CplusE #86 – Łatwy przeładunek – zabudowa BDF

Witajcie! Dzisiejszy temat pewnie nikogo nie zaskoczy, bo był już zapowiadany i – z tego co da się wyczytać z komentarzy – jest również oczekiwany przez widzów kanału. Dlatego nie przedłużając, zaczynamy odcinek o zabudowie BDF. 

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem.

Informacje ogólne

BDF kojarzy się głównie z kontenerami, ale na przykładzie naszej floty jasno widać, że nie wyczerpuje to tematu, bo u nas BDF-y to zabudowy firankowe. Dokładnie takie jak w zwykłych tandemach. Oczywiście z dodatkową opcją postawienia takiej zabudowy na własnych podporach.

Skrzynia ma 7,7 m długości, 3 metry wysokości i 246 cm szerokości. Dwie takie skrzynie zapięte w tandemie oferują łącznie 38 miejsc paletowych. To BDF firankowy, czyli można go ładować od tyłu, z obu boków i od góry.

Główną zaletą BDF-ów jest możliwość optymalizacji czasu pracy kierowcy i maksymalne skrócenie czasu dostawy. Załadunek i rozładunek trwają dokładnie tyle ile zajmie nam zdjęcie albo założenie skrzyni na ramę.

W praktyce wygląda to tak, że kierowca przyjeżdża na magazyn, zostawia skrzynie w wyznaczonych miejscach, zakłada inne, czekające na niego skrzynie i odjeżdża w dalszą drogę. Mówię kierowca, ale tak naprawdę to kierowcy, bo na BDF-ach praktycznie zawsze jeździ się w podwójnej obsadzie. Oczywiście po to, żeby jeszcze bardziej przyspieszyć transport.

Zapinanie zabudowy

Tyle krótkiego wstępu teoretycznego. Zakładając zabudowę BDF na tego typu zestaw zaczynamy od rygli. Niektórzy nazywają je śrubami twist lock i, jak się pewnie domyślacie, służą do mocowania zabudowy na ramie. Przy zakładaniu skrzyni należy je ustawić w pozycji dolnej, na równi z belką.

Wjeżdżając pod stojącą skrzynię albo kontener trzeba być precyzyjnym. W zabudowach zastosowano jednak takie elementy konstrukcyjne, które pomagają kierowcom. Mam na myśli te rolki naprowadzające oraz tunel pomiędzy podłużnicami. 

Trzeba wjechać tak, żeby rolki znalazły się w tunelu. Musimy uważać, by nie zahaczyć nimi o przód zabudowy. Tutaj ważne jest odpowiednie dostosowanie wysokości zawieszenia pneumatycznego.

To jest zderzak oporowy. Na nim powinna zatrzymać się skrzynia podczas wjeżdżania. Ważne, żebyście odpowiednio dostosowali jego pozycję do rodzaju zabudowy.

Wjeżdżać należy równolegle do osi zabudowy i trzeba mieć na uwadze, żeby zatrzymać się po dotknięciu zderzaka oporowego. Dotknięciu a nie uderzeniu. Manewr musimy wykonywać bardzo ostrożnie.

Prześwit pomiędzy ramą pojazdu a powierzchnią kontenera powinien wynosić pomiędzy 2 a 5 cm, tak mniej więcej. Wysokość regulujemy z wykorzystaniem pneumatycznego zawieszenia ciągnika i takiego panelu na przyczepie.

Teraz ważna kwestia. Skrzynię trzeba zamocować wykorzystaniem rygli. Zabezpieczenie należy ustawić w górnej pozycji, tak żeby wystawały poza belkę. Oczywiście robimy to ze wszystkimi ryglami.

Kolejną rzeczą jest podniesienie zawieszenia pojazdu i przyczepy tak, żeby nogi skrzyni zawisły w powietrzu. Zwróćcie uwagę, czy zamki każdego z rygli trafiły w gniazdo zabudowy.

Teraz trzeba zabezpieczyć wszystkie zamki. W tej pozycji zamek jest otwarty. Podnosząc śrubę rygla i przekręcając ją o 90 stopni zamykamy go. Na koniec dokręcamy śrubę rygla. Musimy zamocować wszystkie śruby.

Skrzynia jest zablokowana, ale jechać jeszcze nie można, bo musimy wcześniej podnieść i schować jej podpory. Najpierw odblokowujemy zabezpieczenia. W tym modelu trzeba je wyprostować.

Odpinamy zastrzał podpory i umieszczamy go w blokadzie. Jakby coś wam nie chciało się złożyć, to można skrócić podporę. Teraz pociągamy ją do siebie, przekręcamy i wsuwamy do uchwytu znajdującego się w ramie. Tam zabezpieczamy ją i sprawdzamy, czy się trzyma.

Teraz ważna rzecz. Trzeba dokręcić śruby blokujące z użyciem klucza, a na koniec należy zabezpieczyć je zawleczkami, które zapobiegają odkręceniu.

Jeśli wykonaliśmy wszystkie czynności, możemy bezpiecznie jechać w trasę.

Podsumowanie

Na dzisiaj tyle, ale nie kończymy jeszcze z BDF-ami, bo przed nami temat o tym, jak odpiąć skrzynię od ramy i ustawić ją na podporach. Pokażę wam cały proces krok po kroku i dodam też kilka uwag dotyczących jazdy samą ramą. 

Dzięki za dzisiaj, życzę szerokości z CplusE, do zobacznia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry