CplusE #135 – Żółte światła błyskowe

Witajcie! Codziennie na drogach spotykamy pojazdy z włączonym błyskowym światłem ostrzegawczym i pewnie wielu z was w ogóle nie zastanawia się nad tym faktem zbyt intensywnie. Jednak są tacy widzowie naszego kanału, których interesuje kto i kiedy może używać tego typu sygnalizacji. Dodam jeszcze, że również ciekawe jest to, jakie przywileje ma pojazd z żółtym kogutem. Odpowiedzi na te pytania złożyły się na najnowszy odcinek.

Zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem!

Po co używać żółtego światła błyskowego?

Zacznijmy od tego, po co niektóre pojazdy wykorzystują tego typu sygnalizację świetlną? Jaki jest w tym cel? To przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przepisy mówią o montowaniu tego typu oświetlenia w pojazdach, na które trzeba zwracać szczególną uwagę, właśnie ze względu na bezpieczeństwo. 

Jadąc pojazdem z żółtym kogutem po prostu informujemy innych uczestników ruchu, aby Ci zachowali wzmożoną ostrożność, bo nasze działania na drodze mogą być nietypowe, albo nawet niezgodne z niektórymi przepisami. Po kolei.

Kto może używać żółtego światła błyskowego?

Najlepszym źródłem wiedzy na temat wykorzystania sygnalizacji świetlnej na drogach jest rzecz jasna prawo o ruchu drogowym. W tym temacie najbardziej powinien nas interesować artykuł 54. wspomnianej ustawy. Dowiadujemy się z niego, że żółte sygnały błyskowe powinny mieć pojazdy, które wykonują na drogach prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne. 

Warto zauważyć, że przepis mówi o tym, że takie pojazdy nie tyle mogą, ale powinny mieć taki sygnalizator. Możemy do nich zaliczyć różnego rodzaju rozwiązania w tym: lawety, auta serwisowe, a nawet spychacze śnieżnie odśnieżające drogi. To jednak nie wszystko.

Żółtych świateł błyskowych mogą również używać kierowcy lub operatorzy pojazdów nietypowych, które ze względu na swoją konstrukcję, zachowanie w ruchu lub ładunek, mogą zagrażać bezpieczeństwu na drodze. I takie pojazdy również powinny mieć zamontowane żółte światła błyskowe. Ich kierowcy są zobligowani, by korzystać z nich na drogach publicznych. Tutaj najbardziej nasuwa się przykład zestawu pojazdów powszechnie nazywanych gabarytami, ale nie tylko, bo mogą to być podpięte różnego rodzaju maszyny rolnicze.

Nie wiem jak wy, ale ja odnoszę wrażenie, że temat w ustawie jest potraktowany mało precyzyjnie, a te dwie kategorie z punkt 1. i 3. z art. 54, są dość pojemne. Ustawa nie przewiduje również konieczności posiadania jakichś dodatkowych uprawnień, by kierować pojazdem z tzw. żółtym kogutem. Dla porządku dodam jeszcze, że o możliwości wykorzystania żółtego światła błyskowego mówi również art. 31 Prawa o ruchu drogowym. Mamy tam informację o tym, że pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały dźwiękowe, o ile nie jest motocyklem. 

Ta kwestia raczej nie wymaga dodatkowych wyjaśnień. Należy jednak podkreślić, że zgodnie z przepisami nie należy używać żółtych sygnałów błyskowych w sytuacjach innych niż te opisane przed chwilą. Orientowałem się trochę w tej kwestii i okazuje się, że nieuzasadnione korzystanie z koguta wiąże się z mandatem w wysokości 100 zł.

Do czego upoważnia żółte światło błyskowe?

Teraz moim zdaniem najciekawsza kwestia. Jakie dodatkowe uprawnienia w ruchu drogowym daje nam włączone żółte światło błyskowe? Okazuje się, że kierujący takim pojazdem, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, może nie stosować się do pewnych przepisów. Mówi o tym również 54 art. Prawa o ruchu drogowym. Jadąc z żółtym kogutem możemy zgodnie z prawem nie stosować się do obowiązku poruszania się po jezdni lub przy jej prawej krawędzi. Nie obowiązują nas też przepisy o zatrzymaniu i postoju.

Łatwo to zauważyć na drogach, gdy na przykład pojazd obsługi autostrady jedzie poboczem z włączonymi żółtymi światłami błyskowymi, albo też zatrzymuje się na poboczu, czego normalnie oczywiście robić nie wolno. To jednak nie wszystko. 

Pojazdem na żółtych światłach możemy również na przykład jechać po chodniku, oczywiście jeżeli kierowca zachowa szczególną ostrożność i bezpieczeństwo pieszych. Z kolei dla pojazdów odśnieżających drogi jest także możliwość jazdy przy lewej krawędzi jezdni na drodze jednokierunkowej. Przepisy pozwalają również pojazdom wyposażonym w żółty sygnał błyskowy na poruszanie się po autostradzie, nawet jeśli te pojazdy nie są w rozumieniu przepisów pojazdami samochodowymi, albo ich konstrukcja umożliwia rozpędzenie się powyżej 40 km/h.

Podsumowanie

W kwestii przywilejów to wszystko. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że pojazd tego typu ze światłem ostrzegawczym nie jest w żadnym wypadku pojazdem uprzywilejowanym. Oznacza to, że innych uczestników ruchu w zasadzie nie dotyczą żadne obowiązki w stosunku do niego, oprócz zachowania ostrożności. Widząc więc pojazd z żółtym kogutem nie musimy go przepuszczać w korku, no chyba że bardzo tego chcemy.

To wszystko na dzisiaj. Jeżeli zainteresował Was ten temat dajcie znać w komentarzach. Zachęcam również do pisania własnych sugestii, które jeśli będzie to możliwe, zrealizujemy na kanale. 

Dzięki za dzisiaj. Życzę szerokości z CplusE, do zobaczenia. 

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry