CplusE #139 – Zmiany w Czechach – nowe urządzenie poboru opłat

Witajcie! Zmiany w systemie opłat drogowych u naszych południowych sąsiadów są ostatnio bardzo nośnym tematem na branżowych portalach. Jego popularność znalazła nawet swoje odzwierciedlenie w komentarzach na naszym kanale. I w sumie nic dziwnego, bo nowe oblicze MYTO CZ wpłynie na pracę wielu z nas, a – jak donoszą media – jest z tym systemem pewien problem. 

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Na naszym kanale jest już jeden odcinek o działającym dotychczas na terenie Czech systemie poboru opłat. Niestety od 1 grudnia część przekazywanych w nim informacji stanie się nieaktualna, ale – co może wielu zaskoczyć – nie wszystkie. Okazuje się, że zmiany nie są aż tak daleko idące, jak wielu z was się wydaje.

Zostaje na przykład ten sam operator, więc nadal wyliczenia opłat będzie robił nam system MYTO CZ. Sam sposób naliczania opłaty również pozostaje bez zmian. Stawka kilometrowa dalej będzie zależała od normy spalania oraz liczby osi pojazdu zarejestrowanego w systemie.

Mytem objętych jest 28 odcinków autostrad i 18 dróg klasy pierwszej, które są odpowiednikiem naszych dróg krajowych. Oczywiście opłatom tym nadal podlegają pojazdy przekraczające 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej.

Jak dotąd rewolucji nie ma. Skąd zatem wzmożone zainteresowanie czeskim systemem poboru opłat? Główny problem polega na tym, że 1-ego grudnia – z dnia na dzień – przestaje działać stary system, a zaczyna nowy. O ile wiem Czesi nie przewidzieli żadnego okresu przejściowego, w którym np. oba systemy funkcjonowałyby jednocześnie.

A jeśli – mając to na uwadze – dodam, że w nowym systemie trzeba rejestrować się nawet jeżeli używaliśmy już starego, to pojawia się pewien kłopot. Z szacunków, które są dostępne w sieci wynika, że do 5-ego listopada w systemie zarejestrowało się jedynie 20% pojazdów z Polski, a można było robić to od września. Teraz ta liczba pewnie jest już nieco wyższa, ale nie sądzę by różniła się diametralnie.

Czyli, jak zwykle zostawiamy temat na ostatnią chwilę, ale oby tak było, bo jeżeli większość polskich przewoźników nie załatwi sobie formalności z systemem MYTO CZ na czas, to występuje pewne prawdopodobieństwo, że w dniu wejścia w życie nowego systemu, na granicy z Czechami możemy mieć do czynienia z mniejszym lub większym przestojem pojazdów ciężarowych.

Żeby tego uniknąć wystarczy zawczasu zarejestrować się w systemie, a można zrobić to np. za pośrednictwem strony internetowej operatora czeskich dróg płatnych. Po rejestracji dystrybutor wyśle nam urządzenie i wtedy, w grudniu, będziemy mogli jechać w kierunku Czech na pewniaka.

Dodać należy, że jedną z koniecznych formalności jest właśnie zainstalowanie w ciężarówce nowego urządzenia, którego brak może być podstawą do naliczenia mandatu w maksymalnej wysokości 16 tysięcy złotych. A skoro mowa o urządzeniu – główna zmiana w systemie MYTO CZ to technologia. 

Do tej pory system myta w Czechach wykorzystywał urządzenie Premid, które było bliźniaczo podobne do skrzynki używanej przez polski ViaToll. System bazował więc na technologii mikrofal, za pośrednictwem których urządzenie kontaktowało się z bramownicami, ulokowanymi wzdłuż dróg płatnych.

Teraz ta technologia uzupełniona będzie o dodatkowe funkcjonalności, a czeski system będzie przypominał ten, z którym mamy do czynienia na Słowacji. I to nie dziwi, bo za wprowadzenie nowego systemu odpowiada czesko-słowackie konsorcjum CzechToll i SkyToll. Niestety jednak systemy Czeski i Słowacki – pomimo wielu podobieństw – nie współpracują ze sobą, więc trzeba będzie mieć osobne urządzenia do obu krajów.

Tak jak na Słowacji, nowy czeski system połączy więc technologię mikrofalową DSRC z globalnym systemem satelitarnego pozycjonowania GNSS. To posunięcie ma w przyszłości umożliwić włączenie Czech do planowanego, ogólnoeuropejskiego systemu rozliczania opłat drogowych. Spełnia więc wymogi Europejskiej Elektronicznej Usługi Poboru Opłat Drogowych, która opiera się na zasadzie „jedna umowa – jedno urządzenie elektroniczne – kilka systemów poboru opłat”.

Urządzenie

Od 1 grudnia tego roku każdy pojazd ciężarowy, który będzie jechał po czeskiej autostradzie, będzie musiał mieć w kabinie taki sprzęt.

Skrzynka nazywa się Billen OBU 5051 i podpina się ją do gniazda zapaliczki, ale ma też własną baterię. Obsługuje wspomniane technologie GNSS oraz DSRC. Ma także wbudowany moduł GSM, by mogła zdalnie komunikować się z systemem informatycznym działającym w ramach MYTO CZ.

Macie wrażenie, że już widzieliście taki sprzęt? To prawda, ale nie do końca. Popatrzcie na ujęcia z naszego filmu o słowackim systemie poboru opłat. Tam były trzy urządzenia, a jedno z nich – to najbardziej zaawansowane – jest dość podobne do tego tutaj. Główną różnicą jest brak wyświetlacza.

W czeskim urządzeniu najważniejsze informacje komunikowane będą za pośrednictwem szeregu lampek.

Z przodu mamy przyciski do obsługi sprzętu i wspomniane diody. Górne strzałki służą do przełączania liczby osi. Symbol X włącza i wyłącza niektóre sygnały dźwiękowe. Wszystkich wyłączyć się nie da. A prawym dolnym przyciskiem wywołujemy komunikację. Podświetlane na kolorowo symbole informują nas kolejno o stanie salda opłaty drogowej, stanie baterii i zasilania zewnętrznego oraz o aktualnie ustawionej liczbie osi.

Dodam jeszcze, że urządzenie kontaktuje się z nami również za pomocą sygnałów dźwiękowych, dokładnie tak jak pozostałe tego typu sprzęty, które wykorzystują inne systemy poboru opłat. Skrzynkę montujemy na szybie i musimy dbać o to by działała, gdy jesteśmy w Czechach. I to w zasadzie wszystko.

Podsumowanie

U nas w Omedze Pilzno wszystkie formalności z systemem MYTO CZ już dopełniliśmy. Mamy też nowe urządzenia, które właśnie wydajemy kierowcom, więc nie grożą im problemy na czeskiej granicy. Jeśli nas oglądasz i jeździsz na Czechy, a w twojej kabinie nadal jest stary Premid, to lepiej zainteresuj tym tematem swojego szefa.

Pamiętaj też o subskrypcji naszego kanału, bo dzięki niej pomagasz nam się rozwijać i publikować tu ciekawe i merytoryczne treści. 

Dzięki za dziś, życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry