CplusE #241 – Nowy sprzęt do transportu paliw

Witajcie! Dawno nie było u nas odcinka o naczepach. Dzisiaj to zmieniamy, bo chcemy Wam pokazać nową cysternę, która zasiliła flotę Omegi Pilzno. Opowiemy Wam, jak działa tego typu sprzęt, pokażemy jego najważniejsze elementy konstrukcyjne i omówimy specyfikacje. Zainteresowani? To jedziemy z tematem!

Do dyspozycji mamy nowiutką cysternę paliwową Kässbohrer, która w Omedze Pilzno wykonuje dwa rodzaje zadań. Przede wszystkim jest wykorzystywana do zaopatrywania naszych stacji paliw – w Pilźnie i w Rzeszowie.

Z obu punktów korzystają pojazdy ciężarowe Omegi Pilzno, ale są to też pełnoprawne stacje paliw, gdzie zatankować może właściwie każdy.

Nasze trzy cysterny paliwowe, włącznie z tą najnowszą, wykorzystywane są również do hurtowej dystrybucji paliwa dla naszych klientów. Zaopatrujemy nimi inne stacje paliw, ale również firmy transportowe, posiadające własne zbiorniki, z których zasilają swój tabor pojazdów.

Zakup paliwa dla floty w hurtowych ilościach ma jedną ważną zaletę. Niższą cenę niż ta, którą widać na pylonach okolicznych stacji. Sprzedajemy paliwa najwyższej jakości od polskich dostawców. W ofercie mamy np. olej napędowy w 3 wariantach: bez dodatku bioestrów, z 7% dodatkiem BIO i wersję arktyczną o temperaturze zablokowania zimnego filtra do -32 stopni Celsjusza.

Zainteresowanych paliwem w hurtowych ilościach, z dystrybucją na terenie Podkarpacia i Małopolski, zapraszamy na stronę omega-paliwa.com.pl. Koniec ogłoszeń.

Wyposażenie cysterny paliwowej

Cysterna, którą tu widzicie, może i wygląda niepozornie, ale to nowoczesny sprzęt, wyposażony w zaawansowane funkcje, wspomagające bezpieczeństwo przewozu towarów, takich jak paliwo.

Przypomnę od razu, że transport paliw ciekłych podlega przepisom ADR, bo to po prostu materiał niebezpieczny i jego przewozy muszą być wykonywane przez kierowców ze specjalnymi uprawnieniami oraz z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu i wyposażenia.

Zbiornik w tej cysternie ma nominalną pojemność na poziomie ponad 36m3, ale zgodnie z przepisami możemy zatankować tu około 31 500 litrów oleju napędowego. Chodzi oczywiście o ograniczenia tonażowe. Więcej paliwa się zmieści, ale zestaw ważyłby wtedy ponad 40 ton.

Zbiornik podzielony jest na 4 komory, które są całkowicie niezależne i można w nich przewozić jednocześnie różne rodzaje paliw. Pierwszy przedział ma 12100 litrów, drugi 6000, trzeci 10000, a czwarty 8000. Łącznie dokładnie 36100 litrów.

Nasza nowa cysterna jest wyposażona dość standardowo. Ma mechaniczne i elektryczne systemy pomiarowe, pompę, licznik, bęben na wąż i kolektor. Dodatkowo jest tu nowoczesny i zaawansowany system antykradzieżowy. Przyjrzyjmy się teraz wszystkim tym elementom z perspektywy kierowcy, który pracuje z tego typu sprzętem.

Obsługa i wyposażenie cysterny 

Z uwagi na to, że w tej cysternie nie ma opcji tankowania górą, to te włazy na szczycie naczepy w ogóle nie dotyczą kierowców i nie trzeba się nimi wcale zajmować. Potrzebne są np. do inspekcji serwisowej, ale to poza obszarem naszych obowiązków. Nie ma tu nawet drabinki.

Interesują nas za to te dwie skrzynie zlokalizowane po obu stronach cysterny. Po lewej mamy załadunek… A po prawej rozładunek.

Po lewej wykonuje się operację załadunku cysterny. Kiedy otwiera się klapę, to podwozie naczepy automatycznie włącza hamulec postojowy. Kwestie bezpieczeństwa.

Mamy cztery zawory, a każdy z nich odpowiada za napełnianie jednej z czterech komór. Możemy sobie oznaczyć, co zostało zatankowane do poszczególnej z nich, żeby się nie pomylić, bo to mogłoby mieć katastrofalne skutki.

Załadunek może odbywać się do jednej z komór, ale można podłączyć tu cztery węże i jednocześnie napełniać całą cysternę. Tu mamy sterowanie zaworami komór – otwiera się te, które będziemy tankować. Istotne są też odprowadzenie oparów oraz uziemienie, a także system zabezpieczenia przed przepełnieniem.

Rozładunek odbywa się po przeciwnej stronie cysterny. Tam zlokalizowana jest cała armatura oraz pompa.

W nowej cysternie mamy bardzo podobny system dystrybucji paliwa, jak w dotychczasowych, jednak tutaj jest on nieco nowocześniejszy. Przede wszystkim pompa napędzana jest hydraulicznie, a nie bezpośrednio z przystawki mocy. Dodatkowo sterowanie odbywa się w zasadzie całkowicie komputerowo.

Komputer, choć wygląda niepozornie, to umożliwia zarządzaniem całą dystrybucją. Cysterna oferuje kilka opcji rozładunku.

Możemy prowadzić rozładunek grawitacyjnie albo za pośrednictwem pompy, ale z pominięciem licznika. Więc jeśli chcemy wiedzieć, ile przepompowaliśmy paliwa, to w przypadku tego zaworu pewności mieć nie będziemy, no chyba, że opróżnimy którąś z komór do zera.

W naszych scenariuszach transportowych najczęściej wykorzystujemy ten środkowy zawór. Jego maksymalna przepustowość to 800 litrów na minutę, ale ta wartość zwykle oscyluje gdzieś w granicach 750 litrów. Obok – na szpuli – mamy wąż o przepustowości 330 litrów na minutę.

Przy rozładunku zwykle wygląda to tak, że podłącza się wąż do jednego z zaworów. Potem z wykorzystaniem sterownika otwieramy zawór komory, którą chcemy opróżnić, a później to już praca z komputerem.

Określamy w nim m.in. zawór, przez który ma przepływać paliwo oraz ilość paliwa w litrach. Wciskamy start i rozpoczyna się cała procedura. Pompę uruchamiamy tą wajchą, a zawór otwierany jest automatycznie przez komputer. 

Ciekawostką jest to, że po rozładunku zawsze mamy pokazane 2 wartości. Ilość paliwa przepompowana w obecnej temperaturze oraz ilość paliwa w tzw. objętości standardowej, czyli przy 15 stopniach Celsjusza.

Chodzi o to, że w zależności od warunków atmosferycznych, zmienia się gęstość paliwa. Im zimniej, tym gęstsze. Im gęstsze, tym mniejszą objętość będzie zajmowało. Po prostu ze spadkiem temperatury, paliwa ubywa. Trzeba więc było określić jakiś standard. Stanęło na 15 stopniach Celsjusza.

Ten komputer potrafi przeliczyć objętość względem obecnej temperatury i dzięki temu, bez względu na porę roku i pogodę, cysterna zawsze odmierza precyzyjne ilości paliwa przy dystrybucji. I to wszystko.

Podsumowanie

Prawda, że ładna cysterna? Praca kierowcy na takim sprzęcie jest bardzo ciekawa, ale w szczegółach opowiemy o tym pewnie innym razem. Oczywiście, jeśli chcecie. Piszcie w komentarzach. Dzięki za dzisiaj, życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry