CplusE #05 – Obsługa tachografu

Witajcie! W tym tygodniu ważny temat, bo omówimy urządzenie, którego obsługa jest istotnym elementem pracy każdego zawodowego kierowcy. Będzie o tachografie. A te rolki z papierem termicznym wezmę ze sobą, bo dzisiaj na pewno się przydadzą.

Nazywam się Adam Wołowiec, zapraszam na CplusE, jedziemy z tematem.

Kabina

Co prawda kierowcy zawodowi przechodzą szkolenie z obsługi tachografu, ale jest to temat na tyle skomplikowany, że postanowiłem szczegółowo opisać jego działanie i funkcje. Tak dla przypomnienia.

Prośba o omówienie tachografu pojawiła się też w komentarzach pod jednym z wcześniejszych filmów.

Tachograf to urządzenie pomiarowe, które – mówiąc ogólnie – ma kontrolować czas pracy kierowcy.

Kiedyś były to urządzenia analogowe, które rejestrowały dane na specjalnych dyskach. Wyparły je modele cyfrowe i właśnie taki sprzęt omówimy.

Wiadomo… są różne marki cyfrowych urządzeń rejestrujących. Są modele starsze i nowsze. One się od siebie trochę różnią.

Ja pokażę wam działanie tachografu na modelu, do którego akurat mam dostęp. To w miarę nowy sprzęt marki Stoneridge.

Opiszę jego funkcje, które moim zdaniem są najważniejsze z punktu widzenia kierowcy.

Zacznijmy od legalizacji tachografu. Rzućcie okiem na naklejkę na słupku drzwiowym. Tutaj macie informację kiedy była ostatnia kontrola.

Taką legalizację robi się co 24 miesiące. Wtedy tachograf jest również kalibrowany.

Najczęściej robi się to razem z wymianą opon w ciągniku. Głównie dlatego, że w trakcie eksploatacji opony, wyciera się bieżnik. Zmniejsza to promień opony i wtedy mogą zdarzyć się różne przekłamania na tachografie np. odnośnie prędkości jazdy. Unikamy tego kalibrując urządzenie.

Karta kierowcy. Pamiętajcie, że to jest wasza własność i zawsze musicie brać ją ze sobą do pracy, tak samo jak prawo jazdy. Do karty przypisane są wszystkie wasze dane, a tachograf zapisuje na niej waszą pracę, pauzy i tak dalej.

Wyrabiamy ją w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych składając odpowiedni wniosek i uiszczając opłatę. Karta jest ważna przez 5 lat. Za brak karty w tachografie są oczywiście mandaty.

Tachograf jaki jest, każdy widzi. Mamy tutaj mały wyświetlacz, przycisk wstecz, góra, dół i „OK”. Po prawej jest drukarka, a na dole są sloty na karty kierowców. Jeden i dwa – razem z przyciskami do otwierania szufladek.

Kiedy jedziemy sami interesuje nas tylko slot numer jeden, a gdy mamy podwójną obsadę to wykorzystamy oba sloty.

Jadąc samemu pamiętajcie, żeby wkładać kartę zawsze do slotu numer jeden, bo tylko wtedy tachograf zadziała prawidłowo. Jak damy ją do slotu numer dwa i pojedziemy w trasę, to tachograf nie zaznaczy nam czasu jazdy tylko czas dyspozycyjności. A to jest wykroczenie.

Przy podwójnej obsadzie wkładamy obie karty do slotów. Po lewej kierowca, który akurat jedzie, po prawej ten który jest w dyspozycji. Kiedy się zamienią, muszą też przełożyć karty. Trzeba o tym pamiętać.

W tym miejscu warto wspomnieć o rodzajach aktywności. Ta wiedza przyda się w tym filmie, ale rozwiniemy ją szczegółowo przy okazji omawiania czasu pracy kierowcy.

Najważniejsze dla nas będą:

1.    Czas dyspozycyjności.

2.    Czas jazdy.

3.    Czas przerwy i odpoczynku, czyli tak zwanej pauzy.

4.    Inny czas pracy, czyli pracy nie związanej z jazdą.

I jeszcze ważna sprawa. Pamiętajcie, że wasza karta musi być sczytywana przez firmę, w której pracujecie dokładnie co 28 dni. Termin kolejnego sczytania możecie sprawdzić w zakładce INFO. Robi się to tutaj.

Wyjeżdżając w trasę upewnijcie się, że zdążycie objechać przed terminem kolejnego sczytania karty. Bez tego, w razie inspekcji, łapiecie karę.

Dodam, że nowe tachografy wyświetlają przypomnienie o konieczności sczytania karty.

Funkcje tachografu

Funkcje tachografu zaczniemy przeglądać od ekranu głównego. Mamy tu wiele przydatnych informacji.

Po lewej stronie mamy ostatnią czynność, a obok jest czas jej trwania. Po prawej stronie jest czas przerw z dnia roboczego, a pod spodem czas lokalny. Dane drugiego kierowcy nas nie interesują ponieważ w trasę jadę sam.

Kolejny ekran. Na tym ekranie wyświetla się oznaczenie kierowcy oraz symbol karty. Jest włożona karta kierowcy, ale może być użyta karta warsztatowa, karta przedsiębiorstwa lub karta kontroli. Obok wyświetla się aktualna prędkość i całkowity przebieg ciężarówki.

Następnie tachograf informuje nas o dostępnym czasie jazdy. Na zegarach widać dokładnie ile już jedziemy, ile nam zostało z maksymalnego czasu jazdy. Czas odlicza się w dół. Po jego upływie będziemy musieli wykonać 45 minut pauzy.

Ostatni z ekranów to informacja o pauzie, którą musimy wykonać przed jazdą.

Ja jestem wypauzowany, więc mogę jechać 4,5 godziny. I wracamy do początku.

Kierowca po wyjęciu karty z tachografu nie zawsze od razu udaje się na przerwę. Czasem wykonuje np. inne prace i właśnie do wykazania tych aktywności przydaje się wpis manualny.

Kartę wkładamy do tachografu zawsze chipem do góry i do przodu. Żeby otworzyć szufladkę trzeba nacisnąć i przytrzymać przycisk. Będę jechał sam więc moja karta ląduje w slocie numer 1. Pojawia się napis “Witamy” i moje nazwisko. Tutaj mamy informacje o ostatnim cofaniu karty. Po włożeniu karty do tachografu, tak jak teraz, ten model pyta nas, czy odpoczywaliśmy aż do teraz. Jeśli tak było, dajemy TAK. Jeśli robiliśmy coś innego, musimy to zaznaczyć.

Daję NIE. Urządzenie proponuje nam wpisanie czynności. TAK.

Po lewej stronie mamy datę i godzinę ostatniego wyjęcia karty.

Mamy tutaj różne aktywności kierowcy. Ja chcę ustawić, że przed pauzą przez godzinę miałem inny czas pracy. Ustawiamy młotki. Wciskamy OK. Po prawej wybieramy odpowiednią datę i godzinę, kiedy był ten inny czas pracy. Klikamy OK.

Tachograf pyta nas co robiłem od tej daty i godziny do teraz. Tu była pauza. Dajemy łóżko. Ustawiamy datę i potwierdzamy.

Teraz musimy ustawić kraj rozpoczęcia dnia pracy. Nie można tego pominąć, a robi się to zawsze, gdy zaczynamy pracę po odpoczynku dobowym.

Uwaga! Kraj rozpoczęcie dnia pracy trzeba ustawić, nawet jeśli nie wyciągaliśmy karty z tachografu w trakcie odpoczynku.

U mnie wszystko gra, więc mogę potwierdzić. OK. I mamy „Gotowy do jazdy”.

Czas jazdy zaczyna nam się naliczać jak tylko ruszymy. Tachograf dokładnie pokazuje, ile zostało do pauzy. W ten sposób przeszliśmy przez główne opcje tachografu.

Podsumowanie

Tachograf, tachografem ale każdy kierowca powinien robić sobie własne notatki, najlepiej w takim zeszycie. Wtedy nic wam nie ucieknie i będzie pewność, że nie załapiecie kary czy mandatu.

Podsumowując, chcę powiedzieć, że starałem się opisać najważniejsze aspekty związane z tachografem i jego funkcjami. Jeśli zrodziły wam się jakieś pytania, odsyłam do komentarzy.

Życzę szerokości z C plus E. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry