CplusE #14 – Podwójna obsada (czas pracy cz. 3)

Witajcie! Przed wami kolejny odcinek z serii o czasie pracy kierowcy. Tym razem będzie o zasadach jakimi rządzi się jazda w podwójnej obsadzie.

Zapraszam na C plus E, jedziemy z tematem!

Przy podwójnej obsadzie ogólne normy są podobne do tych, które regulują pracę jednego kierowcy. Istnieją jednak pewne, kluczowe różnice, które trzeba znać.

Charakteryzują się ona przede wszystkim tym, że dwóch kierowców może jechać o wiele dłużej niż jeden.

Kiedy kierowca jest sam, jego cykl dobowy trwa maksymalnie 24 godziny.

W podwójnej obsadzie do dyspozycji kierowców jest 30 godzin max. Tyle trwa dla nich jeden cykl dobowy, a mieszają się w nim jazda, praca, pauza, a także dyspozycja.

Wydłużony cykl dniowy – właściwy dla podwójnej obsady – zaczyna obowiązywać, gdy w tachografie znajdą się dwie karty kierowców. Jednemu rejestruje się jazda, a drugiemu wspomniany czas dyspozycyjności.

Może być też tak, że drugi kierowca nie rozpoczyna pracy z pierwszym, tylko dosiada się gdzieś po drodze.

Jest to możliwe do zrobienia, ale wyłącznie przed upłynięciem godziny od zalogowania się w tachografie pierwszego kierowcy.

Nie ma tutaj znaczenia, czy pierwszy kierowca przez tą godzinę jechał, czy wykonywał inne prace.

Jeśli jego karta jest w tachografie, to drugi ma godzinę, żeby do niego dołączyć i samemu włożyć kartę do drugiego slotu.

Jeśli się spóźni i godzina minie, to podwójna obsada nie będzie zaliczona.

Dyspozycja

Dyspozycja, to okres, w którym nie wykonujemy pracy innej, nie prowadzimy, ani nie odpoczywamy. Kierowca jest gotowy do rozpoczęcia pracy albo jej kontynuowania.

Wykorzystuje się to na przykład, kiedy kierowca towarzyszy ciągnikowi na promie lub w pociągu, jeśli nie ma dostępu do koi lub kuszetki, bo jeśli ma to oczywiście może zrobić sobie pauzę, ale o tym opowiem kiedy indziej.

Czas dyspozycyjności nalicza się również u kierowcy, który jedzie w podwójnej obsadzie i jest akurat na miejscu pasażera, a jego karta znajduje się w drugim slocie tachografu.

Czas jazdy, pracy i odpoczynku w podwójnej obsadzie

Tak jak wspominałem, cykl pracy i odpoczynku w podwójnej obsadzie może trwać maksymalnie 30 godzin.

Czas pracy, jazdy i dyspozycji nie może przekroczyć łącznie 21 godzin, a minimalny czas odpoczynku wynosi 9 godzin. W podwójnej obsadzie nie obowiązują „jedenastki” – czyli regularne, jedenastogodzinne przerwy dobowe.

Na górze jest zapis dnia kierowcy pierwszego, a na dole drugiego.

Każdy z nich (tak jak przy pojedynczej obsadzie) może jechać maksymalnie 9 godzin lub wydłużyć swój czas prowadzenia o jedną godzinę i jechać łącznie 10.

Z tej drugiej opcji można skorzystać tylko dwa razy w tygodniu.

W podwójnej obsadzie ważne jest to, że kierowcy mogą zamieniać się za kółkiem, co podwaja maksymalny czas jazdy w jednym okresie dziennym – łatwo obliczyć, że to jest max 18 godzin.

A gdy każdy z kierowców zdecyduje się wydłużyć czas jazdy o godzinę, to nawet 20. Wszystko w czasie jednego cyklu dziennego.

Przesiadając się, kierowcy muszą też przełożyć karty w tachografie. Nie wolno o tym zapomnieć.

Dodam, że – tak samo jak w przypadku jednego kierowcy – podwójna obsada musi zrobić przerwę tygodniową po 6 dobach.

Zasady przerwy tygodniowej są dokładnie takie same, jak dla jednego kierowcy, a możecie sobie je odświeżyć oglądając jeden z moich poprzednich filmów z tej serii.

Podsumowanie

Na dzisiaj tyle, ale z seria z tematu: czas pracy kierowców – będzie kontynuowana. Następnym tematem, który postaram się wyjaśnić będzie wykorzystanie artykułu 12 rozporządzenia WE 561/2006.

Jeśli wam się podobało, dajcie łapkę w górę. Jeśli chcecie więcej użytecznych filmów zasubskrybujcie kanał.

Życzę szerokości z CplusE. Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Koszyk
Przewiń do góry