CplusE #78 – ZMIANY! Pora nocna

Witajcie! Jak pewnie wielu z was wie, na początku września 2018 roku weszły w życie nowe przepisy, które zmieniają to i owo w czasie pracy kierowcy, taryfikatorze kar czy w wymaganiach wobec tachografów. Dzisiaj trochę o tym opowiem, a skupię się na czasie pracy, bo – z tego co wiem – to was najbardziej interesuje. 

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem.

Informacje ogólne

Ale zanim zacznę mówić o zmianach, chciałem przypomnieć wam o całej serii filmów o czasie pracy kierowcy, które mam już na kanale CplusE. Znajdziecie tam odpowiedzi na pytania o cykl tygodniowy, podwójną obsadę, artykuł 12, regułę jednej minuty, a nawet przeprawę promową. Link do serii jest w prawym górnym rogu. Ok, teraz zmiany.

Większość z nich weszło w życie 3 września 2018 roku, a wynikają z dwóch aktów prawnych z dnia 5 lipca 2018 roku. Ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. A także ustawy o tachografach.

Ogólnie jestem zdania, że kierowcy powinni się tymi rzeczami interesować, dla własnego dobra. Dzisiaj powiem o zmianach w czasie pracy kierowcy, które odnoszą się do pracy nocnej. Najpierw jednak trzeba nakreślić szerszy kontekst.

Czym jest pora nocna?

Uściślijmy czym w ogóle jest pora nocna? To zależy, bo musicie wiedzieć, że można wymienić jej dwa rodzaje.

W rozumieniu kodeksu pracy pora nocna to okres 8 godzin, który mieści się w zakresie od 21:00 do 7:00. Przedsiębiorstwa same określają, czy ma to być np. od 23:00 do 7:00 albo od 22:00 do 6:00. W praktyce częściej stosuje się to drugie rozwiązanie.

W tym przypadku pora nocna dotyczy np. dodatków, które należą się kierowcom zatrudnionym na umowę o pracę za wykonywanie obowiązków w nocy. Jednak omawiane dzisiaj zmiany nie odnoszą się do pory nocnej w tym rozumieniu.

Chodzi o porę nocną wynikającą z ustawy o czasie pracy kierowcy. W tej ustawie to okres 4 godzin pomiędzy 24:00, a 7:00. Czy to będzie od północy, czy od trzeciej również ustala przedsiębiorstwo w swoim regulaminie. Tę porę nocną stosuje się właśnie do ustalania limitu czasu pracy.

Jeśli kierowca przepracuje choćby minutę w porze nocnej, to jego łączny czas pracy nie może przekroczyć 10 godzin. Ten limit nie jest czymś nowym. Zmiany w przepisach wprowadziły jednak odświeżony taryfikator, który przewiduje mandat za naruszenie tego limitu. Wcześniej ITD nie nakładała za to kar. Ale nie uprzedzajmy faktów, bo najpierw należy ustalić, czym w ogóle jest praca w tym kontekście.

Czas pracy kierowcy?

To suma czasu przejechanego za kółkiem oraz okresu wykonywania pracy innej. Czyli jazda plus młotki. I tyle. W ten czas pracy nie wliczamy pauzy ani okresu dyspozycji. Dlatego jak idziecie na 14 godzin do pracy, a w tym czasie zawierają się konieczne pauzy albo ewentualna dyspozycja, to „czas pracy” nie będzie równy 14 godzinom. Pamiętajcie o tym.

Wracamy do naszych ulubionych wykresów z serii o czasie pracy. Załóżmy, że pora nocna w firmie tego przykładowego kierowcy trwa od północy do 4:00. Gość zaczyna pracę o 12:00 i przez dwie godziny wykonuje prace inne. Później jedzie przez cztery godziny i ma dwugodzinną przerwę. Po niej znowu wykonuje prace inne (1 h) i siada za kółkiem. Jedzie przez kolejne cztery godziny, do pierwszej w nocy.

Czas między północą a pierwszą w nocy zaliczył mu się do pracy w porze nocnej. Dlatego ten kierowca ma naruszenie.

Jest jeszcze coś takiego, jak dodatkowe 15 minut, które w określonych sytuacjach trzeba wziąć pod uwagę. Ale opowiem o tym następnym razem. Podsumowując, jeżeli przekroczycie 10 godzin czasu pracy i pracowaliście w porze nocnej to narażacie się na mandat.

Kary i mandaty

Skoro jesteśmy już przy temacie finansowych konsekwencji, to warto przypomnieć, że z nowymi przepisami wszedł odświeżony i bardziej restrykcyjny taryfikator kar. Szerzej opowiem o tym innym razem, a teraz skupię się na karach za naruszenia związane z porą nocną.

W kontekście zmian warto przypomnieć o kwalifikacji naruszeń. W przepisach wyróżnione są Poważne Naruszenie, Bardzo Poważne Naruszenie oraz Najpoważniejsze Naruszenie. Związane są z reputacją firmy transportowej i mówię o nich tylko informacyjnie, bo może będzie jeszcze okazja, byśmy szerzej zajęli się tym tematem.

Za przekroczenie dopuszczalnego, dobowego, 10-godzinnego czasu pracy, w sytuacji, gdy jest ona wykonywana w porze nocnej ustawodawca przewidział 50 zł mandatu, jeśli przekroczyliśmy czas pracy od 1 godziny do mniej niż 3 godzin. No i 100 zł, gdy pracujemy powyżej trzech godzin, z uwzględnieniem pory nocnej, za każdą rozpoczętą godzinę. W przypadku tego naruszenia nie ma najpoważniejszej kwalifikacji.

Podsumowanie

Te kary będzie mogła nakładać Inspekcja Transportu Drogowego i z pewnością prawidłowość przestrzegania nowych przepisów będzie weryfikowana. Tyle na dzisiaj.

Życzę szerokości z CplusE, do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry