CplusE #133 – Wybór parkingów

Cześć! Poszukiwanie bezpiecznych parkingów to jedno z największych wyzwań dla kierowcy zawodowego. Znalezienie wolnego miejsca w nocy to niekiedy ciężka sprawa. Dziś postaram się Wam opowiedzieć o typach podstawowych miejsc postojowych w Unii Europejskiej, a także o sposobach ułatwiających planowanie postoju. 

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Rodzaje parkingów

Wyróżniamy trzy podstawowe typy parkingów, chociaż w poszczególnych krajach Europy mogą one różnić się od siebie zarówno nazwą jak i wyglądem. Pierwszy typ parkingu to tzw. dzikusy. W większości krajów Unii Europejskiej wyglądają one podobnie, są to darmowe place przy autostradzie, czasem oświetlone chociaż nie zawsze.

We Francji znajdziecie je pod nazwą aire. W Wielkiej Brytani z kolei, nazywane są potocznie “bojankami”i przypominają zatoczki autobusowe występujące w Polsce przy drogach.

Kolejnym typem parkingu jest tzw. pompa. To potoczna nazwa parkingów sąsiadujących ze stacją paliw przy autostradach. Podobnie jak w przypadku dzikusów te miejsca w większości krajów Unii Europejskiej także są darmowe. Jednak istnieje tutaj pewien wyjątek i dotyczy Wielkiej Brytanii. Tam postój darmowy możliwy jest do 2 godzin. Na wjeździe na taki parking, numery rejestracyjne pojazdu szczytuje kamera i mamy dwie pierwsze godziny za darmo.

Jeżeli chcemy pozostać tam dłużej niż wspomniane dwie godziny, to musimy za taki parking zapłacić. Opłaty wahają się od kilkunastu do nawet 30 funtów. Nie są to niskie ceny. Jednak mandat za spędzenie nocy na takim parkingu bez uiszczenia należności wynosi od 80 do 100 funtów. Wszystko zależy od właściciela parkingu.

Trzecim typem miejsc postojowych są parkingi płatne. W Niemczech będą to autohofy, we Francji centre routiery, a w Anglii lorry parki lub truck stopy. Omówmy sobie najpierw różnice pomiędzy ostatnimi brytyjskimi opcjami.

Lorry park to sam parking, płatny, niekiedy strzeżony, bez zaplecza gastronomicznego dla kierowcy. Z kolei truck stopy są to miejsca, które są najczęściej ogrodzone, oświetlone, monitorowane i posiadają zaplecze sanitarne, gastronomiczne, a często nawet stołówkę lub świetlicę, gdzie kierowcy mogą odpocząć i zrelaksować się podczas pauzy.

W Niemczech tego typu miejsca to wspominane już autohofy. Możemy je niekiedy opłacać kartą paliwową, lecz nie jest to regułą. Czasami w grę wchodzi również prywatna karta bankowa. Płacąc bilet za taki parking dostajemy też w cenie voucher na darmowy posiłek dla kierowcy, co jest bardzo fajne.

We Francji wygląda to podobnie i tam często na płatnych parkingach możemy opłacić nasz postój wyjeżdżając i umieszczając w maszynie bilecik, który wcześniej pobraliśmy przy wjeździe. Płacimy za parking tzw. telepasem, czyli urządzeniem podobnym do ViaTOLLA, służącym do opłat drogowych. Nie trzeba więc posiadać ani gotówki, ani kart płatniczych. 

Z kolei w Anglii, takie parkingi opłacamy zazwyczaj gotówką. Niekiedy zdarzają się sytuacje, kiedy można użyć karty paliwowej lub prywatnej karty bankowej. Są także tzw. snapy, czyli parkingi opłacane z subkonta, które zakłada firma transportowa. Na subkoncie gromadzone są środki pieniężne. Wjeżdżając na teren postojowy wystarczy podać w recepcji numer rejestracyjny pojazdu, imię i nazwisko kierowcy oraz nazwę firmy, a wtedy opłata pobrana zostanie automatycznie. W tym przypadku też nie musimy posiadać przy sobie gotówki.

W Anglii na takich parkingach również dostajemy vouchery, chociaż czasami są one dodatkowe płatne. Zdarza się, że za cenę jednego dodatkowego funta w gotówce, otrzymujemy voucher na pięć funtów do wykorzystania w restauracji. Opłacalne.

Miejsce Obsługi Podróżnych

Znajduję się obecnie na parkingu typu dzikus w Polsce. U nas w kraju tego typu obiekty określane są mianem MOP-ów, czyli Miejsc Obsługi Podróżnych. Pozwólcie, że przedstawię teraz kilka plusów i minusów tego typu parkingu.

Plusem takich miejsc jest to, że w Europie ich …nie brakuje i to właśnie na takich obiektach najłatwiej znajdziemy miejsce postojowe późno w nocy. Minusem z kolei jest to, że właśnie na takich parkingach dochodzi najczęściej do kradzieży. 

Kolejnym przykładem miejsc do pozostawiania pojazdów ciężarowych są parkingi przy stacjach paliw przy autostradach. Niestety w nocy w takich miejscach jest bardzo ciężko o wolne miejsce. Do atutów rozwiązania należy zaliczyć zaplecze sanitarne oraz gastronomiczne. Dodatkowo te parkingi nierzadko są oświetlone i monitorowane. Wniosek? Jest na pewno bezpiecznie.

Zalety parkingów płatnych

Na koniec temat parkingów płatnych. Dużym plusem takich miejsc jest ich wysoki poziom bezpieczeństwa. Obiekty są często ogrodzone, dozorowane w nocy, monitorowane, posiadają zaplecze sanitarne, gastronomiczne, rekreacyjne. Mają niekiedy pralnię, świetlice dla kierowców, gdzie można odpocząć czy obejrzeć telewizję. W cenie takiego biletu dostajemy darmowy posiłek, co jest niewątpliwym atutem. Główny minus? Często są to opcje bardzo kosztowne.

Kilka wskazówek

Taka mała wskazówka. Jeżeli jesteście początkowymi kierowcami ciężarówki, bądź zaczęliście dopiero przygodę z trasami po Europie, nie dopuszczajcie do sytuacji, w której wyjeżdżacie swój czas prawie do końca i z zaledwie kilkoma minutami zapasu wpadacie na parking, licząc że znajdziecie wolne miejsce. Czasem się to nie udaje nawet zawodowcom. 

Warto szukać parkingu wcześniej, szczególnie nie znając okolicy i nie wiedząc jak duży jest dany plac postojowy. Dodatkowo powiem wam, że istnieje bardzo wiele aplikacji na smartfonach, które ułatwiają znalezienie w całej Europie bezpiecznych parkingów, zarówno darmowych jak i płatnych. Pozwólcie jednak, że nie będę robił kryptoreklamy i podawał konkretnych nazw.

Instalując aplikację możecie poznać opinię kierowcy o danym parkingu, dowiedzieć się co macie w cenie zakupu jeżeli to parking płatny. Polecam tego typu rozwiązania.

Dodam jeszcze, że ja na mapie w smartfonie zaznaczam wszystkie parkingi, które uznałem za bezpieczne, i na których przebywałem. To mi ułatwia jazdę. Wystarczy, że wejdę w mapę i już wszystko wiem. 

Oczywiście nie musicie tego robić na smartfonie, możecie dodawać takie punkty do ulubionych w nawigacji, bądź zaznaczać je na zwykłej mapie.

Podsumowanie

Pamiętajcie, aby zostawić łapkę w górę pod filmem oraz zasubskrybować kanał. Pomaga się to nam rozwijać i przekazywać coraz więcej interesujących oraz praktycznych informacji na temat pracy kierowcy zawodowego.

Życzę szerokości z CplusE i do zobaczenia w trasie.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry