć się winietą HGV Levy. Działa ona bardzo podobnie jak eurowinieta. Jest to opłata czasowa za korzystanie z dróg na terytorium Wielkiej Brytani, dotycząca pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 12 ton i więcej. Jest ona uzależniona od rodzaju pojazdu, wagi, klasy emisji spalin oraz liczby osi. 

W przypadku samochodu ciężarowego dla normy EURO 6 opłata wynosi 9 funtów za dobę. Tak jak w przypadku wspomnianej wcześniej eurowiniety, HGV Levy możemy wykupić na okres jednego dnia, miesiąca, bądź roku.

Oczywiście winieta taka obowiązuje od północy do północy, czyli od godziny 00.00 do 24.00 ostatnie dnia. Sposoby zakupu tego typu winiety to: internet, punkty na promach lub na stacjach paliw.

Teraz ciekawostka. W przypadku nie wykupienia takiej winiety i przebywania na terytorium Wielkiej Brytanii, zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 300 funtów. Jeżeli nie damy rady zapłacić takiego mandatu na miejscu, gdyż po prostu nie będziemy dysponować gotówką, wtedy nasz zestaw zostanie skonfiskowany, a kara wzrośnie do 5000 funtów.

Czy muszę mieć winietę na postoju?

Zapewne ta kwestia interesuje wielu z Was, a samo pytanie często pojawia się wśród kierowców zawodowych. W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak w odniesieniu do eurowienity, na stronie zarządy, w zakładce najczęściej zadawanych pytań, znajdujemy taką informację:

Więc w zasadzie nie wiadomo, czy trzeba płacić czy też nie. Wynika z tego, że powinniśmy zasięgnąć informacji u administracji danego kraju. Myślę jednak, że w tym przypadku o wiele korzystniej będzie kupić eurowinietę niż ryzykować otrzymanie mandatu. 

Kiedy jesteśmy narażeni na mandat za brak zakupu eurowiniety? Według prawa, tylko jeśli zostaniemy złapani na gorącym uczynku. Jednak w przepisach eurowiniety nie jest to jasno opisane. 

Wracając jednak do brytyjskiej winiety HGV Levy to w tym przypadku, temat jest jeszcze bardziej nieczytelny. Na ich stronie znajdziemy informacje o tym, że opłata powinna być uiszczona za wszystkie dni, w których pojazd działa na terytorium Wielkiej Brytanii. 

Wynika z tego, że musimy płacić nawet wtedy, kiedy …nie jeździmy ciężarówką. To dość zaskakujące. 

W dokumentacji na stronie HGV Levy znajdujemy jeszcze dodatkową informację:

W odpowiedzi dowiadujemy się więc, że jeżeli chodzi o parkowanie na parkingach prywatnych, to informacje nie mogą zostać przekazane. No chyba, że chodzi o parkingi należące do dróg publicznych, to wtedy tak – jednoznacznie musimy taką opłatę uiścić.

Co w przypadku, jeżeli nie parkujemy przy drodze publicznej, tylko na prywatnym parkingu lub snapie? Jakiś czas temu przedstawiciele Omegi Pilzno dzwonili w tej sprawie na infolinię HGV Levy, gdzie dowiedzieli się, że jeżeli mamy do czynienia z pełną dobą na parkingu prywatnym, poza drogą publiczną, wtedy opłaty nie musimy uiszczać. Jednak wystarczy choćby jedna minuta w ciągu doby na drodze publicznej, wtedy opłatę taką należy wprowadzać.

W tej sytuacji, przy tych wszystkich sprzecznych odpowiedziach i informacjach, ciężko stwierdzić czy parkując na prywatnym parkingu powinniśmy taką winietę wykupywać czy też nie. Na pewno nie podejmę się ryzyka jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Podsumowanie

Dzięki wszystkim za dzisiaj. Pamiętajcie, aby na naszym kanale zostawić łapkę w górę pod filmem, co pomoże nam się dalej rozwijać.

Życzę szerokości z CplusE i do zobaczenia w trasie.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry