Witajcie! Po dłuższej przerwie wracamy z kolejnym odcinkiem merytorycznego Q&A. Tym razem zebraliśmy sporo pytań, które dotyczyły pakietu mobilności i w sumie nic dziwnego, bo to temat dość zawiły. Postaramy się dzisiaj trochę go dla was rozwikłać. Oczywiście w tych obszarach, o które pytaliście.
Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!
Pytanie 1 – Czy przy wydłużeniu czasu jazdy, związanym z przepisami z pakietu mobilności okres pracy też się wydłuża?
To jest bardzo ważne pytanie, bo wielu kierowców interpretuje możliwość wydłużenia czasu jazdy, którą wprowadził pakiet mobilności jako np. super opcję na przyspieszenie powrotu do domu. W pewnych przypadkach to rzeczywiście zadziała w ten sposób, ale jest przynajmniej kilka warunków, które muszą zostać spełnione. Pamiętajcie, że ta zmiana weszła w ramach artykułu dwunastego rozporządzenia 561/2006.
Pierwszym warunkiem, który pozwoli nam wydłużyć czas jazdy jest zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Drugim, wyjątkowe okoliczności. Trzecim, powrót do centrum operacyjnego pracodawcy lub miejsca zamieszkania kierowcy. Czwartym, naszym celem ma być powrót do bazy lub domu by rozpocząć odpoczynek tygodniowy.
Jest jeszcze piąty warunek, jeśli chcemy wydłużyć okres jazdy o maksymalnie dwie godziny, musimy wykorzystać przerwę trwającą ciągiem minimum 30 minut bezpośrednio przed dodatkowym czasem prowadzenia pojazdu. Szóstym warunkiem jest konieczność rekompensaty.
To jednak nie koniec, bo przy wydłużeniu czasu jazdy musicie sporządzić wydruk i opisać go zgodnie z wymaganiami artykułu dwunastego. Co oznacza również, że sytuacja, w której skorzystacie z wydłużenia musi być nieprzewidziana. Więc, jak już widzicie, nie będzie wcale tak łatwo z tego skorzystać
A odpowiadając na pytanie widza, w rozporządzeniu czytamy jedynie o możliwości wydłużenia okresu prowadzenia pojazdu, ale niektóre interpretacje tego przepisu są takie, że przeciągnąć można też maksymalny czas aktywności kierowcy. Normalnie ten czas trwa 13 lub 15 godzin, w zależności od tego czy odbieramy odpoczynek regularny czy skrócony.
Jednakże według niektóry interpretacji, jeśli kierowca skorzysta z nowego brzmienia artykułu 12 i spełni wszystkie warunki, o których mówiłem przed chwilą, będzie mógł wydłużyć czas aktywności nawet o wspomniane 2 godziny. Jednak są to tylko interpretacje. W zasadzie praktyka służb kontrolnych może być inna. Ale znam jeszcze jeden motyw, który nie jest obecnie dostatecznie sprecyzowany.
Chodzi o to, czy korzystając z artykułu 12 możemy wydłużyć czas jazdy o 3 godziny a nie o dwie? Jak dobrze wiecie regularny czas jazdy w maksymalnym wymiarze wynosi 9 godzin. Dwa razy w tygodniu możemy go jednak wydłużyć o jedną godzinę i wtedy prowadzimy pojazd już 10 godzin.
No i czy możemy sobie przedłużyć ten czas prowadzenia pojazdu jeszcze o 2 dodatkowe godziny? Teoretycznie tak. Ale jak to jest w praktyce? Bywa różnie. Znam przypadek kierowcy, który wydłużył sobie czas pracy o około 40 minut. Oczywiście spełnił wszystkie konieczne warunki, sporządził oraz opisał wydruk, czyli powołał się prawidłowo na artykuł dwunasty w nowym brzmieniu.
Mógł być pewny swego, bo przecież wszystko zrobił, jak należy. Poza tym wydłużył czas jazdy tylko o 40 minut, a mógł przecież aż o 2 godziny. I co? Zatrzymali go we Francji, gdzie dostał 135 euro mandatu, bo inspektor nawet nie chciał słuchać wyjaśnień ani oglądać wydruku.
Teoretycznie można byłoby się od takiego mandatu odwołać, bo kierowca przecież nie zrobił niczego wbrew przepisom, ale w praktyce wygląda to tak, że koszty związane z procesem odwoławczym znacznie przewyższają kwotę mandatu. Wnioski wyciągnijcie sobie sami.
Pytanie 2 – Czy to prawda, że po wejściu Pakietu Mobilności kierowca będzie kontrolowany 58 dni wstecz?
Nie to nie jest prawda, ale czas kontroli danych wygenerowanych przez kierowcę rzeczywiście się wydłuży. I to niemal dwukrotnie. Dotychczas w artykule 16 rozporządzenia 561/2006, który dotyczy procedur kontrolnych, można było przeczytać, że:
Każdy kierowca przydzielony do wykonywania przewozów, posiada wyciąg z planu pracy i kopię rozkładu jazdy. 3. Plan pracy: a) zawiera wszystkie dane co najmniej dla okresu obejmującego ostatnie 28 dni; dane te muszą być aktualizowane w regularnych odstępach czasu, nie rzadziej niż raz na miesiąc.
Pakiet mobilności wydłuża ten okres. W zmianach wchodzących wraz z rozporządzeniem 2020/1054 czytamy, że:
Wspomniany artykuł zmienia brzmienie i teraz dane do kontroli będą pobrane z dnia kontroli i 56 dni wstecz.
Czyli naszemu widzowi pomyliło się dokładnie o 2 dni. Będzie 56 a nie 58 dni. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta zmiana wchodzi w życie dopiero od 31 grudnia 2024 roku, gdy do ciężarówek trafi nowa generacja inteligentnych tachografów.
Pytanie 3 – Czy Pakiet Mobilności sprawił, że czas dyspozycji w podwójnej obsadzie będzie można traktować jako 45 minutową przerwę?
W zasadzie i tak i nie. Ogólnie rzecz biorąc podobna zasada funkcjonowała już wcześniej przy podwójnej obsadzie, bo na tym właśnie polega praca w podwójnej obsadzie. Najpierw jedzie jeden kierowca, potem drugi i tak przez cały dzień. Kierowca jadący wykręca okres jazdy, a ten na siedzeniu pasażera okres dyspozycji. Nie ma konieczności wykręcania pauzy w środku okresu dobowego.
Nowy przepis, ten o którym wspomniał widz, dopisano do artykułu 7 rozporządzenia 561/2006, która dotyczy przerwy 45 minutowej oraz przerwy dzielonej. Dopisano tu akapit, który jest raczej obostrzeniem, bo stwierdza, że:
W przypadku pracy w załodze kilkuosobowej kierowca może wykorzystać przerwę trwającą 45 minut w pojeździe kierowanym przez innego kierowcę, pod warunkiem, że kierowca, który ma przerwę, nie jest zaangażowany w pomoc kierowcy prowadzącemu pojazd.
Co oznacza ten brak zaangażowania? Tego do końca nie wiadomo, bo ja np. nie mam pojęcia, jak pasażer miałby się angażować w prowadzenie pojazdu razem z kierowcą. Ale to już szczegóły. W każdym razie ten przepis tak naprawdę niewiele zmienia. No chyba, że kierowca siedzący na fotelu pasażera, w jakiś sposób aktywnie pomagałby w pracy człowiekowi za kierownicą.
Podsumowanie
Na tym kończymy nasze dzisiejsze spotkanie z pakietem mobilności. Jeśli macie dodatkowe pytania, to śmiało piszcie je w komentarzach. Ta sera powstaje tylko dzięki waszemu zaangażowaniu, za które serdecznie dziękuję.
Życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.